| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zgoda kontrahenta na stosowanie faktury elektronicznej

Zgoda kontrahenta na stosowanie faktury elektronicznej

Przedsiębiorca chce zacząć stosować faktury elektroniczne w rozliczeniach ze swoim kontrahentem. Jak w takie sytuacji wygląda kwestii wyrażenia zgody kontrahenta na stosowanie faktury w postaci elektronicznej?

Zgodnie z art. 106n ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), „stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury”. Warunek ten oznacza konieczność uzyskania przez podatnika akceptacji od każdego nabywcy, któremu podatnik chciałby wystawiać faktury w formie elektronicznej. W związku z nowelizacją tej ustawy dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej zostało uchylone.

Jakie wymogi formalne musi spełniać faktura elektroniczna

Zaznaczyć przy tym należy, że zmienione przepisy nie mówią już o formalnym wyrażeniu zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej oraz nie określają w jaki sposób ta zgoda ma być wyrażona. Można zatem przyjąć, że pozostawiono to w gestii umownej stron transakcji i może to być nie tylko zgoda wyrażona w formie papierowej, ale również pod postacią wiadomości e-mail, a także w formie ustnej. Zgoda na stosowanie faktur elektronicznych może być także dorozumiana (poprzez zapłatę za tak przedstawioną fakturę), a jej brak wymaga wyrażenia przez odbiorcę wyraźnego sprzeciwu.

Mimo że ustawa w ogóle nie odnosi się do kwestii cofnięcia akceptacji na wystawianie (otrzymywanie) faktur w formie elektronicznej, należy przyjąć, że akceptację tę nabywca może cofnąć w każdym czasie i oczywiście w każdej formie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wobec powyższego w przypadku otrzymania zgody kontrahenta w formie pisemnego oświadczenia przed zmianą przepisów to mimo, iż oświadczenie może być nieaktualne w zakresie treści (gdyż przywołuje stare podstawy prawne), to pozostaje ono jednak aktualne w zakresie samej zgody kontrahentów na otrzymywanie faktur drogą elektroniczną. Ponowna zgoda kontrahentów na otrzymywanie faktur elektronicznych nie jest bowiem wymagana. Z uwagi na to, że obecnie nastąpiło odformalizowanie i liberalizacja przepisów a oświadczenie o wyrażeniu zgody zostało złożone przez kontrahentów jeszcze w okresie bardziej restrykcyjnych wymogów prawnych - wywołuje ono skutki do dzisiaj.

Autor: Agnieszka Trzaska, Prawnik

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »