| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Jak rozliczyć import usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Jak rozliczyć import usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Od kiedy Polska została członkiem Unii Europejskiej, w ustawie o VAT pojawiło się pojęcie importu usług. Import usług ma miejsce w przypadku, gdy polski podatnik (usługobiorca) nabędzie usługę od podmiotu zagranicznego (usługodawca). Usługobiorca ma obowiązek rozliczyć VAT od importowanej usługi wtedy, gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska.


Od 1 stycznia 2010 r.  obowiązuje zasada ogólna mówiąca, że jeżeli nabywcą usługi jest polski podatnik, to miejsce świadczenia usługi jest wyznaczone przez jego siedzibę. Usługa ta będzie wtedy  podlegała opodatkowaniu w kraju a polski podatnik (usługobiorca) ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i wykazania podatku w deklaracji VAT.

Omówmy tą kwestię na przykładzie.

Pani Ania założyła sklep internetowy. (Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT.)  Chciała rozszerzyć swą działalność na kraje unii europejskiej i dalej. Wykupiła więc od firmy X z siedzibą w Irlandii usługę na pozycjonowanie strony internetowej. Otrzymała fakturę za tę usługę nr 53349 z dnia 4 marca 2010 na kwotę 60 EUR.

Jest to wg ustawy o VAT import usług, ponieważ są spełnione łącznie dwa warunki:

- firma świadcząca usługi ma siedzibę za granicą a
- firma nabywająca usługi jest polskim podatnikiem.

Miejscem świadczenia usługi będzie Polska, gdyż siedziba firmy pani Ani znajduje się w kraju.

 
Żeby rozliczyć właściwie import usług w księdze przychodów i rozchodów należy:

 
Krok pierwszy

Przeliczyć kwotę wyrażoną na fakturze w EUR na złote, gdyż zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów rejestrowane są  wyłącznie w języku polskim i w walucie polskiej.

Przeliczenia dokonuje się według kursu średniego danej waluty, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Faktura za usługi jest wystawiona 4 marca 2010 r. Kurs EUR pani Ania odczytała z tabeli nr 43/A/NBP z dnia poprzedzającego wykonanie usługi czyli 3 marca 2010 r. Wtedy kurs wynosił: 3,9270.

60 EUR x 3,9270 = 235,62 zł

Takie przeliczenie należy zapisać na fakturze otrzymanej od firmy X.

 
Krok drugi

Kwotę w złotych należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 13 jako koszt na podstawie otrzymanej faktury.


Polecamy: serwis Urząd skarbowy

 
Krok trzeci

Pani Ania ma obowiązek udokumentować import usług, wystawiając tzw. fakturę wewnętrzną. Naliczy   podatek VAT w wysokości 22% od kwoty podanej na fakturze, przeliczonej na złote.

Faktura wewnętrzna wygląda tak samo jak zwykła faktura VAT z tą różnicą, że nabywcą i odbiorcą jest firma pani Ani. Wystawia się ją w jednym egzemplarzu.

Wzór faktury :

 Data wystawienia: 4 marca 2010r.

Faktura VAT wewnętrzna nr 1/2010

Nabywca:                                                                                Odbiorca:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »