REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK

FakturaXL.pl
FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższym czasie pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie ułatwienie systemu podatkowego działającego w Polsce. Ma zostać wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, tj. JPK_VDEK. Jest to zmiana pożądana przez przedsiębiorców działających w Polsce, z tego względu, że będą oni mieli mniejszą ilość obowiązków na rzecz fiskusa. JPK_VDEK zajmie miejsce aktualnie generowanego pliku JPK_VAT, a także deklaracji VAT.

Struktura JPK_VDEK

Wprowadzenie obowiązku przesyłania pliku JPK_VAT sprawiło, że przedsiębiorcy mają jeszcze jeden obowiązek do spełnienia na rzecz fiskusa. Biorąc pod uwagę czynnego podatnika VAT, musi on dostarczać deklarację VAT-7 lub VAT-7K oraz wspomniany plik JPK_VAT. Oprócz tego, podatnicy, którzy rozliczenie podatku VAT wykonują raz na kwartał również mają obowiązek, aby każdego miesiąca dostarczać plik JPK_VAT.

Autopromocja

Dodatkowo podmioty wykonujące transakcje wewnątrzwspólnotowe lub wchodzące w skład procedury odwrotnego obciążenia, mają obowiązek na przekazanie właściwej informacji VAT-UE bądź VAT-27 za miesiące, kiedy miało miejsce wykonanie danych transakcji.

Opierając się na niedawno udzielonych informacjach, projekt nowelizacji ustawy odnośnie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy – Ordynacja podatkowa, bierze pod uwagę, iż nowa struktura JPK_VDEK będzie generowana zamiast deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD, bierze się również pod uwagę jej dostarczenie zamiast VAT-12. Przedsiębiorcy nie będą już dłużej mieli obowiązku na wzbogacanie uzupełnianego pliku o większą ilość załączników, które dotyczą deklaracji VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT, które w konkretnych przypadkach są obowiązkowe w trakcie dostarczania aktualnych deklaracji.

Ministerstwo Finansów planuje także zaprzestanie używania dodatkowych wniosków pojawiających się w dzisiejszych deklaracjach. Każda z informacji, która musi zostać dostarczona do fiskusa zostanie zawarta w jednym pliku.

Dostarczanie deklaracji VAT jest obowiązkiem o którym mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z kolei obowiązek uzupełniania rejestrów VAT w postaci elektronicznej, a także ich dostarczenie w formie JPK_VAT znajduje swoje wytłumaczenie w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Zastosowanie JPK_VDEK sprawi, że wymienione powyżej ustawy zostaną znowelizowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócono uwagę, iż plik JPK_VAT dostarcza zdecydowanie precyzyjniejszych danych niżeli deklaracje, które zostały wyszczególnione powyżej, w związku z tym, przekazywanie dwa razy tych samych informacji na urzędów mija się z celem i jest zupełnie niepotrzebne. Będzie to również związane z pomniejszeniem kosztów, gdyż urzędy podatkowe nie będą musiały analizować tak ogromnej ilości informacji.

Dlaczego plik JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji VAT?

Plik JPK_VAT zawiera informacje odnośnie transakcji występujących w rejestrze VAT, a także kwoty należne oraz zaliczone podatku VAT, jednakże nie istnieje możliwość aby zastąpił deklarację VAT-7.

Zastosowanie pliku JPK_VDEK musi zostać wdrożone, ponieważ w skład deklaracji VAT wchodzi na przykład informacja na temat wnioskowanej wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu oraz odnośnie kwot przeznaczonych do przeniesienia na kolejny miesiąc. Takie informacje nie występują w pliku JPK_VAT. Obecna struktura nie zawiera również pozycji związanych z ulgami na nabycie kasy rejestrującej.

Na dzień dzisiejszy, nie posiadamy jeszcze szczegółów na temat budowy nowego pliku JPK_VDEK, jednakże opierając się na projekcie nowelizacji ustawy, pozycje widniejące na aktualnej deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K znajdą się w nowej strukturze JPK_VDEK.

Nowy plik zajmie się rozliczeniem podatku od towarów i usług, chociaż metoda dostarczania będzie taka sama jak aktualnego pliku JPK_VAT. Jest to związane z tym, że przedsiębiorcy nie będą już dłużej musieli generować dwóch osobnych dokumentów, gdyż wystarczający będzie jeden plik, noszący nazwę JPK_VDEK. W jego skład będą wchodzić informacje z rejestrów VAT, a także dane z bieżących deklaracji rozliczeniowych.

Jakie pozytywy będzie miało zastosowanie JPK_VDEK?

Zastosowanie nowego pliku JPK w zdecydowany sposób ułatwi rozliczenia podatkowe, a także skróci czas niezbędny do wywiązania się z wszystkich obowiązków na rzecz urzędu skarbowego. Struktura JPK_VDEK będzie umożliwiała rozliczenie podatku VAT, ale oprócz tego, dzięki niemu zostaną doręczone do fiskusa informacje występujące w rejestrze VAT, które umożliwią kontrolowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Za sprawą wprowadzenia JPK_VDEK, będzie tworzona mniejsza ilość danych związanych z podatkiem VAT dostarczanych do organów podatkowych, w związku z tym, że zostaną one generowane w jednym źródle. Jest to ściśle związane z tym, iż monitorowanie dostarczanych danych będzie miało miejsce w szybkim czasie, co będzie jednoznaczne z pomniejszeniem czasu dostarczanych zwrotów nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, a także nastąpi pomniejszenie kosztów dotyczących analizy danych podatkowych. Kiedy weźmie się pod uwagę podatników, największa korzyść związana ze stosowaniem pliku JPK_VDEK to zaoszczędzenie czasu, a także ułatwienie formalności dotyczących braku konieczności dostarczania deklaracji VAT-7 bądź deklaracji VAT-7K.

Szacuje się, że w trakcie jednego miesiąca Ministerstwo Finansów otrzymuje mniej więcej 2 mln plików JPK.

Comiesięczny obowiązek składania JPK_VAT a JPK_VDEK

Aktualnie, mali podatnicy, których rejestracja do VAT miała miejsce ponad 12 miesięcy temu, mogą skorzystać z rozliczania podatku VAT raz na kwartał. Kim jest mały podatnik? Jest to podmiot, który w trakcie jednego roku podatkowego nie generuje przychodu przekraczającego 1 200 000 euro. Przeliczenie euro na złotówki odbywa się z zastosowaniem średniego kursu NBP, który został opublikowany pierwszego dnia roboczego października roku wcześniejszego. Liczba ta zostaje zaokrąglona do 1 000 zł. W przypadku roku 2019, mowa o limicie 5 135 000 zł.

Na dzień dzisiejszy, decyzja odnośnie kwartalnego rozliczania podatku VAT sprawia, że podatnik mimo wszystko musi dostarczać plik JPK_VAT. W związku z tym, przedsiębiorca ma obowiązek przekazywać do organów podatkowych deklarację VAT-7K raz na kwartał, a także jest zobowiązany aby każdego miesiąca dostarczać strukturę JPK_VAT. Jako, że plik JPK_VAT zostanie wkrótce zastąpiony JPK_VDEK, niezbędne będzie dostarczanie nowej struktury pliku za wszystkie miesiące kwartału oddzielnie. Chociaż w rzeczywistości, plik dostarczony przez przedsiębiorców w trakcie pierwszego oraz drugiego kwartału będzie posiadał informacje występujące w rejestrach VAT za wszystkie miesiące, mimo iż okres rozliczeniowy, występująca w deklaracji VAT nie będzie zawierała żadnych informacji.

Na podstawie tej informacji wiadomo, że podatnicy rozliczający się w sposób kwartalny będą generować plik JPK_VDEK każdego miesiąca oddzielnie. Z kolei tylko i wyłącznie dokument wytworzony za ostatni miesiąc w trakcie kwartału zostanie dostarczony z odcinkiem jednoznacznym z aktualną deklaracją VAT-7K.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

JPK_VDEK jest zdecydowanym uproszeniem dla rozliczeń wykonywanych przez podatników oraz pozwoli im na zaoszczędzenie czasu. Kiedy wystąpią jakiekolwiek rozbieżności podatkowe, niezbędne jest wygenerowanie korekty jednego pliku, a nie tak jak ma to miejsce na dzień dzisiejszy, deklaracji VAT oraz JPK_VAT.

JPK_VDEK – od kiedy będzie obowiązywał?

Zastosowanie struktury JPK_VDEK jest związane z obowiązkiem znowelizowania ustawy o VAT oraz o ordynacji podatkowej. Aktualnie, cały czas wykonywane są prace, w związku z tym, cała struktura jest wciąż na etapie projektu. Jest to związane również z określeniem zasad dostarczania JPK_VDEK, a także wygenerowaniem standardów, które służą do zdefiniowania struktury JPK, która będzie posiadać wszystkie konieczne informacje.

Posiłkując się aktualnymi informacjami wiadomo, iż projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy - Ordynacja podatkowa miał zostać wdrożony w dniu 1 lipca 2019 roku. Jest to związane z tym, że do zakończenia czerwca, czyli do zakończenia drugiego kwartału rozliczenia, wszystko będzie się odbywało a oparciu o bieżące zasady. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że termin ten ma zostać przesunięty na początek 2020 roku.

FakturaXL

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA