REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK

FakturaXL.pl
FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższym czasie pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie ułatwienie systemu podatkowego działającego w Polsce. Ma zostać wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, tj. JPK_VDEK. Jest to zmiana pożądana przez przedsiębiorców działających w Polsce, z tego względu, że będą oni mieli mniejszą ilość obowiązków na rzecz fiskusa. JPK_VDEK zajmie miejsce aktualnie generowanego pliku JPK_VAT, a także deklaracji VAT.

Struktura JPK_VDEK

Wprowadzenie obowiązku przesyłania pliku JPK_VAT sprawiło, że przedsiębiorcy mają jeszcze jeden obowiązek do spełnienia na rzecz fiskusa. Biorąc pod uwagę czynnego podatnika VAT, musi on dostarczać deklarację VAT-7 lub VAT-7K oraz wspomniany plik JPK_VAT. Oprócz tego, podatnicy, którzy rozliczenie podatku VAT wykonują raz na kwartał również mają obowiązek, aby każdego miesiąca dostarczać plik JPK_VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowo podmioty wykonujące transakcje wewnątrzwspólnotowe lub wchodzące w skład procedury odwrotnego obciążenia, mają obowiązek na przekazanie właściwej informacji VAT-UE bądź VAT-27 za miesiące, kiedy miało miejsce wykonanie danych transakcji.

Opierając się na niedawno udzielonych informacjach, projekt nowelizacji ustawy odnośnie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy – Ordynacja podatkowa, bierze pod uwagę, iż nowa struktura JPK_VDEK będzie generowana zamiast deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD, bierze się również pod uwagę jej dostarczenie zamiast VAT-12. Przedsiębiorcy nie będą już dłużej mieli obowiązku na wzbogacanie uzupełnianego pliku o większą ilość załączników, które dotyczą deklaracji VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT, które w konkretnych przypadkach są obowiązkowe w trakcie dostarczania aktualnych deklaracji.

Ministerstwo Finansów planuje także zaprzestanie używania dodatkowych wniosków pojawiających się w dzisiejszych deklaracjach. Każda z informacji, która musi zostać dostarczona do fiskusa zostanie zawarta w jednym pliku.

REKLAMA

Dostarczanie deklaracji VAT jest obowiązkiem o którym mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z kolei obowiązek uzupełniania rejestrów VAT w postaci elektronicznej, a także ich dostarczenie w formie JPK_VAT znajduje swoje wytłumaczenie w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Zastosowanie JPK_VDEK sprawi, że wymienione powyżej ustawy zostaną znowelizowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócono uwagę, iż plik JPK_VAT dostarcza zdecydowanie precyzyjniejszych danych niżeli deklaracje, które zostały wyszczególnione powyżej, w związku z tym, przekazywanie dwa razy tych samych informacji na urzędów mija się z celem i jest zupełnie niepotrzebne. Będzie to również związane z pomniejszeniem kosztów, gdyż urzędy podatkowe nie będą musiały analizować tak ogromnej ilości informacji.

Dlaczego plik JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji VAT?

Plik JPK_VAT zawiera informacje odnośnie transakcji występujących w rejestrze VAT, a także kwoty należne oraz zaliczone podatku VAT, jednakże nie istnieje możliwość aby zastąpił deklarację VAT-7.

Zastosowanie pliku JPK_VDEK musi zostać wdrożone, ponieważ w skład deklaracji VAT wchodzi na przykład informacja na temat wnioskowanej wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu oraz odnośnie kwot przeznaczonych do przeniesienia na kolejny miesiąc. Takie informacje nie występują w pliku JPK_VAT. Obecna struktura nie zawiera również pozycji związanych z ulgami na nabycie kasy rejestrującej.

Na dzień dzisiejszy, nie posiadamy jeszcze szczegółów na temat budowy nowego pliku JPK_VDEK, jednakże opierając się na projekcie nowelizacji ustawy, pozycje widniejące na aktualnej deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K znajdą się w nowej strukturze JPK_VDEK.

Nowy plik zajmie się rozliczeniem podatku od towarów i usług, chociaż metoda dostarczania będzie taka sama jak aktualnego pliku JPK_VAT. Jest to związane z tym, że przedsiębiorcy nie będą już dłużej musieli generować dwóch osobnych dokumentów, gdyż wystarczający będzie jeden plik, noszący nazwę JPK_VDEK. W jego skład będą wchodzić informacje z rejestrów VAT, a także dane z bieżących deklaracji rozliczeniowych.

Jakie pozytywy będzie miało zastosowanie JPK_VDEK?

Zastosowanie nowego pliku JPK w zdecydowany sposób ułatwi rozliczenia podatkowe, a także skróci czas niezbędny do wywiązania się z wszystkich obowiązków na rzecz urzędu skarbowego. Struktura JPK_VDEK będzie umożliwiała rozliczenie podatku VAT, ale oprócz tego, dzięki niemu zostaną doręczone do fiskusa informacje występujące w rejestrze VAT, które umożliwią kontrolowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Za sprawą wprowadzenia JPK_VDEK, będzie tworzona mniejsza ilość danych związanych z podatkiem VAT dostarczanych do organów podatkowych, w związku z tym, że zostaną one generowane w jednym źródle. Jest to ściśle związane z tym, iż monitorowanie dostarczanych danych będzie miało miejsce w szybkim czasie, co będzie jednoznaczne z pomniejszeniem czasu dostarczanych zwrotów nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, a także nastąpi pomniejszenie kosztów dotyczących analizy danych podatkowych. Kiedy weźmie się pod uwagę podatników, największa korzyść związana ze stosowaniem pliku JPK_VDEK to zaoszczędzenie czasu, a także ułatwienie formalności dotyczących braku konieczności dostarczania deklaracji VAT-7 bądź deklaracji VAT-7K.

Szacuje się, że w trakcie jednego miesiąca Ministerstwo Finansów otrzymuje mniej więcej 2 mln plików JPK.

Comiesięczny obowiązek składania JPK_VAT a JPK_VDEK

Aktualnie, mali podatnicy, których rejestracja do VAT miała miejsce ponad 12 miesięcy temu, mogą skorzystać z rozliczania podatku VAT raz na kwartał. Kim jest mały podatnik? Jest to podmiot, który w trakcie jednego roku podatkowego nie generuje przychodu przekraczającego 1 200 000 euro. Przeliczenie euro na złotówki odbywa się z zastosowaniem średniego kursu NBP, który został opublikowany pierwszego dnia roboczego października roku wcześniejszego. Liczba ta zostaje zaokrąglona do 1 000 zł. W przypadku roku 2019, mowa o limicie 5 135 000 zł.

Na dzień dzisiejszy, decyzja odnośnie kwartalnego rozliczania podatku VAT sprawia, że podatnik mimo wszystko musi dostarczać plik JPK_VAT. W związku z tym, przedsiębiorca ma obowiązek przekazywać do organów podatkowych deklarację VAT-7K raz na kwartał, a także jest zobowiązany aby każdego miesiąca dostarczać strukturę JPK_VAT. Jako, że plik JPK_VAT zostanie wkrótce zastąpiony JPK_VDEK, niezbędne będzie dostarczanie nowej struktury pliku za wszystkie miesiące kwartału oddzielnie. Chociaż w rzeczywistości, plik dostarczony przez przedsiębiorców w trakcie pierwszego oraz drugiego kwartału będzie posiadał informacje występujące w rejestrach VAT za wszystkie miesiące, mimo iż okres rozliczeniowy, występująca w deklaracji VAT nie będzie zawierała żadnych informacji.

Na podstawie tej informacji wiadomo, że podatnicy rozliczający się w sposób kwartalny będą generować plik JPK_VDEK każdego miesiąca oddzielnie. Z kolei tylko i wyłącznie dokument wytworzony za ostatni miesiąc w trakcie kwartału zostanie dostarczony z odcinkiem jednoznacznym z aktualną deklaracją VAT-7K.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

JPK_VDEK jest zdecydowanym uproszeniem dla rozliczeń wykonywanych przez podatników oraz pozwoli im na zaoszczędzenie czasu. Kiedy wystąpią jakiekolwiek rozbieżności podatkowe, niezbędne jest wygenerowanie korekty jednego pliku, a nie tak jak ma to miejsce na dzień dzisiejszy, deklaracji VAT oraz JPK_VAT.

JPK_VDEK – od kiedy będzie obowiązywał?

Zastosowanie struktury JPK_VDEK jest związane z obowiązkiem znowelizowania ustawy o VAT oraz o ordynacji podatkowej. Aktualnie, cały czas wykonywane są prace, w związku z tym, cała struktura jest wciąż na etapie projektu. Jest to związane również z określeniem zasad dostarczania JPK_VDEK, a także wygenerowaniem standardów, które służą do zdefiniowania struktury JPK, która będzie posiadać wszystkie konieczne informacje.

Posiłkując się aktualnymi informacjami wiadomo, iż projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy - Ordynacja podatkowa miał zostać wdrożony w dniu 1 lipca 2019 roku. Jest to związane z tym, że do zakończenia czerwca, czyli do zakończenia drugiego kwartału rozliczenia, wszystko będzie się odbywało a oparciu o bieżące zasady. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że termin ten ma zostać przesunięty na początek 2020 roku.

FakturaXL

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA