REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
FakturaXL.pl
FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższym czasie pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie ułatwienie systemu podatkowego działającego w Polsce. Ma zostać wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, tj. JPK_VDEK. Jest to zmiana pożądana przez przedsiębiorców działających w Polsce, z tego względu, że będą oni mieli mniejszą ilość obowiązków na rzecz fiskusa. JPK_VDEK zajmie miejsce aktualnie generowanego pliku JPK_VAT, a także deklaracji VAT.

Struktura JPK_VDEK

Wprowadzenie obowiązku przesyłania pliku JPK_VAT sprawiło, że przedsiębiorcy mają jeszcze jeden obowiązek do spełnienia na rzecz fiskusa. Biorąc pod uwagę czynnego podatnika VAT, musi on dostarczać deklarację VAT-7 lub VAT-7K oraz wspomniany plik JPK_VAT. Oprócz tego, podatnicy, którzy rozliczenie podatku VAT wykonują raz na kwartał również mają obowiązek, aby każdego miesiąca dostarczać plik JPK_VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowo podmioty wykonujące transakcje wewnątrzwspólnotowe lub wchodzące w skład procedury odwrotnego obciążenia, mają obowiązek na przekazanie właściwej informacji VAT-UE bądź VAT-27 za miesiące, kiedy miało miejsce wykonanie danych transakcji.

Opierając się na niedawno udzielonych informacjach, projekt nowelizacji ustawy odnośnie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy – Ordynacja podatkowa, bierze pod uwagę, iż nowa struktura JPK_VDEK będzie generowana zamiast deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD, bierze się również pod uwagę jej dostarczenie zamiast VAT-12. Przedsiębiorcy nie będą już dłużej mieli obowiązku na wzbogacanie uzupełnianego pliku o większą ilość załączników, które dotyczą deklaracji VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT, które w konkretnych przypadkach są obowiązkowe w trakcie dostarczania aktualnych deklaracji.

Ministerstwo Finansów planuje także zaprzestanie używania dodatkowych wniosków pojawiających się w dzisiejszych deklaracjach. Każda z informacji, która musi zostać dostarczona do fiskusa zostanie zawarta w jednym pliku.

Dostarczanie deklaracji VAT jest obowiązkiem o którym mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z kolei obowiązek uzupełniania rejestrów VAT w postaci elektronicznej, a także ich dostarczenie w formie JPK_VAT znajduje swoje wytłumaczenie w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Zastosowanie JPK_VDEK sprawi, że wymienione powyżej ustawy zostaną znowelizowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócono uwagę, iż plik JPK_VAT dostarcza zdecydowanie precyzyjniejszych danych niżeli deklaracje, które zostały wyszczególnione powyżej, w związku z tym, przekazywanie dwa razy tych samych informacji na urzędów mija się z celem i jest zupełnie niepotrzebne. Będzie to również związane z pomniejszeniem kosztów, gdyż urzędy podatkowe nie będą musiały analizować tak ogromnej ilości informacji.

Dlaczego plik JPK_VAT nie może zastąpić deklaracji VAT?

Plik JPK_VAT zawiera informacje odnośnie transakcji występujących w rejestrze VAT, a także kwoty należne oraz zaliczone podatku VAT, jednakże nie istnieje możliwość aby zastąpił deklarację VAT-7.

Zastosowanie pliku JPK_VDEK musi zostać wdrożone, ponieważ w skład deklaracji VAT wchodzi na przykład informacja na temat wnioskowanej wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu oraz odnośnie kwot przeznaczonych do przeniesienia na kolejny miesiąc. Takie informacje nie występują w pliku JPK_VAT. Obecna struktura nie zawiera również pozycji związanych z ulgami na nabycie kasy rejestrującej.

Na dzień dzisiejszy, nie posiadamy jeszcze szczegółów na temat budowy nowego pliku JPK_VDEK, jednakże opierając się na projekcie nowelizacji ustawy, pozycje widniejące na aktualnej deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K znajdą się w nowej strukturze JPK_VDEK.

Nowy plik zajmie się rozliczeniem podatku od towarów i usług, chociaż metoda dostarczania będzie taka sama jak aktualnego pliku JPK_VAT. Jest to związane z tym, że przedsiębiorcy nie będą już dłużej musieli generować dwóch osobnych dokumentów, gdyż wystarczający będzie jeden plik, noszący nazwę JPK_VDEK. W jego skład będą wchodzić informacje z rejestrów VAT, a także dane z bieżących deklaracji rozliczeniowych.

Jakie pozytywy będzie miało zastosowanie JPK_VDEK?

Zastosowanie nowego pliku JPK w zdecydowany sposób ułatwi rozliczenia podatkowe, a także skróci czas niezbędny do wywiązania się z wszystkich obowiązków na rzecz urzędu skarbowego. Struktura JPK_VDEK będzie umożliwiała rozliczenie podatku VAT, ale oprócz tego, dzięki niemu zostaną doręczone do fiskusa informacje występujące w rejestrze VAT, które umożliwią kontrolowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Za sprawą wprowadzenia JPK_VDEK, będzie tworzona mniejsza ilość danych związanych z podatkiem VAT dostarczanych do organów podatkowych, w związku z tym, że zostaną one generowane w jednym źródle. Jest to ściśle związane z tym, iż monitorowanie dostarczanych danych będzie miało miejsce w szybkim czasie, co będzie jednoznaczne z pomniejszeniem czasu dostarczanych zwrotów nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, a także nastąpi pomniejszenie kosztów dotyczących analizy danych podatkowych. Kiedy weźmie się pod uwagę podatników, największa korzyść związana ze stosowaniem pliku JPK_VDEK to zaoszczędzenie czasu, a także ułatwienie formalności dotyczących braku konieczności dostarczania deklaracji VAT-7 bądź deklaracji VAT-7K.

Szacuje się, że w trakcie jednego miesiąca Ministerstwo Finansów otrzymuje mniej więcej 2 mln plików JPK.

Comiesięczny obowiązek składania JPK_VAT a JPK_VDEK

Aktualnie, mali podatnicy, których rejestracja do VAT miała miejsce ponad 12 miesięcy temu, mogą skorzystać z rozliczania podatku VAT raz na kwartał. Kim jest mały podatnik? Jest to podmiot, który w trakcie jednego roku podatkowego nie generuje przychodu przekraczającego 1 200 000 euro. Przeliczenie euro na złotówki odbywa się z zastosowaniem średniego kursu NBP, który został opublikowany pierwszego dnia roboczego października roku wcześniejszego. Liczba ta zostaje zaokrąglona do 1 000 zł. W przypadku roku 2019, mowa o limicie 5 135 000 zł.

Na dzień dzisiejszy, decyzja odnośnie kwartalnego rozliczania podatku VAT sprawia, że podatnik mimo wszystko musi dostarczać plik JPK_VAT. W związku z tym, przedsiębiorca ma obowiązek przekazywać do organów podatkowych deklarację VAT-7K raz na kwartał, a także jest zobowiązany aby każdego miesiąca dostarczać strukturę JPK_VAT. Jako, że plik JPK_VAT zostanie wkrótce zastąpiony JPK_VDEK, niezbędne będzie dostarczanie nowej struktury pliku za wszystkie miesiące kwartału oddzielnie. Chociaż w rzeczywistości, plik dostarczony przez przedsiębiorców w trakcie pierwszego oraz drugiego kwartału będzie posiadał informacje występujące w rejestrach VAT za wszystkie miesiące, mimo iż okres rozliczeniowy, występująca w deklaracji VAT nie będzie zawierała żadnych informacji.

Na podstawie tej informacji wiadomo, że podatnicy rozliczający się w sposób kwartalny będą generować plik JPK_VDEK każdego miesiąca oddzielnie. Z kolei tylko i wyłącznie dokument wytworzony za ostatni miesiąc w trakcie kwartału zostanie dostarczony z odcinkiem jednoznacznym z aktualną deklaracją VAT-7K.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

JPK_VDEK jest zdecydowanym uproszeniem dla rozliczeń wykonywanych przez podatników oraz pozwoli im na zaoszczędzenie czasu. Kiedy wystąpią jakiekolwiek rozbieżności podatkowe, niezbędne jest wygenerowanie korekty jednego pliku, a nie tak jak ma to miejsce na dzień dzisiejszy, deklaracji VAT oraz JPK_VAT.

JPK_VDEK – od kiedy będzie obowiązywał?

Zastosowanie struktury JPK_VDEK jest związane z obowiązkiem znowelizowania ustawy o VAT oraz o ordynacji podatkowej. Aktualnie, cały czas wykonywane są prace, w związku z tym, cała struktura jest wciąż na etapie projektu. Jest to związane również z określeniem zasad dostarczania JPK_VDEK, a także wygenerowaniem standardów, które służą do zdefiniowania struktury JPK, która będzie posiadać wszystkie konieczne informacje.

Posiłkując się aktualnymi informacjami wiadomo, iż projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy - Ordynacja podatkowa miał zostać wdrożony w dniu 1 lipca 2019 roku. Jest to związane z tym, że do zakończenia czerwca, czyli do zakończenia drugiego kwartału rozliczenia, wszystko będzie się odbywało a oparciu o bieżące zasady. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że termin ten ma zostać przesunięty na początek 2020 roku.

FakturaXL

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA