REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
500 zł kary za każdy błąd w JPK_VAT
500 zł kary za każdy błąd w JPK_VAT

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2019 roku ma zostać wdrożony nowy plik JPK_VAT, którego przesyłanie ma zastąpić składane obecnie deklaracje VAT (VAT-7 i VAT-7K) oraz informację podsumowującą VAT-27. W ustawie o VAT ma pojawić się przy tej okazji nowa sankcja (kara pieniężna w wysokości 500 zł za każdą stwierdzoną nieprawidłowość), która będzie nakładana na podatników za złożenie (tj. przesłanie w formie JPK_VAT) ewidencji sprzedaży VAT zawierającej błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym.

Nowy, rozbudowany plik JPK_VAT zastąpi deklaracje VAT

Trwają konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu (z 30 listopada 2018 r.) nowelizacji ustawy o VAT (także Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego), która ma na celu zastąpienie deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 i VAT-7K przez przesyłanie nowego przekształconego pliku JPK_VAT.

Autopromocja

Podstawowym celem tej nowelizacji jest likwidacja obowiązku składania deklaracji VAT w dotychczasowej formie. Zamiast składać (wysyłać) dwa dokumenty (JPK_VAT i deklarację VAT) podatnik VAT będzie wysyłał jeden – nową wersję JPK_VAT.

Od 1 lipca 2019 r. wystarczy wysłać JPK_VAT w nowej rozbudowanej wersji, która będzie zawierać dane, które dotąd były wysyłane w JPK_VAT i deklaracjach VAT (VAT-7 i VAT-7K). Nowy plik JPK_VAT składać się będzie z części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Wzór nowego pliku JPK_VAT (i ew. kolejne wersje tego pliku) będzie dostępny w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP. Do nowego pliku JPK_VAT ma powstać także instrukcja wypełnienia.

Ponadto zlikwidowane będą co do zasady odrębne załączniki do deklaracji VAT (tj. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT) oraz dodatkowe wnioski zawarte w obecnych deklaracjach. Załączniki i wnioski zostaną zastąpione polami wyboru (tzw. checkbox-y) zawartymi w strukturze nowego pliku JPK_VAT.

Zniknie także obowiązek oddzielnego składania informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27). Dane znajdujące się w VAT-27 zostaną zawarte w nowym JPK_VAT.

Natomiast zmiany nie będą dotyczyć skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (VAT-12), a także pozostałych deklaracji VAT, do których będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy (VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z oraz VIN-R i VIU-R, a także VIN-D i VIU-D).

Nowy plik JPK_VAT (oprócz tego, że będzie zawierał dane przesyłane obecnie w deklaracjach VAT oraz w obecnym pliku JPK_VAT) będzie zawierał także dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy rozliczeń VAT i kontroli.

Warto podkreślić, że od 1 lipca 2019 r. podatnicy VAT w formacie JPK_VAT będą przesyłać pełną ewidencję VAT a nie (jak dotąd) tylko informację o prowadzonej ewidencji.

Termin przesyłania JPK_VAT nie ulega zmianie. Nadal będzie to 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym nawet jeśli podatnik rozlicza VAT kwartalnie.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą obowiązani przesyłać ewidencję VAT za każdy miesiąc kwartału oddzielnie (czyli tak jak dotąd). JPK_VAT przesyłany przez podatników rozliczających się kwartalnie w pierwszych dwóch miesiącach danego kwartału będzie zawierał dane wynikające z ewidencji VAT za każdy miesiąc, natomiast część deklaracyjna nowego pliku JPK_VAT będzie „zerowa”. Za ostatni miesiąc danego kwartału podatnik rozliczający się kwartalnie składać będzie ewidencję łącznie z deklaracją kwartalną (czyli część deklaracyjna powinna być wypełniona danymi za cały kwartał).

Kara pieniężna w wysokości 500 zł za każdą nieprawidłowość w JPK_VAT

Nowością jaką wprowadzi omawiana nowelizacja będzie też nowa sankcja dla podatników VAT, którzy prześlą JPK_VAT z błędami, których nie skorygują mimo wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Zgodnie z proponowanym brzmieniem nowego art. 109 ust. 3f ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik prześle (w nowym pliku JPK_VAT) ewidencję VAT zawierającą błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdą stwierdzoną nieprawidłowość.

Jednak przed nałożeniem tej kary naczelnik urzędu skarbowego będzie musiał wezwać podatnika VAT do przesłania (w ciągu 14 dni od doręczenia wezwania) korekty ewidencji (korekty JPK_VAT) na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c ustawy o VAT. Naczelnik będzie też oczywiście musiał w tym wezwaniu wskazać błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, które wymagają korekty.

Dopiero, gdy podatnik nie skoryguje JPK_VAT w ciągu 14 dni od daty doręczenia ww. wezwania – naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć karę.


Minister Finansów argumentuje, że konieczne jest zdyscyplinowanie podatników nową karą, bo dane przesyłane w plikach JPK_VAT wykorzystywane są do automatycznej (z wykorzystaniem specjalnych algorytmów) analizy i kontroli. W ten sposób typuje się podatników VAT do przeprowadzenia u nich czynności sprawdzających lub kontrolnych, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, a podatników podejrzanych o dokonywanie oszustw podatkowych. A wszelkie błędy w JPK_VAT (nawet „literówki”) przy tego typu automatycznej analizie danych mogą powodować podejmowanie przez organy KAS bezzasadnych lub niepotrzebnych czynności.

Bardzo istotne dla takiej automatycznej analizy danych z bazy danych złożonej z ewidencji wszystkich podatników VAT jest raportowanie ewidencji VAT dokładnie zgodnie z wzorem nowego JPK_VAT.

Jak wskazuje Minister Finansów w uzasadnieniu omawianego projektu: Rola wzoru ewidencji w opracowanych regulacjach jest istotna, ponieważ umożliwia przypisanie poszczególnym informacjom z ewidencji danego podatnika odpowiedniego znaczenia w Rejestrze. To znaczy, jeżeli w polu „numer faktury” (nazwa robocza dla celów przykładu) podatnik wpisze ciąg znaków alfanumerycznych, to Rejestr przyjmuje, że ten ciąg znaków jako numer danej faktury. Wprowadzenie niewłaściwych, niezgodnych ze stanem rzeczywistym, danych ma przełożenie dla analiz prowadzonych na podstawie Rejestru na zbiorze danych z tej ewidencji.
Niezmiernie zatem istotne jest, żeby podatnicy z należytą starannością wypełniali ewidencję unikając błędów i nieprawidłowości rzutujących na jakość składanych danych. Złożenie ewidencji przez podatnika zawierającej błędy lub dane niezgodne ze stanem rzeczywistym spowoduje nieprawidłowości w dokonywaniu analizy danych, utrudni tę analizę lub wręcz ją uniemożliwi. Skutki takiego działania będą niekorzystne zarówno dla organów podatkowych jak i samych podatników. W wyniku podjętych przez organy podatkowe, na podstawie nierzetelnych lub błędnie wpisanych danych w złożonej przez podatnika ewidencji np. czynności sprawdzających zarówno podatnik jak i organy podatkowe narażeni będą na koszty podjętych działań.

Warto też zaznaczyć, że nowa kara nie będzie nakładana na podatnika (przedsiębiorcę) będącego osobą fizyczną, który jako osoba fizyczna w związku ze złożeniem ewidencji zawierającej błędy lub dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, za ten sam czyn poniósł już odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe lub za wykroczenie skarbowe.

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

Omawiana nowelizacja zmienia również przepisy  Kodeksu karnego skarbowego. Wprowadzone zostaną kary za nieprzestrzeganie przez podatników obowiązków związanych ze składaniem organom podatkowym deklaracji, a także nie składaniem ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W art. 56 Kks § 4 otrzymuje brzmienie: „§ 4. Karze określonej w § 3 (czyli karze grzywny – przypisek PH) podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa ją w postaci wadliwej.”;

Ponadto dodany ma zostać nowy art. 61a w brzmieniu:
„Art. 61a. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie przesyła w terminie właściwemu organowi podatkowemu księgi lub przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto przesyła księgę wadliwą.”.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA