Zmiany w składaniu deklaracji VAT i plików JPK_VAT od 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek składania deklaracji i informacji o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT będzie obowiązywał:
REKLAMA
- od 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców,
- od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników VAT.
Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy mogą również skorzystać z możliwości składania JPK_VAT już za okresy od 1 kwietnia 2020 r. jednak w takiej sytuacji nie będą mogli wrócić do rozliczania na wcześniejszych zasadach.
Ważne!
Od 1 lipca 2020 r. nie będzie już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez JPK_VAT.
Szczegółowe elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz. 1988) oraz opracowany na jego podstawie wzór schemy JPK_VAT, który jest dostępny na stronie Portalu Podatkowego.
Z analizy rozporządzenia wynika, że nowy plik JPK_VAT będzie zawierał:
- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
- pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K),
- dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Plik JPK_VAT będzie zatem wymagał od nas również nowych dotychczas niewymaganych informacji, tj.:
- czy podatnik wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności podlegające rozliczeniu podatku w szczególnej procedurze, tj. przy świadczeniu usług turystyki, dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dotyczącej złota inwestycyjnego, procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych,
- czy podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy.
Podatnicy będą dodatkowo zobowiązani do oznaczania faktur, które podlegają obowiązkowej podzielonej płatności, a także dotyczące pewnych wrażliwych kategorii towarów (m.in. leków, paliwa, papierosów, pojazdów oraz części samochodowych i innych wyrobów akcyzowych, budynków, budowli i gruntów). Podatnik zastosuje do nich odpowiedni znacznik.
Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!
Natomiast uproszczeniem będzie możliwość oznaczenia w części deklaracyjnej, że podatnik wnosi o zaliczenie zwrotu podatku VAT na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych ze wskazaniem rodzaju tego zobowiązania oraz kwoty zaliczenia zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej.
Powyższe zmiany narzucają konieczność podania większej ilości danych niż dotychczas, dlatego konieczne może okazać się dostosowanie do nich systemu finansowo-księgowego firmy.
Accreo
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat