REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?
Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż książek (słowniki języka obcego) była dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dlatego została zarejestrowana na kasie fiskalnej w kwietniu 2019 r. W czerwcu okazało się, że jest to sprzedaż na rzecz podatnika. Klient zażyczył sobie wystawienia faktury do tego paragonu. Czy muszę na nowo wygenerować plik JPK_VAT? Jak mam to wykazać prawidłowo w pliku JPK_VAT i z jakimi opisami? Jestem czynnym podatnikiem VAT.

Tak, należy złożyć korektę pliku JPK_VAT za kwiecień. W pliku JPK_VAT trzeba wykazać sprzedaż z wystawionej faktury z danymi podatnika. Następnie należy zmniejszyć wartość obrotu i VAT wynikającego z raportu kasowego o dane z wystawionej faktury. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Podmiot, który dokonuje sprzedaży na rzecz tylko osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, ma obowiązek zarejestrować te transakcje na kasie fiskalnej. Wtedy w  JPK_VAT sprzedaż paragonowa jest wpisywana na podstawie zbiorczego raportu kasowego. W takim przypadku pola obowiązkowe w JPK_VAT powinny zawierać określone opisy.
I tak w polach:

 • „nr kontrahenta - brak”,
 •  „nazwa kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
 • „adres kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
 • „dowód sprzedaży - numer dowodu zbiorczego”,
 • „data wystawienia - data wystawienia dowodu zbiorczego lub data graniczna, której dowód zbiorczy dotyczy”.

Jeżeli sprzedaż odbywa się na rzecz podatnika, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury oraz ujęcia jej w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.  Oznacza to, że sprzedaż na rzecz podatnika nie musi być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli jednak podatnik ten zdecyduje się na rejestrację, to ponosi konsekwencje takie, jakby był obowiązany do ewidencjonowania na kasie fiskalnej.  

W ewidencji sprzedaży i zakupu VAT ujmowane są wszystkie faktury, które dokumentują sprzedaż na rzecz podatników. Każda z tych faktur powinna zawierać numer identyfikacyjny NIP podatnika. Dotyczy to również sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Na podstawie tego zestawienia sporządzana jest deklaracja podatkowa oraz wygenerowany zostaje plik JPK_VAT. Nie trzeba natomiast wpisywać odrębnie faktur wystawionych na rzecz osób nieprowadzących działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korygowanie sprzedaży paragonowej w pliku JPK_VAT

Z pytania wynika, że sprzedawca książek wystawił paragon w kwietniu 2019 r. W czerwcu podatnik zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie faktury, ale z danymi nie na osobę fizyczną, tylko na podatnika. W tym przypadku sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę do wcześniejszego paragonu. Ciąży też na nim obowiązek korekty pliku JPK_VAT za kwiecień  2019 r. Nie ma natomiast obowiązku korekty deklaracji VAT-7.

W JPK_VAT należy wykazać każdą sprzedaż na rzecz podatnika z wszystkimi danymi wynikającymi z faktury. Dotyczą to również sprzedaży, która była wcześniej zaewidencjonowana na kasie.

Dlatego wystawioną fakturę do paragonu należy zaewidencjonować odrębnie. Jednocześnie należy o te wartości pomniejszyć sprzedaż zaewidencjonowaną na podstawie raportu kasowego.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Dyrektor KIS w interpretacji z 30 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.536.2018.1.SR) stwierdził, że:

(…) w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla podatnika VAT faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta powinna zostać ujęta w rejestrze sprzedaży,
a obrót z niej wynikający powinien zmniejszać obrót wykazany w raporcie fiskalnym z kasy fiskalnej. Natomiast w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta nie powinna być ewidencjonowana
w ewidencji VAT.

Podatnik sprzedał w lutym 2019 r. towar (drukarkę laserową) na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Klientowi został wydany paragon. W maju ten sam klient zwrócił się o wystawienie faktury do tego paragonu z lutego. Podając dane do faktury, wskazał NIP firmy. Sprzedawca musi ponownie wygenerować i wysłać plik JPK_VAT za luty. W ponownie wygenerowanym pliku JPK_VAT musi wykazać sprzedaż na podstawie wystawionej faktury do paragonu, z danymi kontrahenta. Ponadto musi skorygować sprzedaż wykazaną na podstawie raportu kasowego o tę pozycję, która pierwotnie była zarejestrowana na osobę fizyczną.

Korekta przeprowadzona w sposób wskazany w przykładzie pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania sprzedaży drukarki laserowej. Pierwszy raz sprzedaż była zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Drugi raz wykazana w wystawionej fakturze na rzecz podatnika. W obu sytuacjach został wykazany podatek należny. Dlatego ważne jest, aby nie opodatkować tej samej sprzedaży podwójnie.

Faktury do sprzedaży na rzecz osób prywatnych w pliku JPK_VAT

W praktyce występują także sytuacje, gdy kupujący jako osoba prywatna żąda od czynnego podatnika VAT wystawienia faktury. Wówczas identyfikatorem podatkowym takiej osoby jest numer PESEL. Z kolei ten element nie jest obligatoryjny na fakturze. Oznacza to, że sprzedawca może wystawić fakturę dokumentującą zakup bez tego numeru.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji podatnik może wykazać w pliku JPK_VAT tę transakcję pod zapisem zbiorczym w oparciu o raport kasowy za dany okres rozliczeniowy.

Jeżeli sprzedawca chce pokazać taki zakup w pliku JPK_VAT odrębnie (poza raportem kasowym), to może to uczynić. Musi wówczas taki zakup ująć osobno w pojedynczym wierszu. Natomiast w poz. „Numer kontrahenta” wpisać słowo „brak”. Ministerstwo Finansów uznaje, że obydwa sposoby są poprawne i nie ma konieczności składania korekty JPK_VAT.

Autopromocja

UWAGA!
Sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych może być dokumentowana w JPK_VAT zapisami zbiorczymi z raportu kasowego.

Podstawa prawna:

 • art. 106b, art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

  Autopromocja
 • art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900   ; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA