REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?
Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż książek (słowniki języka obcego) była dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dlatego została zarejestrowana na kasie fiskalnej w kwietniu 2019 r. W czerwcu okazało się, że jest to sprzedaż na rzecz podatnika. Klient zażyczył sobie wystawienia faktury do tego paragonu. Czy muszę na nowo wygenerować plik JPK_VAT? Jak mam to wykazać prawidłowo w pliku JPK_VAT i z jakimi opisami? Jestem czynnym podatnikiem VAT.

Tak, należy złożyć korektę pliku JPK_VAT za kwiecień. W pliku JPK_VAT trzeba wykazać sprzedaż z wystawionej faktury z danymi podatnika. Następnie należy zmniejszyć wartość obrotu i VAT wynikającego z raportu kasowego o dane z wystawionej faktury. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Podmiot, który dokonuje sprzedaży na rzecz tylko osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, ma obowiązek zarejestrować te transakcje na kasie fiskalnej. Wtedy w  JPK_VAT sprzedaż paragonowa jest wpisywana na podstawie zbiorczego raportu kasowego. W takim przypadku pola obowiązkowe w JPK_VAT powinny zawierać określone opisy.
I tak w polach:

  • „nr kontrahenta - brak”,
  •  „nazwa kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
  • „adres kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
  • „dowód sprzedaży - numer dowodu zbiorczego”,
  • „data wystawienia - data wystawienia dowodu zbiorczego lub data graniczna, której dowód zbiorczy dotyczy”.

REKLAMA

Jeżeli sprzedaż odbywa się na rzecz podatnika, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury oraz ujęcia jej w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.  Oznacza to, że sprzedaż na rzecz podatnika nie musi być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli jednak podatnik ten zdecyduje się na rejestrację, to ponosi konsekwencje takie, jakby był obowiązany do ewidencjonowania na kasie fiskalnej.  

W ewidencji sprzedaży i zakupu VAT ujmowane są wszystkie faktury, które dokumentują sprzedaż na rzecz podatników. Każda z tych faktur powinna zawierać numer identyfikacyjny NIP podatnika. Dotyczy to również sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Na podstawie tego zestawienia sporządzana jest deklaracja podatkowa oraz wygenerowany zostaje plik JPK_VAT. Nie trzeba natomiast wpisywać odrębnie faktur wystawionych na rzecz osób nieprowadzących działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korygowanie sprzedaży paragonowej w pliku JPK_VAT

Z pytania wynika, że sprzedawca książek wystawił paragon w kwietniu 2019 r. W czerwcu podatnik zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie faktury, ale z danymi nie na osobę fizyczną, tylko na podatnika. W tym przypadku sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę do wcześniejszego paragonu. Ciąży też na nim obowiązek korekty pliku JPK_VAT za kwiecień  2019 r. Nie ma natomiast obowiązku korekty deklaracji VAT-7.

W JPK_VAT należy wykazać każdą sprzedaż na rzecz podatnika z wszystkimi danymi wynikającymi z faktury. Dotyczą to również sprzedaży, która była wcześniej zaewidencjonowana na kasie.

Dlatego wystawioną fakturę do paragonu należy zaewidencjonować odrębnie. Jednocześnie należy o te wartości pomniejszyć sprzedaż zaewidencjonowaną na podstawie raportu kasowego.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Dyrektor KIS w interpretacji z 30 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.536.2018.1.SR) stwierdził, że:

REKLAMA

(…) w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla podatnika VAT faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta powinna zostać ujęta w rejestrze sprzedaży,
a obrót z niej wynikający powinien zmniejszać obrót wykazany w raporcie fiskalnym z kasy fiskalnej. Natomiast w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta nie powinna być ewidencjonowana
w ewidencji VAT.

Podatnik sprzedał w lutym 2019 r. towar (drukarkę laserową) na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Klientowi został wydany paragon. W maju ten sam klient zwrócił się o wystawienie faktury do tego paragonu z lutego. Podając dane do faktury, wskazał NIP firmy. Sprzedawca musi ponownie wygenerować i wysłać plik JPK_VAT za luty. W ponownie wygenerowanym pliku JPK_VAT musi wykazać sprzedaż na podstawie wystawionej faktury do paragonu, z danymi kontrahenta. Ponadto musi skorygować sprzedaż wykazaną na podstawie raportu kasowego o tę pozycję, która pierwotnie była zarejestrowana na osobę fizyczną.

Korekta przeprowadzona w sposób wskazany w przykładzie pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania sprzedaży drukarki laserowej. Pierwszy raz sprzedaż była zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Drugi raz wykazana w wystawionej fakturze na rzecz podatnika. W obu sytuacjach został wykazany podatek należny. Dlatego ważne jest, aby nie opodatkować tej samej sprzedaży podwójnie.

Faktury do sprzedaży na rzecz osób prywatnych w pliku JPK_VAT

W praktyce występują także sytuacje, gdy kupujący jako osoba prywatna żąda od czynnego podatnika VAT wystawienia faktury. Wówczas identyfikatorem podatkowym takiej osoby jest numer PESEL. Z kolei ten element nie jest obligatoryjny na fakturze. Oznacza to, że sprzedawca może wystawić fakturę dokumentującą zakup bez tego numeru.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji podatnik może wykazać w pliku JPK_VAT tę transakcję pod zapisem zbiorczym w oparciu o raport kasowy za dany okres rozliczeniowy.

Jeżeli sprzedawca chce pokazać taki zakup w pliku JPK_VAT odrębnie (poza raportem kasowym), to może to uczynić. Musi wówczas taki zakup ująć osobno w pojedynczym wierszu. Natomiast w poz. „Numer kontrahenta” wpisać słowo „brak”. Ministerstwo Finansów uznaje, że obydwa sposoby są poprawne i nie ma konieczności składania korekty JPK_VAT.

UWAGA!
Sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych może być dokumentowana w JPK_VAT zapisami zbiorczymi z raportu kasowego.

Podstawa prawna:

  • art. 106b, art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

  • art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900   ; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA