REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?
Klient zażądał wystawienia faktury do paragonu - czy trzeba złożyć korektę JPK_VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż książek (słowniki języka obcego) była dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dlatego została zarejestrowana na kasie fiskalnej w kwietniu 2019 r. W czerwcu okazało się, że jest to sprzedaż na rzecz podatnika. Klient zażyczył sobie wystawienia faktury do tego paragonu. Czy muszę na nowo wygenerować plik JPK_VAT? Jak mam to wykazać prawidłowo w pliku JPK_VAT i z jakimi opisami? Jestem czynnym podatnikiem VAT.

Tak, należy złożyć korektę pliku JPK_VAT za kwiecień. W pliku JPK_VAT trzeba wykazać sprzedaż z wystawionej faktury z danymi podatnika. Następnie należy zmniejszyć wartość obrotu i VAT wynikającego z raportu kasowego o dane z wystawionej faktury. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Podmiot, który dokonuje sprzedaży na rzecz tylko osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, ma obowiązek zarejestrować te transakcje na kasie fiskalnej. Wtedy w  JPK_VAT sprzedaż paragonowa jest wpisywana na podstawie zbiorczego raportu kasowego. W takim przypadku pola obowiązkowe w JPK_VAT powinny zawierać określone opisy.
I tak w polach:

  • „nr kontrahenta - brak”,
  •  „nazwa kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
  • „adres kontrahenta - sprzedaż paragonowa”,
  • „dowód sprzedaży - numer dowodu zbiorczego”,
  • „data wystawienia - data wystawienia dowodu zbiorczego lub data graniczna, której dowód zbiorczy dotyczy”.

Jeżeli sprzedaż odbywa się na rzecz podatnika, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury oraz ujęcia jej w ewidencji sprzedaży i zakupu VAT.  Oznacza to, że sprzedaż na rzecz podatnika nie musi być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jeżeli jednak podatnik ten zdecyduje się na rejestrację, to ponosi konsekwencje takie, jakby był obowiązany do ewidencjonowania na kasie fiskalnej.  

W ewidencji sprzedaży i zakupu VAT ujmowane są wszystkie faktury, które dokumentują sprzedaż na rzecz podatników. Każda z tych faktur powinna zawierać numer identyfikacyjny NIP podatnika. Dotyczy to również sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Na podstawie tego zestawienia sporządzana jest deklaracja podatkowa oraz wygenerowany zostaje plik JPK_VAT. Nie trzeba natomiast wpisywać odrębnie faktur wystawionych na rzecz osób nieprowadzących działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korygowanie sprzedaży paragonowej w pliku JPK_VAT

Z pytania wynika, że sprzedawca książek wystawił paragon w kwietniu 2019 r. W czerwcu podatnik zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie faktury, ale z danymi nie na osobę fizyczną, tylko na podatnika. W tym przypadku sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę do wcześniejszego paragonu. Ciąży też na nim obowiązek korekty pliku JPK_VAT za kwiecień  2019 r. Nie ma natomiast obowiązku korekty deklaracji VAT-7.

W JPK_VAT należy wykazać każdą sprzedaż na rzecz podatnika z wszystkimi danymi wynikającymi z faktury. Dotyczą to również sprzedaży, która była wcześniej zaewidencjonowana na kasie.

Dlatego wystawioną fakturę do paragonu należy zaewidencjonować odrębnie. Jednocześnie należy o te wartości pomniejszyć sprzedaż zaewidencjonowaną na podstawie raportu kasowego.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Dyrektor KIS w interpretacji z 30 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.536.2018.1.SR) stwierdził, że:

REKLAMA

(…) w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla podatnika VAT faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta powinna zostać ujęta w rejestrze sprzedaży,
a obrót z niej wynikający powinien zmniejszać obrót wykazany w raporcie fiskalnym z kasy fiskalnej. Natomiast w przypadku wystawienia przez Wnioskodawcę dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych faktury do uprzednio wystawionego paragonu fiskalnego, faktura ta nie powinna być ewidencjonowana
w ewidencji VAT.

Podatnik sprzedał w lutym 2019 r. towar (drukarkę laserową) na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Klientowi został wydany paragon. W maju ten sam klient zwrócił się o wystawienie faktury do tego paragonu z lutego. Podając dane do faktury, wskazał NIP firmy. Sprzedawca musi ponownie wygenerować i wysłać plik JPK_VAT za luty. W ponownie wygenerowanym pliku JPK_VAT musi wykazać sprzedaż na podstawie wystawionej faktury do paragonu, z danymi kontrahenta. Ponadto musi skorygować sprzedaż wykazaną na podstawie raportu kasowego o tę pozycję, która pierwotnie była zarejestrowana na osobę fizyczną.

Korekta przeprowadzona w sposób wskazany w przykładzie pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania sprzedaży drukarki laserowej. Pierwszy raz sprzedaż była zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Drugi raz wykazana w wystawionej fakturze na rzecz podatnika. W obu sytuacjach został wykazany podatek należny. Dlatego ważne jest, aby nie opodatkować tej samej sprzedaży podwójnie.

Faktury do sprzedaży na rzecz osób prywatnych w pliku JPK_VAT

W praktyce występują także sytuacje, gdy kupujący jako osoba prywatna żąda od czynnego podatnika VAT wystawienia faktury. Wówczas identyfikatorem podatkowym takiej osoby jest numer PESEL. Z kolei ten element nie jest obligatoryjny na fakturze. Oznacza to, że sprzedawca może wystawić fakturę dokumentującą zakup bez tego numeru.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji podatnik może wykazać w pliku JPK_VAT tę transakcję pod zapisem zbiorczym w oparciu o raport kasowy za dany okres rozliczeniowy.

Jeżeli sprzedawca chce pokazać taki zakup w pliku JPK_VAT odrębnie (poza raportem kasowym), to może to uczynić. Musi wówczas taki zakup ująć osobno w pojedynczym wierszu. Natomiast w poz. „Numer kontrahenta” wpisać słowo „brak”. Ministerstwo Finansów uznaje, że obydwa sposoby są poprawne i nie ma konieczności składania korekty JPK_VAT.

UWAGA!
Sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych może być dokumentowana w JPK_VAT zapisami zbiorczymi z raportu kasowego.

Podstawa prawna:

  • art. 106b, art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

  • art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900   ; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA