reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > JPK_VAT > Zmiany w składaniu deklaracji VAT i plików JPK_VAT od 2020 r.

Zmiany w składaniu deklaracji VAT i plików JPK_VAT od 2020 r.

W 2020 r. pojawią się zmiany w sposobie składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz plików JPK_VAT. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednym dokumencie elektronicznym, tj. JPK_VAT. Tym samym zostanie zniesiony obowiązek obsługi dwóch odrębnych plików (deklaracji i ewidencji VAT).

Obowiązek składania deklaracji i informacji o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT będzie obowiązywał:

  • od 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców,
  • od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników VAT.

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy mogą również skorzystać z możliwości składania JPK_VAT już za okresy od 1 kwietnia 2020 r. jednak w takiej sytuacji nie będą mogli wrócić do rozliczania na wcześniejszych zasadach.

Ważne!
Od 1 lipca 2020 r. nie będzie już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez JPK_VAT.

Szczegółowe elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz. 1988) oraz opracowany na jego podstawie wzór schemy JPK_VAT, który jest dostępny na stronie Portalu Podatkowego.

Z analizy rozporządzenia wynika, że nowy plik JPK_VAT będzie zawierał:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
  • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K),
  • dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Plik JPK_VAT będzie zatem wymagał od nas również nowych dotychczas niewymaganych informacji, tj.:

  • czy podatnik wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności podlegające rozliczeniu podatku w szczególnej procedurze, tj. przy świadczeniu usług turystyki, dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, dotyczącej złota inwestycyjnego, procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych,
  • czy podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy.

Podatnicy będą dodatkowo zobowiązani do oznaczania faktur, które podlegają obowiązkowej podzielonej płatności, a także dotyczące pewnych wrażliwych kategorii towarów (m.in. leków, paliwa, papierosów, pojazdów oraz części samochodowych i innych wyrobów akcyzowych, budynków, budowli i gruntów). Podatnik zastosuje do nich odpowiedni znacznik.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Natomiast uproszczeniem będzie możliwość oznaczenia w części deklaracyjnej, że podatnik wnosi o zaliczenie zwrotu podatku VAT na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych ze wskazaniem rodzaju tego zobowiązania oraz kwoty zaliczenia zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej.

Powyższe zmiany narzucają konieczność podania większej ilości danych niż dotychczas, dlatego konieczne może okazać się  dostosowanie do nich systemu finansowo-księgowego firmy.

Accreo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zmianie w sposobie składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz plików JPK_VAT od 2020 r. /Fot. Shutterstock
Zmianie w sposobie składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz plików JPK_VAT od 2020 r. /Fot. Shutterstock

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama