REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT
Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT

REKLAMA

REKLAMA

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium danego państwa (należącego do Unii Europejskiej). Przywóz towarów z Unii Europejskiej do kraju członkowskiego klasyfikowany jest jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub jako nabycie towaru na zasadach krajowych. Jak wykazać import towarów w nowej strukturze JPK_VAT, która zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r.?

Transakcje zagraniczne w deklaracjach podatkowych VAT

Obowiązek podatkowy związany z importem towarów nałożony jest poprzez ustawę o VAT na osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które:

REKLAMA

Autopromocja
 • objęte są obowiązkiem uiszczenia cła- również, gdy importowany towar jest:
  • zwolniony od cła,
  • cło zostało zawieszone w części lub całości,
  • lub zastosowana została zerowa, obniżona lub preferencyjna stawka celna;
 • są uprawnione do korzystania z procedury uszlachetnienia czynnego lub procedury odprawy czasowej (również, jeżeli takie uprawnienia zostały na nią przeniesione).

Możliwość rozliczenia VAT (do 25. dnia następnego miesiąca) od importu towarów w deklaracji podatkowej została wprowadzona ustawą z dnia 31 lipca 2019 roku (Dz. U. poz. 1495) - nowe zasady od 1 lipca 2020 roku.

Prawo do rozliczenia podatku przysługuje czynnemu podatnikowi pod warunkiem:

 • dokonywania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego, lub posiadającego status podmiotu upoważnionego przedsiębiorcy,
 • przedstawienia urzędowi skarbowemu wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
  • zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz braku zaległości poszczególnych podatków (przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku 3% należnych składek/zobowiązań),
  • potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako czynnego podatnika VAT.

Nowa struktura JPK_VAT

Od 1 października 2020 roku obowiązują nowe przepisy rozliczania podatku VAT, które nakładają obowiązek na czynnych podatników VAT do składania nowej wersji deklaracji JPK_VAT w formie elektronicznej, zawierającej część deklaracyjną oraz ewidencyjną. Nowy plik JPK_V7M/JPK_VAT7K będzie niejako połączeniem dotychczasowych deklaracji JPK_VAT oraz VAT-7/VAT-7K.

Struktura pozycji szczegółowych (elementy określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracji podatkowej i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988 ze zm.)) zawierać będzie dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • niezbędne do obliczenia wysokości podatku należnego,
 • wysokość podatku naliczonego,
 • wysokość podatku podlegającego wpłacie do US,
 • nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy/zwrot podatku z oznaczeniem sposobu dokonania zwrotu).

Struktura ewidencji sprzedaży zawierać będzie oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i usług za pomocą symboli od GTU_01 do GTU_13. Wszystkie oznaczenia wymienione są w § 10 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia. Ewidencja w zakresie podatku należnego zawierać będzie oznaczenia dotyczące wystąpienia specjalnych  danych procedur (w § 10 ust. 4 pkt 1-13 ww. rozporządzenia) m.in.:

 • SW – dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju,
 • TT_WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
 • TT_D – dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
 • I_42 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import),
 • I_63 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).

Struktura ewidencji zakupu zawierać będzie pole KodKrajuNadaniaTIN, gdzie należy wpisać literowy kod kraju, w którym kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru TIN – pole pozostaje puste). Pole NrDostawcy należy natomiast uzupełnić numerem (bez literowego kodu kraju), za pomocą którego kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru – należy wpisać BRAK). Ewidencja podatku naliczonego zawierać będzie również m.in. oznaczenie IMP, dotyczące podatku naliczonego z tytułu importu towarów.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA