REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT
Import towarów w nowej strukturze JPK_VAT

REKLAMA

REKLAMA

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium danego państwa (należącego do Unii Europejskiej). Przywóz towarów z Unii Europejskiej do kraju członkowskiego klasyfikowany jest jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub jako nabycie towaru na zasadach krajowych. Jak wykazać import towarów w nowej strukturze JPK_VAT, która zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r.?

Transakcje zagraniczne w deklaracjach podatkowych VAT

Obowiązek podatkowy związany z importem towarów nałożony jest poprzez ustawę o VAT na osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które:

Autopromocja
 • objęte są obowiązkiem uiszczenia cła- również, gdy importowany towar jest:
  • zwolniony od cła,
  • cło zostało zawieszone w części lub całości,
  • lub zastosowana została zerowa, obniżona lub preferencyjna stawka celna;
 • są uprawnione do korzystania z procedury uszlachetnienia czynnego lub procedury odprawy czasowej (również, jeżeli takie uprawnienia zostały na nią przeniesione).

Możliwość rozliczenia VAT (do 25. dnia następnego miesiąca) od importu towarów w deklaracji podatkowej została wprowadzona ustawą z dnia 31 lipca 2019 roku (Dz. U. poz. 1495) - nowe zasady od 1 lipca 2020 roku.

Prawo do rozliczenia podatku przysługuje czynnemu podatnikowi pod warunkiem:

 • dokonywania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego, lub posiadającego status podmiotu upoważnionego przedsiębiorcy,
 • przedstawienia urzędowi skarbowemu wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
  • zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz braku zaległości poszczególnych podatków (przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku 3% należnych składek/zobowiązań),
  • potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako czynnego podatnika VAT.

Nowa struktura JPK_VAT

Od 1 października 2020 roku obowiązują nowe przepisy rozliczania podatku VAT, które nakładają obowiązek na czynnych podatników VAT do składania nowej wersji deklaracji JPK_VAT w formie elektronicznej, zawierającej część deklaracyjną oraz ewidencyjną. Nowy plik JPK_V7M/JPK_VAT7K będzie niejako połączeniem dotychczasowych deklaracji JPK_VAT oraz VAT-7/VAT-7K.

Struktura pozycji szczegółowych (elementy określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracji podatkowej i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988 ze zm.)) zawierać będzie dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • niezbędne do obliczenia wysokości podatku należnego,
 • wysokość podatku naliczonego,
 • wysokość podatku podlegającego wpłacie do US,
 • nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy/zwrot podatku z oznaczeniem sposobu dokonania zwrotu).

Struktura ewidencji sprzedaży zawierać będzie oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i usług za pomocą symboli od GTU_01 do GTU_13. Wszystkie oznaczenia wymienione są w § 10 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia. Ewidencja w zakresie podatku należnego zawierać będzie oznaczenia dotyczące wystąpienia specjalnych  danych procedur (w § 10 ust. 4 pkt 1-13 ww. rozporządzenia) m.in.:

 • SW – dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju,
 • TT_WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
 • TT_D – dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
 • I_42 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import),
 • I_63 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).

Struktura ewidencji zakupu zawierać będzie pole KodKrajuNadaniaTIN, gdzie należy wpisać literowy kod kraju, w którym kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru TIN – pole pozostaje puste). Pole NrDostawcy należy natomiast uzupełnić numerem (bez literowego kodu kraju), za pomocą którego kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru – należy wpisać BRAK). Ewidencja podatku naliczonego zawierać będzie również m.in. oznaczenie IMP, dotyczące podatku naliczonego z tytułu importu towarów.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  REKLAMA