REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
sprzedaż oscypków rejestrowana kasą fiskalną
sprzedaż oscypków rejestrowana kasą fiskalną

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Skarbowy w Zakopanem i Biuro Promocji Miasta Zakopanego podjęły z początkiem stycznia 2012 r. wspólnie z osobami będącymi kontrahentami Biura (w tym w szczególności dzierżawcy stoisk handlowych na Krupówkach) inicjatywę zmierzającą do rzetelnego ewidencjonowania osiąganego przychodu, a realizację tego zobowiązania ułatwi dobrowolne stosowanie kasy fiskalnej.

Jak poinformowała nas p. Małgorzata Kabata-Żbik – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopane, głównym celem w/w przedsięwzięcia jest edukacja społeczeństwa poprzez pozytywny przykład, który mam nadzieję dadzą innym "Górale". Do końca stycznia 2012 r. sprzedawcy oscypków i innych pamiątek muszą wyposażyć się w kasy fiskalne i dopełnić wszelkich innych obowiązków prawnych.

Autopromocja

Rejestrowana kasą fiskalną sprzedaż będzie transparentna dla wszystkich stron transakcji, a nabywcy towaru da pewność, że wliczony w cenę i zapłacony przez niego podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa. Ponadto warto zauważyć, że kupujący będzie posiadał dowód zakupu, a co za tym idzie, wszystkie przysługujące mu prawa konsumenckie.

Przepisy podatkowe (rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz. U. nr 138, poz.930) wskazują wprost, że co do zasady kwota przychodu osiągniętego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą decyduje o terminie dokonania instalacji kasy fiskalnej oraz obowiązku ewidencjonowania przychodów z jej użyciem.

Omawiane rozporządzenie utrzymuje do 31 grudnia 2012 r. dotychczasowe zwolnienie od obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o bardzo małych obrotach (40.000 zł). Ze zwolnień, co do zasady, nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 000 zł.

Funkcjonuje nadal kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Istnieje też zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników: 
- kontynuujących po dniu 31 grudnia 2010 r. działalność, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą
- prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

rozporządzeniu przewiduje się, że bez względu na wysokość obrotów, obowiązkiem ewidencji przy zastosowaniu kas są objęte czynności:
- w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami,
- w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd oraz
- przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego,
- sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- sprzedaży płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe), a także
- sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych oraz wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

Sprzedaż i produkcja oscypków, a także innych produktów regionalnych, to ważna dziedzina życia gospodarczego w tym regionie.

Najbardziej dochodowe są stragany na Krupówkach i pod Gubałówką – tam dzierżawcy straganów płacą miastu nawet 4 tys. zł miesięcznego czynszu. Problem w tym, że spod góry oscypków nie wystawały z tych straganów kasy fiskalne. Nie wystawały … bo ich tam nie było. Teraz ma się to zmienić.

Sprzedawcy oscypków będą też „przy okazji” musieli zarejestrować oficjalnie działalność gospodarczą, bo tajemnicą poliszynela jest, że działają w znakomitej większości w szarej strefie.

Jak informuje Biuro Promocji Zakopanego na Krupówkach ma pozostać jedynie sprzedaż oscypka i innych podobnych produktów mlecznych wpisanych do rejestru produktów tradycyjnych woj. Małopolskiego (gołka, redykołka, bryndza, bundz). Zezwolenie na taką sprzedaż nie oznacza jednak, że osoby prowadzące handel, mogą go prowadzić bez rejestracji.

Dotąd Zakopane przeprowadzało przetargi na stoiska handlowe na Krupówkach kierowane do baców, czyli do wytwórców, natomiast handlem w ich imieniu na stoiskach zajmowały się osoby, albo z najbliższej rodziny, albo posiadające umowy z bacami na sprzedaż tych wyrobów.

Urząd Skarbowy zakwestionował tego typu działalność, jako niezgodną z przepisami podatkowymi, ponieważ nie jest to bezpośrednia sprzedaż płodów rolnych przez rolnika, lecz sprzedaż wyrobów, które są w jakimś sensie przetworzone, a skala sprzedaży jest dość duża.

Na spotkaniu z zainteresowanymi stronami Naczelnik US w Zakopanem poinformowała o obowiązku podatkowym wynikającym z prowadzenia tego typu działalności. Kasy fiskalne, które mają być wprowadzone będą spełniały taka samą rolę jaką spełniają w przypadku innych podmiotów gospodarczych zajmujących się handlem. Osoby, które nie będą chciały dostosować się do przepisów, zapowiedziały ze złożą  rezygnacje z dzierżawy stoisk. Są to jednak jednostkowe przypadki. Cała akcja ma również ogromny wymiar edukacyjny, ponieważ problem handlu przydrożnego, na placach, prywatnych posesjach odbywa się również w podobny sposób, a więc tez bez rejestracji fiskalnej. Będzie to zapewne obszar kolejnych działań fiskusa w przyszłości. 

CEIDG – czyli własna firma przez internet

Przedstawiciele Zakopanego zapowiadają też, że nie wydzierżawią straganów oscypkowych osobom bez stosownej umowy z legalnym producentem oscypków, który legitymuje się unijnym certyfikatem.

Są i inne wymogi. "Będziemy wymagać od handlarzy regionalnego ubioru, w zamian otrzymają od nas estetyczne opakowania na sery z logotypem miasta." – zapowiada szef Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma sprzedawca, którego obroty są wyższe niż 40 tys. zł rocznie.

Sprzedawcy, którzy mają obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej i wydawania klientom paragonów fiskalnych, a nie robią tego, narażają się na postępowanie o wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 – grzywny

Inicjatywa Zakopanego zbiega się obecnie z akcją Ministerstwa Finansów „Weź paragon”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA