reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Oscypek „nabity” na kasę fiskalną

Oscypek „nabity” na kasę fiskalną

Urząd Skarbowy w Zakopanem i Biuro Promocji Miasta Zakopanego podjęły z początkiem stycznia 2012 r. wspólnie z osobami będącymi kontrahentami Biura (w tym w szczególności dzierżawcy stoisk handlowych na Krupówkach) inicjatywę zmierzającą do rzetelnego ewidencjonowania osiąganego przychodu, a realizację tego zobowiązania ułatwi dobrowolne stosowanie kasy fiskalnej.

Jak poinformowała nas p. Małgorzata Kabata-Żbik – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopane, głównym celem w/w przedsięwzięcia jest edukacja społeczeństwa poprzez pozytywny przykład, który mam nadzieję dadzą innym "Górale". Do końca stycznia 2012 r. sprzedawcy oscypków i innych pamiątek muszą wyposażyć się w kasy fiskalne i dopełnić wszelkich innych obowiązków prawnych.

Rejestrowana kasą fiskalną sprzedaż będzie transparentna dla wszystkich stron transakcji, a nabywcy towaru da pewność, że wliczony w cenę i zapłacony przez niego podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa. Ponadto warto zauważyć, że kupujący będzie posiadał dowód zakupu, a co za tym idzie, wszystkie przysługujące mu prawa konsumenckie.

Przepisy podatkowe (rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz. U. nr 138, poz.930) wskazują wprost, że co do zasady kwota przychodu osiągniętego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą decyduje o terminie dokonania instalacji kasy fiskalnej oraz obowiązku ewidencjonowania przychodów z jej użyciem.

Omawiane rozporządzenie utrzymuje do 31 grudnia 2012 r. dotychczasowe zwolnienie od obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o bardzo małych obrotach (40.000 zł). Ze zwolnień, co do zasady, nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 000 zł.

Funkcjonuje nadal kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Istnieje też zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników: 
- kontynuujących po dniu 31 grudnia 2010 r. działalność, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą
- prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

rozporządzeniu przewiduje się, że bez względu na wysokość obrotów, obowiązkiem ewidencji przy zastosowaniu kas są objęte czynności:
- w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami,
- w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd oraz
- przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego,
- sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- sprzedaży płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe), a także
- sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych oraz wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama