reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Inkasent opłaty targowej nie rejestruje jej kasą fiskalną

Inkasent opłaty targowej nie rejestruje jej kasą fiskalną

W powszechnej opinii pokutuje przekonanie o tym, że wszelkie pieniążki pobierane od osób fizycznych trzeba nabijać na kasy fiskalne a opinię tą utwierdza coraz większe „umasowienie” otaczającej nas rzeczywistości. Przekonanie to wywołuje wątpliwości również u osób, które korzystają z takich kas.

Wątpliwości te są często uzasadnione, gdyż nie każda czynność, skutkująca pobraniem pieniędzy od osoby fizycznej, także za wykonaną usługę, nie musi być tak naprawdę rejestrowana na kasie fiskalnej. Jedną z takich czynności jest pobieranie opłaty targowej przez jej inkasenta.

Jak wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę targową pobiera się m.in. od osób fizycznych dokonujących sprzedaży na targowiskach, a poboru tej opłaty może dokonywać np. inkasent, z którym gmina podpisała odpowiednią umowę i który z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie (procent od pobranej kwoty).

Ponieważ wynagrodzenie wypłacane inkasentowi przez gminę stanowi obrót opodatkowany podatkiem VAT, a pieniądze z których pochodzi to wynagrodzenie jest pobierane od osób fizycznych, to jeden z takich inkasentów powziął wątpliwość, czy po wrześniowych zmianach ustawy o podatku VAT, kwoty pobranej opłaty targowej musi ewidencjonować na kasie fiskalnej, gdyż dotychczas rejestrował je jako niepodlegające VAT.

Wątpliwości te rozwiał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPTPP2/443-506/11-2/IR z dnia 23 listopada 2011 r. wskazał, że pobierana przez inkasenta opłata targowa stanowiąca należność gminy nie jest objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Oceny tej nie zmienia fakt, że po przekazaniu na rachunek gminy zebranych kwot opłaty, gmina wypłaci inkasentowi (zgodnie z zawartą z nim umową) wynagrodzenie uzależnione od zebranej kwoty, tj. określony w uchwale rady gminy procent zebranej opłaty.

Zobacz też: Czy zaliczki na usługi lub towary nabijamy na kasy fiskalne

Zobacz też: Usług z kontraktu z NFZ lekarz nie nabija na kasę fiskalną

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inkasent opłaty targowej nie rejestruje jej kasą fiskalną
Inkasent opłaty targowej nie rejestruje jej kasą fiskalną

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama