| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Ulga na zakup kasy rejestrującej dla podatników zwolnionych z VAT

Ulga na zakup kasy rejestrującej dla podatników zwolnionych z VAT

Podatnik zwolniony z VAT, dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych, ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, chyba że może również korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Od 1 marca 2015 r. duża grupa podatników, również zwolnionych z VAT, będzie musiała wprowadzić kasy. Gdy dopełnią ustawowych obowiązków, będą mogli wystąpić o zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej.

Artykuł pochodzi z

Korzystanie przez podatnika ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty nieprzekraczające limitu w kwocie 150 000 zł (art. 113 ustawy o VAT) nie zwalnia go z ewentualnego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych przy użyciu kasy rejestrującej, jeżeli sprzedaż ta przekroczyła limit zwolnienia, który decyduje o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, lub wykonywane czynności są wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Istnienie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej u podatnika zwolnionego z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT potwierdzają zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne. Przykładowo w prawomocnym orzeczeniu WSA w Bydgoszczy z 15 marca 2011 r. (sygn. akt I SA/Bd 19/11) sąd orzekł, że:

Rezultatem wykładni gramatycznej, systemowej wewnętrznej, celowościowej i historycznej art. 111 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT jest konstatacja, iż obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej obciążeni są nie tylko podatnicy czynni, ale także zwolnieni od podatku od towarów i usług ze względu na przedmiot transakcji lub podmiot dokonujący czynności (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT).

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Obowiązek ten dotyczy również podatników, którzy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego wskazanego w art. 43 ustawy o VAT.

1. Kiedy następuje utrata zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej

Sprzedaż, której rozmiary są stosunkowo niewielkie, może korzystać ze zwolnienia w stosowaniu kasy fiskalnej na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2014 r. poz. 1544 (zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas). Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest:

● uzyskanie obrotu ze sprzedaży dla osób prywatnych nieprzekraczającego w poprzednim roku podatkowym limitu w kwocie 20 000 zł – u podatnika zwolnionego z VAT, który kontynuuje działalność gospodarczą,

● uzyskanie obrotu ze sprzedaży dla osób prywatnych nieprzekraczającego w poprzednim roku podatkowym limitu w kwocie 20 000 zł, ustalonego w proporcji do okresu tej sprzedaży w poprzednim roku podatkowym – u podatnika zwolnionego z VAT, który w poprzednim roku rozpoczął sprzedaż na rzecz osób prywatnych,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK