| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r.

Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowy zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Podatnicy, którzy dotychczas nie mieli obowiązku posiadania kasy rejestrującej, a od 1 stycznia 2015 r. taki obowiązek mają, powinni zainstalować kasy najpóźniej 1 marca 2015 r.

W rozporządzeniu, które ma obowiązywać kolejne dwa lata (2015 i 2016) zdecydowanie obostrzono dotychczasowe warunki korzystania ze zwolnień. Dlatego na zakup tych urządzeń powinni być gotowi: przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe, wymianę opon i kół oraz stacje badań i przeglądów technicznych pojazdów, prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze, dentyści, zakłady gastronomiczne, firmy kateringowe, fryzjerzy, oraz przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne.

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Zasadniczo wszystkich podatników, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: konsumentów), obejmuje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Minister Finansów posiada jednak kompetencję do wprowadzenia zwolnień z tego obowiązku (art. 111 ust. 8 ustawy o VAT). W tym celu wydaje rozporządzenia określające czasowe zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Do 31 grudnia 2014 r. obowiązywało rozporządzenie określające takie zwolnienia w okresie 2013–2014, a od 1 stycznia 2015 r. w życie weszły regulacje nowego rozporządzenia, które będą właściwe w tym zakresie w latach 2015–2016.

Nowe rozporządzenie w znacznej części powiela dotychczas stosowane rozwiązania w zakresie zwolnień (m.in. zachowane jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przez podatników, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych nie przekracza rocznie 20 000 zł, oraz katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania wymienionych w załączniku do rozporządzenia). Niemniej jednak tym razem znacząco rozbudowano katalog usług, których świadczenie uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy, i to niezależnie od wartości osiąganego obrotu z transakcji z konsumentami.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r. >>

W artykule m.in.:

  • Kto musi posiadać kasę rejestrującą w 2015 r.
  • Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania – zmiany w załączniku do rozporządzenia
  • Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie, gdy nie ma obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK