REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dywidenda rzeczowa jest bez VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość
dywidenda rzeczowa  VAT
dywidenda rzeczowa VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wypłaca udziałowcom dywidendę. O jej wypłacie musi zadecydować walne zgromadzenie wspólników. W praktyce przybiera ona postać świadczenia pieniężnego. Jednak możliwe jest, aby dywidenda przybrała postać świadczenia w naturze. Istotna jest tu umowa spółki. Jakie są konsekwencje w podatku VAT?

Istotna będzie treść umowy spółki, która powinna przewidywać taką możliwość. Oczywiście, dywidenda w formie rzeczowej będzie rodzić kompletnie inne skutki na gruncie podatku dochodowego czy podatku od towarów i usług od swojego pieniężnego odpowiednika. W artykule skupimy się na drugim z wymienionych aspektów.

REKLAMA

Autopromocja

Dostawa towaru a podatek VAT

REKLAMA

Jeśli przedmiotem dywidendy jest towar, to nie ulega wątpliwości, że nastąpi zmiana tytułu własności. Zatem dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Co będzie stanowić dostawę towaru na gruncie podatku VAT.

Więcej pytań pojawia się przy charakterze tej dostawy. Intuicja podpowiada, że jest ona odpłatna. W końcu wspólnik otrzymuje rzecz o wartości, która odpowiada kwocie wypłaconego zysku. Niestety często bywa tak, że rozum zawodzi w zderzeniu z przepisami prawa podatkowego. W przypadku dywidendy wypłaconej w naturze nie jest inaczej.

W tej materii zgodne są organy podatkowe, jak i sądy administracyjne. Z ich rozstrzygnięć wynika, że wypłata zysku w formie rzeczowej stanowi nieodpłatną dostawę towarów. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 grudnia 2016 r. o sygn. akt I FSK 1728/16 podkreślono, że dla takiej kwalifikacji bez znaczenia jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Kluczowy jest efekt ekonomicznym, który będzie tożsamy z dostawą towarów.

REKLAMA

Zasadą jest, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko odpłatne świadczenia. Od tej reguły istnieją jednak pewne odstępstwa. Nieodpłatna dostawa towarów będzie wiązała się z pobraniem podatku VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia przy nabyciu przekazywanych składników majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec tego spółka nie zawsze będzie zobowiązana do uiszczenia daniny. Najczęściej odnosi się to do sytuacji, w której podatnik prowadzi działalność zwolnioną. Może być to zwolnienie przedmiotowe jak i podmiotowe (ze względu na wysokość obrotu). W pewnych przypadkach zakup danego towaru bez podatku VAT też spowoduje brak dodatkowych obciążeń.

Usługa jako wypłata zysku

Nie jest wykluczona sytuacja, w której spółka w ramach podziału zysk będzie świadczyła na rzecz wspólników określone usługi. W obrocie gospodarczym najczęściej dotyczy to przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, np. znaku towarowego, know-how, czy oprogramowania.

Odpowiednio jak w przypadku dywidendy towarowej stanowić to będzie nieodpłatne świadczenie usług. Bez wpływu na opodatkowanie tego typu czynności jest fakt przysługiwania prawa do odliczenia podatku naliczonego. Świadczenie takie będzie podlegać pod VAT, jeśli służy do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że każdorazowo wypłata dywidendy w postaci usług nie będzie związana z działalnością prowadzoną przez spółkę. W interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2014 r. o znaku IBPP2/443-939/14/ICz wskazano, że przeniesienie w ramach podziału zysku praw do certyfikatów, dokumentacji technologicznej, wyników badań stanowią świadczenia przeznaczone do celów innych niż działalność gospodarcza spółki.

Ustalenie podstawy opodatkowania

Mogłoby się wydawać, że podstawa opodatkowania powinna być skorelowana z kwotą wypłaconej dywidendy. Jednak i w tym przypadku prawo podatkowe rządzi się swoimi zasadami.

Przy nieodpłatnej dostawie podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru lub towarów podobnych (ew. koszt wytworzenia). Wartość ta powinna być określona na moment dostawy. Sprowadza się to do tego, że spółka w chwili wypłaty dywidendy musi zaktualizować wycenę wypłacanego składnika majątkowego. Tym samym, podstawa opodatkowania nie zawsze będzie tożsama z ceną nabycia, czy wartością rynkową rzeczy.

Nieco prościej sytuacja przedstawia się w przypadku dywidend wypłacanych w formie świadczenia usług. Ustawodawca przewidział, że podstawą opodatkowania jest koszt jej wyświadczenia przez podatnika. Dla przykładu, jeśli spółka przeniesienie prawa do domeny, to podatek zostanie naliczony od dotychczas poniesionych opłat na nią.

Faktura, obowiązki dokumentacyjne

Przekazanie dywidendy w formie rzeczowej zawsze będzie miało charakter nieodpłatny. Przez co może ona wywołać jedynie określone konsekwencje wewnątrz podmiotu. Tym samym czynność ta nie powinna zostać udokumentowana fakturą, lecz zwykłym dokumentem wewnętrznym.

Te techniczne kwestie wywołują konkretne skutki w sferze podatkowej. Jeżeli spółka od wypłaconej dywidendy odprowadzi podatek VAT, to wspólnik nie będzie miał prawa do jego odliczenia, nawet gdyby posiadał status podatnika czynnego. Wynika to z faktu, że kwotę podatku naliczonego stanowi tylko wartość wynikająca z faktur.

Taki sposób dokumentacji powoduje, że ekonomiczny ciężar podatku zostanie poniesiony przez spółkę wypłacająca zysk w takiej postaci. Jest to zgodne z ideą opodatkowania nieodpłatnych świadczeń.

Kiedy dywidenda rzeczowa jest opłacalna

Jak nie trudno dostrzec, podział zysku w formie rzeczowej może generować dodatkowe obciążenia w przypadku konieczności doliczenia podatku VAT. W związku z tym, przed jego wypłatą należałoby dokonać analizy, czy wystąpi po stronie spółki obowiązek jego zapłaty. Praktyczne przykłady wykorzystania instytucji dywidendy rzeczowej:

a) przekazanie samochodu osobowego – w interpretacji Dyrektora KIS z 12 maja 2021 r. o znaku 0113-KDIPT1-3.4012.214.2021.1.MWJ stwierdzono, że przeniesienia przez spółkę własności auta w ramach wypłaty wspólnikowi zysku nie będzie opodatkowane. Spowodowane było to tym, że podatnik działał w branży inwestycyjnej (zwolnionej z podatku), przez co przy nabyciu pojazdu nie przysługiwało prawo do odliczenia;

b) przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa – w interpretacji Dyrektora KIS z 8 stycznia 2018 r. o znaku 0114-KDIP1-3.4012.456.2017.1.KC dywidenda przybrała postać wyodrębnionego w spółce zespołu składników materialnych i niematerialnych. Czynności ta nie podlegała opodatkowaniu ze względu na fakt, że do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP nie stosuje się przepisów ustawy o VAT;

c) przekazanie prawa własności do nieruchomości – w interpretacji Izby Skarbowej z 5 lipca 2012 r. o znaku IPPP2/443-411/12-3/AO zaznaczono, że przekazanie wspólnikowi budynku jako zysku może być zwolnione z opodatkowania. Warunkiem będzie upływ 2 lat od pierwszego zasiedlenia bądź brak prawa do odliczenia przy nabyciu (ew. ponoszenie nakładów ulepszeniowych nie wyższych niż 30% wartości). Spółka w takiej sytuacji powinna zweryfikować, czy po jej stronie nie powstanie obowiązek korekty podatku naliczonego.

W wypadku dywidendy w postaci usług ocena opłacalności pod kątem fiskalnym sprowadza się do porównania kosztu świadczenia z jego finalną wartością. Jeżeli podstawa opodatkowania będzie nieproporcjonalnie mniejsza od wartości usługi, to opcja ta może okazać się korzystna dla spółki.

Podsumowując, wypłata zysku w formie rzeczowej nie jest czynnością prostą do rozliczenia. Szczególnie, jeśli chodzi o podatek VAT. Rozwiązanie to powinno być stosowane z głową wyjątkowo i tylko po dokładnej weryfikacji potencjalnych skutków podatkowych.

Bartosz Przybysz, Kancelaria Mentzen

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

W 2026 r. wdrożenie obowiązkowego KSeF - czy pamiętamy o VIDA? Czym jest VIDA i jakie zmiany wprowadza?

W 2026 roku wdrożymy w końcu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji obowiązkowej. Prace nad KSeF trwają od wielu lat. Na początku tych prac Polska była w awangardzie państw unijnych pod względem e-fakturowania, wyprzedzaliśmy rozmachem i pomysłem inne państwa, jedni z pierwszych wnioskowaliśmy w 2021 r. o pozwolenie na obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników i transakcji. Administracja utknęła jednak w realizacji swojego pomysłu, reszta jest historią. W międzyczasie pojawiły się nowe, niezwykle istotne okoliczności, a więc VIDA (VAT in the Digital Age). Pojawia się zatem fundamentalne pytanie: czy obecne wdrożenie KSeF nie powinno już dziś uwzględniać przyszłych wymogów VIDA?

REKLAMA

Minister finansów zapowiada nowy podatek: W kogo uderzy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej utrzymywanej przez banki w Narodowym Banku Polskim - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że przychody do budżetu w 2026 r. z tego tytułu mogłyby sięgnąć 1,5-2 mld zł.

Zwrot VAT: Tylko organ I instancji może przedłużyć termin – przełomowy wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że termin zwrotu VAT może zostać przedłużony wyłącznie przez organ I instancji i tylko w trakcie trwającego postępowania. Przedłużenie nie jest dopuszczalne po uchyleniu decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA