Czy trzeba sprawdzać rzetelność kontrahenta
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) oraz pkt 4 lit. a) ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących a także wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności.
REKLAMA
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie dokonuje transakcji gospodarczych z różnymi podmiotami. Niektórzy kontrahenci są podatnikowi dobrze znani inni mniej, z jednymi współpracuje być może od wielu lat z innymi wymiana gospodarcza dopiero się rozpoczyna.
Niemniej jednak przedsiębiorca dokonując transakcji potwierdzanych wystawianymi fakturami powinien mieć pewność co do rzetelności kontrahenta. Wiąże się to z prowadzeniem rzetelnej ewidencji i dokonywania prawidłowych rozliczeń podatku.
Zobacz: Dotychczasowe wzory deklaracji VAT ważne do końca 2010 roku
REKLAMA
„Zaniechanie przy doborze kontrahentów i zlekceważenie symptomów mogących świadczyć o nierzetelności kontrahenta obarczają stronę korzystającą z prawa do odliczenia podatku naliczonego skoro podatnik nie dopełnił czynności, które pozwoliłyby na ustalenie czy realizowania przez niego transakcja nie stanowi części łańcucha obejmującego transakcję dotkniętą oszustwem w podatku VAT nie może powoływać się na ich legalność i może ponieść ryzyko utraty prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.” (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2009 r., I SA/Wr 1051/09).
Pewną możliwość sprawdzenia kontrahenta daje podatnikowi art. 96 ust. 13 ustawy o VAT, który stwierdza że na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.
Polecamy: Nowe formularze VAT-7, VAT-8, VAT-9M
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat