| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Dwie działalności, jedna deklaracja

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

TAK. Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy, jako osoba fizyczna rozliczająca się z podatku od towarów i usług podatnik składa jedną deklarację podatkową.

Prowadzenie ewidencji sprzedaży przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy, poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik rezygnuje ze zwolnienia dotyczy rolników ryczałtowych, którzy dotychczas korzystali ze zwolnienia i zamierzają z niego zrezygnować. Podatnicy, którzy są obowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni i mają zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są zobligowani do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zarejestrowania, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, albo przy nabywaniu usług, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej (NIP) poprzedzonym kodem PL, podając ten numer swoim kontrahentom.

Podatnik, będący osobą fizyczną, wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Warto wiedzieć, też , że podatnicy zdefiniowani w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne i jako osoby fizyczne, rozliczające się z podatku od towarów i usług, składają jedną deklarację podatkową.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK