Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi
REKLAMA
REKLAMA
Nie.
REKLAMA
Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego przed upływem 180 dni od terminu płatności należności wynikającego z faktury nie wywołuje skutku w postaci jego skrócenia i nie umożliwi Państwu wcześniejszego skorzystania z ulgi na „złe długi”.
Warunki skorzystania z ulgi na „złe długi” określa art. 89a i art. 89b ustawy o VAT. Przepis art. 89a. ust. stanowi, że podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Trzeba spełnić jeszcze szereg innych warunków;
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
4) wierzytelności nie zostały zbyte;
5) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
Przepis art. 89b ustawy o VAT stanowi m.in., że
- w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 tej ustawy,
- i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, podatnik (dłużnik) jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.
Nie można skorzystać z możliwości, jakie wierzycielowi daje ulga na „złe długi” przed upływem 180 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
REKLAMA
Tym samym nie można tego terminu skrócić wykazując organom podatkowym, że sprawa niezapłaconej wierzytelności została skierowana na drogę sądową. Potwierdzają to organy podatkowe (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 września 2010 r. nr IPPP2/443-527/10-4/RR).
Termin 180 dni, o którym jest mowa w art. 89a ust. 1a liczy się od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze niezależnie od wniesienia przez wierzyciela sprawy do sądu. Innymi słowy - wniesienie sprawy do sądu nie ma wpływu na „długość” ww. terminu zakreślonego przepisami.
Podstawa prawna:
• art. 89a i art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat