reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak skorzystać z przyspieszonego zwrotu VAT

Jak skorzystać z przyspieszonego zwrotu VAT

Możliwość skorzystania ze skróconego terminu zwrotu podatku VAT obwarowana jest sporą ilością ograniczeń. Przy czym konieczne jest, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, spełnienie jednocześnie wszystkich wymienionych przez ustawodawcę warunków.

Czynni podatnicy podatku VAT zobowiązani są do wykazywania na podstawie prowadzonych rejestrów sprzedaży oraz zakupu VAT wartości podatku VAT należnego oraz podatku VAT naliczonego osiągniętego w danym okresie rozliczeniowym. W tym celu za okres miesięczny, bądź też kwartalny, sporządza się deklarację podatkową VAT. Nadwyżka podatku należnego nad naliczonym wymaga zapłaty różnicy do urzędu skarbowego. Odwrotna sytuacja, czyli nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, daje możliwość przeniesienia kwoty nadwyżki na następny okres rozliczeniowy, bądź też uzyskania jej zwrotu.

Terminy zwrotu podatku VAT

Decydując się na skorzystanie z możliwości uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powinno się wziąć pod uwagę czas oczekiwania na środki pieniężne. Ustawodawca rozróżnił trzy warianty:

  • termin podstawowy wynoszący 60 dni od dnia złożenia deklaracji

Dotyczy on zarówno podatników, którzy dokonali sprzedaży krajowej, jak i tych, którzy dokonali sprzedaży podlegającej opodatkowaniu poza granicami Polski. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku do składanej deklaracji podatkowej należy dołączyć uzasadniony wniosek.

  • termin przedłużony liczący 180 dni od dnia złożenia deklaracji

Urząd skarbowy ma prawo do wydłużenia czasu zwrotu w momencie, kiedy w deklaracji wykazany został tylko i wyłącznie VAT naliczony. Taka sytuacja ma miejsce, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie ujął żadnej sprzedaży – ani opodatkowanej, ani nieopodatkowanej w Polsce, natomiast wykazał zakup. W tym przypadku do składanej deklaracji również należy dołączyć umotywowany wniosek.

Możliwość uniknięcia wydłużenia terminu daje dostarczenie do urzędu skarbowego zabezpieczenia majątkowego. Zgodnie z art. 87 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług zostać ono złożone w następującej formie:

- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,

- poręczenia banku,

- weksla z poręczeniem wekslowym banku,

- czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku,

- papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowanych przez Skarb Państwa lub NBP, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej.

  • termin przyspieszony wynoszący 25 dni od dnia złożenia deklaracji

Skorzystanie ze skróconego terminu zwrotu podatku obwarowane jest największą ilością ograniczeń. Konieczne jest spełnienie jednocześnie wszystkich wymienionych poniżej warunków.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Warunki przyspieszonego zwrotu podatku VAT

Warunki przyspieszonego zwrotu podatku VAT zostały zawarte w art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług i brzmią one następująco:

1) kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej, z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku, z poprzednich okresów rozliczeniowych, wynikają z:

a) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama