REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego - użyczenie dla firmy i odliczanie VAT

Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego - użyczenie dla firmy i odliczanie VAT
Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego - użyczenie dla firmy i odliczanie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatnik, który po wykupieniu samochodu z leasingu przekazał go na cele prywatne, może użyczyć tego samochodu do swojej działalności i odliczać VAT?

Od zakupów związanych z wykorzystywaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (np. zakupów paliwa) podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczania 50% kwot podatku z faktur dokumentujących te zakupy. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Na wstępie należy wyjaśnić, że użyczenie jest umową, do której zawarcia konieczne jest istnienie dwóch stron, tj. użyczającego rzecz oraz biorącego rzecz w używanie (art. 710 Kodeksu cywilnego). W związku z tym nie można użyczyć rzeczy samemu sobie, np. do prowadzonej działalności gospodarczej.

Powoduje to, że podatnik, o którym mowa w pytaniu, nie może użyczyć sam sobie samochodu do prowadzonej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma jednak przeszkód, aby:

  • wprowadził samochód do działalności gospodarczej jako środek trwały (wskazane jest, aby towarzyszyło temu sporządzenie odpowiedniego dokumentu, np. protokołu przyjęcia środka trwałego) lub
  • używał samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej bez wprowadzania go do działalności jako środek trwały; w takim przypadku nie ma potrzeby sporządzania żadnego dokumentu stanowiącego podstawę używania samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej; pamiętać jednak należy, że według przepisów o podatku dochodowym koszty używania samochodów osobowych niezaliczonych do środków trwałych podatnika stanowią koszty uzyskania przychodów pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz w ramach limitu wynikającego z tej ewidencji.

Uprzednie wykupienie samochodu z leasingu na cele prywatne nie zabrania takiego działania.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

UWAGA!

Umowa użyczenia charakteryzuje się tym, że do jej zawarcia potrzebne są dwie strony. Dlatego nie można jej zastosować, jeśli istnieje tylko jedna strona, tj. podatnik.

Niezależnie od scenariusza podatnikowi wykorzystującemu taki samochód na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu związanych z tym zakupów, np. zakupów paliwa oraz innych wydatków związanych z eksploatacją. Odliczeń tych podatnik może dokonywać na zasadach ogólnych, a więc najczęściej z uwzględnieniem ograniczenia kwoty podatku naliczonego do 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Dotyczy to najprawdopodobniej również omawianego przypadku, gdyż z treści pytania nie wynika, aby wchodziła w grę możliwość dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących wskazanego samochodu. A zatem od zakupów związanych z wykorzystywaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnikowi będzie zapewne przysługiwać prawo do odliczania 50% kwot podatku z faktur dokumentujących te zakupy.

Podatnik wykorzystuje na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej prywatny samochód osobowy wykupiony uprzednio z leasingu. Samochodu tego podatnik używa również do celów prywatnych. W takim przypadku z faktur dokumentujących zakupy paliwa, naprawy, przeglądy podatnik może odliczyć 50% kwot VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 650

  • art. 710 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1104

Tomasz Krywan, doradca podatkowy, autor komentarza do VAT 2018 wydanego przez INFOR PL S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA