reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego - użyczenie dla firmy i odliczanie VAT

Samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego - użyczenie dla firmy i odliczanie VAT

Czy podatnik, który po wykupieniu samochodu z leasingu przekazał go na cele prywatne, może użyczyć tego samochodu do swojej działalności i odliczać VAT?

Od zakupów związanych z wykorzystywaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (np. zakupów paliwa) podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczania 50% kwot podatku z faktur dokumentujących te zakupy. Szczegóły poniżej.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Na wstępie należy wyjaśnić, że użyczenie jest umową, do której zawarcia konieczne jest istnienie dwóch stron, tj. użyczającego rzecz oraz biorącego rzecz w używanie (art. 710 Kodeksu cywilnego). W związku z tym nie można użyczyć rzeczy samemu sobie, np. do prowadzonej działalności gospodarczej.

Powoduje to, że podatnik, o którym mowa w pytaniu, nie może użyczyć sam sobie samochodu do prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie ma jednak przeszkód, aby:

  • wprowadził samochód do działalności gospodarczej jako środek trwały (wskazane jest, aby towarzyszyło temu sporządzenie odpowiedniego dokumentu, np. protokołu przyjęcia środka trwałego) lub
  • używał samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej bez wprowadzania go do działalności jako środek trwały; w takim przypadku nie ma potrzeby sporządzania żadnego dokumentu stanowiącego podstawę używania samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej; pamiętać jednak należy, że według przepisów o podatku dochodowym koszty używania samochodów osobowych niezaliczonych do środków trwałych podatnika stanowią koszty uzyskania przychodów pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz w ramach limitu wynikającego z tej ewidencji.

Uprzednie wykupienie samochodu z leasingu na cele prywatne nie zabrania takiego działania.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

UWAGA!

Umowa użyczenia charakteryzuje się tym, że do jej zawarcia potrzebne są dwie strony. Dlatego nie można jej zastosować, jeśli istnieje tylko jedna strona, tj. podatnik.

Niezależnie od scenariusza podatnikowi wykorzystującemu taki samochód na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu związanych z tym zakupów, np. zakupów paliwa oraz innych wydatków związanych z eksploatacją. Odliczeń tych podatnik może dokonywać na zasadach ogólnych, a więc najczęściej z uwzględnieniem ograniczenia kwoty podatku naliczonego do 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Dotyczy to najprawdopodobniej również omawianego przypadku, gdyż z treści pytania nie wynika, aby wchodziła w grę możliwość dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących wskazanego samochodu. A zatem od zakupów związanych z wykorzystywaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnikowi będzie zapewne przysługiwać prawo do odliczania 50% kwot podatku z faktur dokumentujących te zakupy.

Podatnik wykorzystuje na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej prywatny samochód osobowy wykupiony uprzednio z leasingu. Samochodu tego podatnik używa również do celów prywatnych. W takim przypadku z faktur dokumentujących zakupy paliwa, naprawy, przeglądy podatnik może odliczyć 50% kwot VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 650

  • art. 710 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1104

Tomasz Krywan, doradca podatkowy, autor komentarza do VAT 2018 wydanego przez INFOR PL S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama