reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od samochodów zastępczych

Odliczenie VAT od samochodów zastępczych

Dealerowi samochodowemu (podatnikowi VAT) nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów osobowych dla celów służbowych (samochody zastępcze lub do jazd próbnych). Tym samym podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.

Wykorzystywanie przez podatnika samochodów nabytych do dalszej odsprzedaży do jazd próbnych lub jako auto zastępcze nie powoduje, że samochody te tracą walor towarów handlowych.

Samochody te cały czas są towarem handlowym, w związku z tym w odniesieniu do nich nadal znajduje zastosowanie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przewidujący prawo do odliczenia podatku naliczonego, warunkujący prawo do odliczenia podatku tym, aby nabyte towary i usługi były wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

Jak rozliczać koszty związane z samochodami zastępczymi?

Konsekwencją tego jest uznanie, że w odniesieniu do takich pojazdów podatnik ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do ich napędu.

Natomiast samochody nabyte z przeznaczeniem do jazd służbowych pracowników nie mogą być traktowane jako towar handlowy. Za rozróżnieniem tych sytuacji przemawia zarówno zaprezentowana wyżej wykładnia systemowa, jak również wykładnia celowościowa.

Nie można uzasadnić pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych przeznaczonych do celów służbowych wyłącznie przez dealerów samochodowych, w sytuacji gdy każdy inny podmiot gospodarczy nabywający samochód osobowy dla celów służbowych ma ograniczone procentowo i kwotowo prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2013 r.

Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Nie można przyjąć, że tylko z tej przyczyny, że przedmiotem działalności jest handel samochodami przysługuje podatnikowi, prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w stosunku do zakupu każdego samochodu bez względu na funkcję, jaką on pełni w działalności gospodarczej.

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2013 r.

W związku z tym przy nabyciu samochodów osobowych dla celów służbowych, nie przysługuje podatnikowi, którego przedmiotem działalności gospodarczej jest sprzedaż samochodów, prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości. Tym samym podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu tych pojazdów.

Anna Żarkowska, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych (nr wpisu 10785)
anna.zarkowska@isp-modzelewski.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama