| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wydatki na pogrzeb pracownika - odliczenie VAT

Wydatki na pogrzeb pracownika - odliczenie VAT

Spółce z tytułu wydatków ponoszonych w związku ze śmiercią pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że nie występują przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT. Złożenie wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i transport pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2013 r. - nr IPTPP2/443-751/13-4/JN.

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży wydobywczej.  We wniosku o interpretację spółka wskazała, że w razie śmierci swego pracownika, byłego pracownika lub osoby z ich najbliższej rodziny, ponosi szereg wydatków związanych z uroczystościami pogrzebowymi. Jako przykładowe spółka wymieniła zakup wieńców, kwiatów, nekrologów w gazetach oraz koszt transportu pracowników uczestniczących w pogrzebie. Wydatki te finansowane są ze środków obrotowych spółki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Na tym tle spółka zadała organowi podatkowemu pytanie, czy przedmiotowe wydatki stanowią czynności podlegające opodatkowaniu VAT, oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od towarów i usług  z faktur dokumentujących te wydatki.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotowe wydatki nie są opodatkowane VAT. Jednocześnie, ponieważ są one związane z czynnościami opodatkowanymi spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w przypadku złożenia wieńców pogrzebowych, umieszczenia nekrologów w prasie, kondolencji i transportu pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty) nie występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a zatem czynności tych nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT. Powyższe czynności nie stanowią również świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jednocześnie organ wskazał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących te wydatki.

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Aleksandra Bembnista, starszym konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »