Wydatki na pogrzeb pracownika - odliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2013 r. - nr IPTPP2/443-751/13-4/JN.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży wydobywczej. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że w razie śmierci swego pracownika, byłego pracownika lub osoby z ich najbliższej rodziny, ponosi szereg wydatków związanych z uroczystościami pogrzebowymi. Jako przykładowe spółka wymieniła zakup wieńców, kwiatów, nekrologów w gazetach oraz koszt transportu pracowników uczestniczących w pogrzebie. Wydatki te finansowane są ze środków obrotowych spółki.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Na tym tle spółka zadała organowi podatkowemu pytanie, czy przedmiotowe wydatki stanowią czynności podlegające opodatkowaniu VAT, oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących te wydatki.
Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotowe wydatki nie są opodatkowane VAT. Jednocześnie, ponieważ są one związane z czynnościami opodatkowanymi spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w przypadku złożenia wieńców pogrzebowych, umieszczenia nekrologów w prasie, kondolencji i transportu pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty) nie występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a zatem czynności tych nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT. Powyższe czynności nie stanowią również świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Jednocześnie organ wskazał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących te wydatki.
Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
Aleksandra Bembnista, starszym konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat