REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana przeznaczenia lokalu z najmu krótkoterminowego na długoterminowy - korekta odliczonego VAT

Zmiana przeznaczenia lokalu z najmu krótkoterminowego na długoterminowy - korekta odliczonego VAT
Zmiana przeznaczenia lokalu z najmu krótkoterminowego na długoterminowy - korekta odliczonego VAT

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik nabył w 2020 r. mieszkanie, które przeznaczył do wynajmu krótkoterminowego. W związku z tym odliczył VAT z faktury dokumentującej zakup mieszkania. W kwietniu 2022 r. podatnik wynajął mieszkanie na cele mieszkaniowe na okres roku. Czy jest obowiązany do korekty odliczonego VAT? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Ważne!
W przedstawionej sytuacji po zakończeniu 2022 r. podatnik obowiązany będzie do korekty 1/10 kwoty podatku odliczonego przy zakupie mieszkania. Po zakończeniu kolejnych lat podatnik również może być obowiązany do dokonywania takiej korekty. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Czym jest najem krótkoterminowy? Długość trwania najmu a VAT

Najem krótkoterminowy to najem mieszkań, domów na doby, w systemie przypominającym pobyt w hotelu. Oznacza on wynajmowanie nieruchomości od osoby prywatnej lub firmy na jedną, kilka nocy, czasem na kilka tygodni. Jeśli chodzi o VAT, to różnica w najmie krótkoterminowym i długoterminowym dotyczy wysokości stawki VAT, którą należy zastosować do usługi.

Stawka VAT dla najmu krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy podlega stawce VAT w wysokości 8%. Zwolnienie z VAT nie ma bowiem zastosowania do usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU ex 55). Dział PKWiU 55 "Usługi związane z zakwaterowaniem" obejmuje m.in. usługi w zakresie obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Usługi te jako sklasyfikowane w dziale PKWiU 55 są opodatkowane stawką 8%.

Stawka VAT dla najmu długoterminowego na cele mieszkaniowe

Natomiast najem długoterminowy na cele mieszkaniowe może korzystać ze zwolnienia z VAT. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnienie z VAT przysługuje w przypadku usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu. Od 10 maja 2022 r. ze zwolnienia z VAT korzysta też najem lokali mieszkaniowych na rzecz samorządu, które zostaną następnie wynajęte osobom fizycznym na cele mieszkaniowe.

Ważne!
Usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu czy samorządu, są zwolnione z VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiste zatem jest, że skoro podatnik, nabywając mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy, najpierw odliczył od tego nabycia VAT, to teraz, zmieniając przeznaczenie mieszkania na najem długoterminowy zwolniony z VAT, będzie musiał skorygować odliczony częściowo VAT.

Korekta podatku naliczonego rozłożona w czasie

System korekt, jaki znajdzie zastosowanie w tym wypadku, został uregulowany w art. 91 ustawy o VAT. Z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT wynika obowiązek odpowiedniego stosowania przepisów art. 91 ust. 1-6 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zasady dokonywania tej korekty określają przepisy art. 91 ust. 7a-7e ustawy o VAT. Z art. 91 ust. 7a ustawy o VAT wynika przy tym, że w przypadku towarów i usług o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, korekty dokonuje się na zasadach określonych w art. 91 ust. 2 zdanie pierwsze i drugie i ust. 3 ustawy o VAT, a więc jest ona rozłożona w czasie.

Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji po zakończeniu 2022 r. (w ramach pliku JPK_V7M za styczeń 2023 r. lub w ramach pliku JPK_V7K za marzec 2023 r.) podatnik obowiązany będzie do korekty części podatku odliczonego przy nabyciu wskazanego mieszkania. Przedmiotem tej korekty będzie 1/10 kwoty podatku odliczonego przy jego nabyciu, a dokonać jej trzeba będzie z zastosowaniem proporcji ostatecznej obliczonej przez podatnika dla 2022 r.

Przykład
W 2022 r. podatnik wynajął długoterminowo wyłącznie na cele mieszkaniowe nabyte i oddane do użytkowania w 2020 r. mieszkanie, które dotychczas było wynajmowane krótkoterminowo (z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 8%). Kwota podatku naliczonego odliczonego w związku z zakupem tego mieszkania wyniosła 40 000 zł.

Załóżmy, że po zakończeniu 2022 r. okaże się, iż proporcja ostateczna dla tego roku wyniosła u podatnika 75%. Oznacza to, że dotycząca mieszkania kwota korekty za 2022 r. wyniesie -1000 zł (gdyż 40 000 zł x 1/10 = 4000 zł, 4000 zł x 75% = 3000 zł, a 3000 zł - 4000 zł = -1000 zł). Kwotę tę (ze znakiem minus) podatnik powinien wykazać w polu K_44 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polu P_44 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M za styczeń 2023 r. albo wykazać w polu K_44 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polu P_44 części deklaracyjnej pliku JPK_V7K za marzec 2023 r.

Okres korekty rozłożonej w czasie wynosi w przypadku mieszkań 10 lat i rozpoczyna się w roku, w którym mieszkania zostały oddane do użytkowania (art. 91 ust. 2 ustawy o VAT). Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji okres korekty obejmuje lata 2020-2029. W konsekwencji jeżeli podatnik w kolejnych latach nadal będzie wykorzystywał mieszkanie do zwolnionego od VAT wynajmu długoterminowego, to po ich zakończeniu również będzie obowiązany do korygowania części podatku odliczonego przy nabyciu wskazanego mieszkania (i tak jak w przypadku korekty dotyczącej 2022 r., przedmiotem korekty w każdym z tych lat będzie 1/10 kwoty podatku odliczonego przy nabyciu mieszkania). Przy czym uznać należy, że w razie wyłącznego wykorzystania w danym roku mieszkania na cele zwolnionego od VAT wynajmu długoterminowego korekta polegać będzie na zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego o całą przypadającą na dany rok 1/10 kwoty podatku odliczonego przy nabyciu mieszkania.

Przykład
Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że mieszkanie będzie wynajmowane przez cały 2023 r. długoterminowo wyłącznie na cele mieszkaniowe. Oznaczać to będzie, że dotycząca mieszkania kwota korekty za 2023 r. wyniesie -4000 zł. Kwotę tę (ze znakiem minus) podatnik powinien wykazać w polu K_44 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polu P_44 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M za styczeń 2024 r. albo wykazać w polu K_44 części ewidencyjnej oraz uwzględnić w polu P_44 części deklaracyjnej pliku JPK_V7K za marzec 2024 r.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1137.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA