REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne przekazanie samochodu nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. - rozliczenie VAT

Nieodpłatne przekazanie samochodu nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. - rozliczenie VAT
Nieodpłatne przekazanie samochodu nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. - rozliczenie VAT
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie samochodów w świetle wskazanych przepisów o korekcie podatku odliczonego przy nabyciu samochodów stanowi sprzedaż tych samochodów. Niestety, nie pojawiły się jeszcze pierwsze wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzające to stanowisko.

REKLAMA

Autopromocja

Przekazanie samochodu na potrzeby osobiste - korekta odliczonego VAT

Na potrzeby osobiste zostanie przekazany samochód kupiony w 2013 r. Przy jego nabyciu podatnik odliczył 6000 zł VAT. Wartość netto samochodu: 82 000 zł. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo zastosować korektę VAT na podstawie art. 90b ustawy o VAT? Czy stosuje się ją tylko w przypadku sprzedaży samochodów?

Tak, w przedstawionej sytuacji podatnik ma prawo skorzystać z korekty podatku odliczonego. Jednak towarzyszyć temu będzie obowiązek rozpoznania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania samochodu.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Zmiany w rozliczaniu VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. zostało zlikwidowane zwolnienie z VAT dla dostaw samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, w związku z nabyciem których kwotę podatku naliczonego stanowiło 50%/60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5000/6000 zł (zwolnienie to określał § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – Dz.U. poz. 1722, z późn. zm.). Oznacza to, że od 1 kwietnia 2014 r. dostawy samochodów mogą być zwolnione z VAT tylko na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że zwalnia się od podatku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Polecamy: Komplet informacji o rocznym rozliczeniu PIT za 2014 r.

Zwolnienie to w przedstawionej sytuacji nie ma jednak zastosowania. Prowadzi to do wniosku, że nieodpłatna dostawa samochodu, o którym mowa w pytaniu, będzie opodatkowana VAT według stawki podstawowej 23%.

Wskazać jednak należy, że od 1 kwietnia 2014 r. m.in. w przypadku sprzedaży samochodów, do której miałoby zastosowanie zlikwidowane zwolnienie z VAT, podatnicy mogą dokonywać korekt podatku odliczonego przy ich nabyciu. Dotyczy to m.in. sprzedaży pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika przed 1 kwietnia 2014 r., przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku (art. 90b ustawy o VAT oraz art. 11 ust. 2 ustawy zmieniającej z 7 lutego 2014 r.). Zdaniem autora dotyczy to również sytuacji, gdy samochód jest nieodpłatnie przekazywany, gdyż:

1) przez sprzedaż w rozumieniu VAT rozumie się m.in. dokonywanie odpłatnych dostaw towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT),

2) w przypadkach określonych przepisami art. 7 ust. 2–7 ustawy o VAT za odpłatne dostawy towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

REKLAMA

A zatem podlegające opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie samochodów w świetle wskazanych przepisów o korekcie podatku odliczonego przy nabyciu samochodów stanowi sprzedaż tych samochodów. Niestety, nie pojawiły się jeszcze pierwsze wyjaśnienia organów podatkowych potwierdzające to stanowisko. A zatem w przedstawionej sytuacji:

1) podatnik obowiązany jest do opodatkowania nieodpłatnego przekazania samochodu VAT według stawki podstawowej 23%. Podstawą opodatkowania jest rynkowa wartość netto samochodu w dacie jego nieodpłatnego przekazania na cele osobiste (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 2147/08), oraz

2) uprawniony jest do korekty podatku odliczonego przy nabyciu samochodu za pozostały okres korekty. W omawianej sytuacji okres korekty wynosi 60 miesięcy.

Formularze PIT 2014 / 2015

W maju 2013 r. podatnik kupił samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z tytułu zakupu odliczył 6000 zł. W październiku 2014 r. samochód ten został przez podatnika przekazany na cele osobiste. Wartość samochodu w momencie przekazania podatnik oszacował na 66 000 zł netto. W tej sytuacji z tytułu nieodpłatnego przekazania na cele osobiste podatnik powinien rozpoznać podatek należny w kwocie 15 180 zł (66 000 zł x 23%).

Jednocześnie – zważywszy, że nieodpłatne przekazanie samochodu nastąpiło w 43 miesiącu, licząc od końca 60-miesięcznego okresu korekty – podatnik jest w tej sytuacji uprawniony do odliczenia w drodze korekty kwoty 8786 zł (18 860 zł – 6000 zł = 12 260 zł; 12 260 zł x 43/60 = 8786,33 zł, czyli po zaokrągleniu 8786 zł). Kwotę korekty podatnik powinien wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7 za październik 2014 r. albo w poz. 43 deklaracji VAT-7K/VAT-7D za IV kwartał 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 22, art. 7 ust. 2–7, art. 29a ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662

• art. 11 ust. 2 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA