reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Firma dokonała zakupu kosiarek. 15 maja 2015 r. otrzymaliśmy wystawioną dzień wcześniej fakturę dokumentującą dostawę towarów, która została dokonana 3 czerwca 2015 r. Kiedy możemy odliczyć VAT?

W tej sytuacji prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało dopiero 3 czerwca 2015 r., tj. w dniu dokonania dostawy towarów. Dopiero bowiem wówczas powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokona­nia dostawy towarów nabytych przez podatnika (zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). A zatem, podatek z przedmiotowej faktury możecie Państwo odliczyć najwcześniej w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r., przy założeniu oczywiście, że składacie miesięczne deklaracje VAT-7.

Przepisy w zakresie odliczania VAT zostały znowelizowane z dniem 1 stycznia 2014 r. Zasadą wynikającą z obecnie obowiązujących przepisów jest powstawanie prawa do odliczenia w rozliczeniu za okres, w któ­rym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Jeżeli faktura dokumentująca zakup towarów lub usług zostaje otrzymana przed powstaniem obowiązku podatkowego (w szczególności przed dokonaniem dostawy to­warów lub wykonaniem usługi, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), prawo do odliczenia powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 1, art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama