REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi cateringowe z prawem do odliczenia VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi cateringowe z prawem do odliczenia VAT
Usługi cateringowe z prawem do odliczenia VAT

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 stycznia 2018 r. (0115-KDIT1-2.4012.800.2017.1.AJ) potwierdził, że w związku z nabyciem usług cateringowych Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Wnioskodawcą była Spółka informatyczna zajmująca się m.in. tworzeniem stron internetowych,  internetowych kampanii reklamowych oraz aplikacji mobilnych i internetowych. W ramach działalności organizuje spotkania biznesowe, zarówno z kontrahentami, jak i pracownikami, na których poruszane są kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz projektów realizowanych przez Spółkę. Organizując powyższe spotkania Wnioskodawca korzysta z usług firmy cateringowej, która przygotowuje i dostarcza ciepłe posiłki do siedziby firmy. Posiłki przygotowywane są w siedzibie firmy cateringowej, a następnie przywożone są do Wnioskodawcy w jednorazowych plastikowych opakowaniach przykrytych folią spożywczą – gotowe do natychmiastowego spożycia. Spółka powzięła wątpliwość czy z tytułu nabycia ww. usług przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Autopromocja

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania działalności opodatkowanej. Jednakże powyższego przepisu nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zdaniem podatnika zakupione przez niego usługi cateringowe nie mieszczą się w pojęciu usług gastronomicznych, a wydatki poniesione na nabycie tych usług są związane z czynnościami opodatkowanymi.

Z racji tego, że ustawa o VAT nie definiuje zarówno usług gastronomicznych jak i kateringowych, podatnik posłużył się wykładnią językową tych pojęć. I tak (w ocenie podatnika), usługa gastronomiczna polega na świadczeniu usługi w restauracji (w pomieszczeniu zleceniobiorcy), natomiast catering ma charakter dostarczenia na zamówienie gotowej potrawy do wskazanej przez zamawiającego lokalizacji. Spółka zauważyła, że podobnie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C-231/94 Faalborg-Gelting. Ponadto powołała się na rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z 15.03.2011 r., z którego wynika, że usługi cateringowe to usługi świadczone poza lokalem zleceniobiorcy. Zgodnie z ww. rozporządzeniem polegają one na dostarczeniu gotowej lub niegotowej żywności albo napojów wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.

Organ przyznał rację podatnikowi, że nabyte przez niego usługi mają służyć wykonywaniu czynności opodatkowanym i mają związek z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Organ zwrócił uwagę na wyrok TSUE z 11.12.2008 r. w sprawie C-371/07, w którym stwierdzono, że nieodpłatne wydawanie posiłków przez przedsiębiorstwo w jego siedzibie, co do zasady służy zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników, chyba że ma na celu zapewnienie sprawnego i nieprzerwanego przebiegu spotkań służbowych.

W związku z powyższym organ stwierdził, że „(...) w sytuacji, gdy podczas spotkań z pracownikami (roboczych, organizacyjnych, koordynujących) omawiane są kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przy założeniu, że zakup posiłków ma na celu zapewnienie sprawnego i nieprzerwanego przebiegu tych spotkań, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.” Organ zaznaczył jednak, że powyższe prawo przysługuje tylko w sytuacji, gdy przedmiotem nabycia są faktycznie usługi cateringowe sklasyfikowane w odpowiednim grupowaniu PKWiU. Warto pamiętać, że organ podatkowy może się jedynie odnieść do przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i nie dokonuje analizy w zakresie poprawnego określenia ugrupowania PKWiU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Bartniak
Młodszy Konsultant Podatkowy
ECDDP Sp. z o.o

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA