REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy formularz VAT-R od 13 września. Co się zmienia?

Nowy formularz VAT-R od 13 września, oznaczony numerem 17

REKLAMA

REKLAMA

Nowy formularz VAT-R, który ma na celu ułatwienie procesu rejestracji dla podatników VAT, zacznie obowiązywać od 13 września. Przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat oraz wskazówki, na co warto zwrócić uwagę.

Nowy formularz VAT-R. Co musisz wiedzieć?

Od 13 września 2023 roku wprowadzony zostanie nowy wzór formularza VAT-R, który ma na celu ułatwienie rejestracji dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Wprowadzenie nowego formularza niesie ze sobą pewne zmiany, ale także i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Autopromocja

Główne zmiany w formularzu VAT-R

Nowa wersja formularza VAT-R oznaczona jest numerem 17. Niemniej jednak, do końca 2023 roku będzie można korzystać z dotychczasowego wzoru, czyli VAT-R (16).

Nowy wzór formularza VAT-R (17) został opublikowany jako załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 8 sierpnia 2023 r. (Dziennik Ustaw z 29 sierpnia 2023 r., poz. 1731), dotyczącego zmiany w zakresie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.

Najważniejszą zmianą w nowym formularzu jest możliwość rejestracji podatnika, który nie posiada jeszcze nadanego NIP. Oznacza to, że podatnik może złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem w postaci formularza VAT-R za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG. Jest to opcja, z której podatnik może skorzystać, ale nie jest do tego zobowiązany.

Zmianę tę uwzględniono w formularzu VAT (17) poprzez dodanie w rubryce nr 1 ,,Identyfikator podatkowy NIP podatnika’’ odnośnika informującego, że pola nie wypełnia się w przypadku gdy formularz jest składany przez podmiot dokonujący rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, któremu nie został nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP), wyłącznie w postaci elektronicznej jako załącznik do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości związane z nowym formularzem VAT-R

Aktualizacja VAT-R po nadaniu NIP 
Jednym z głównych pytań, jakie pojawiają się w kontekście nowego formularza, jest to, czy podatnik, który złożył VAT-R, a dopiero później otrzymał NIP, będzie musiał aktualizować swój formularz VAT-R. Z uzasadnienia do projektu rozporządzenia wynika, że proces rejestracji działalności kończy się z chwilą złożenia wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R. Można z tego wnioskować, że późniejsze nadanie NIP nie będzie wymagało aktualizacji formularza VAT-R.

Fakturowanie bez NIP 
Kolejna wątpliwość dotyczy fakturowania i składania JPK_V7. Po rejestracji na VAT przedsiębiorca może wystawiać faktury, ale do czasu uzyskania NIP, nie będzie mógł umieścić na nich tego numeru. Pojawia się pytanie, czy konieczne będzie uzupełnianie NIP w fakturach sprzedaży i czy wystarczy nota korygująca.

VAT-R (17) - wzór formularza

Poniżej wzór VAT-R (17), zgodnie z załącznikiem do do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz. U. poz. 1731)

Jak zarejestrować się do VAT?

Zgłoszenie rejestracyjne do VAT można złożyć w postaci PDF (tzw. "papierowej") bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, listownie lub w formie elektronicznej. Dla podmiotów, które nie dokonują rejestracji działalności za pośrednictwem CEIDG, będzie możliwość pobrania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (17) w formie "papierowej" wraz z odpowiednim zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP w urzędzie skarbowym.

Podsumowując, wprowadzenie nowego formularza VAT-R ma na celu ułatwienie procesu rejestracji dla nowych przedsiębiorców. Niemniej jednak, pojawiają się pewne wątpliwości, które wymagają dodatkowego wyjaśnienia ze strony organów podatkowych. Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą i zarejestrować się jako podatnik VAT, warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami na ten temat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA