REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy formularz VAT-R od 13 września. Co się zmienia?

Nowy formularz VAT-R od 13 września, oznaczony numerem 17
Nowy formularz VAT-R od 13 września, oznaczony numerem 17

REKLAMA

Nowy formularz VAT-R, który ma na celu ułatwienie procesu rejestracji dla podatników VAT, zacznie obowiązywać od 13 września. Przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat oraz wskazówki, na co warto zwrócić uwagę.

Nowy formularz VAT-R. Co musisz wiedzieć?

Od 13 września 2023 roku wprowadzony zostanie nowy wzór formularza VAT-R, który ma na celu ułatwienie rejestracji dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Wprowadzenie nowego formularza niesie ze sobą pewne zmiany, ale także i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Główne zmiany w formularzu VAT-R

Nowa wersja formularza VAT-R oznaczona jest numerem 17. Niemniej jednak, do końca 2023 roku będzie można korzystać z dotychczasowego wzoru, czyli VAT-R (16).

Nowy wzór formularza VAT-R (17) został opublikowany jako załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 8 sierpnia 2023 r. (Dziennik Ustaw z 29 sierpnia 2023 r., poz. 1731), dotyczącego zmiany w zakresie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.

Najważniejszą zmianą w nowym formularzu jest możliwość rejestracji podatnika, który nie posiada jeszcze nadanego NIP. Oznacza to, że podatnik może złożyć wniosek CEIDG-1 wraz z załącznikiem w postaci formularza VAT-R za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG. Jest to opcja, z której podatnik może skorzystać, ale nie jest do tego zobowiązany.

Zmianę tę uwzględniono w formularzu VAT (17) poprzez dodanie w rubryce nr 1 ,,Identyfikator podatkowy NIP podatnika’’ odnośnika informującego, że pola nie wypełnia się w przypadku gdy formularz jest składany przez podmiot dokonujący rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, któremu nie został nadany numer identyfikacji podatkowej (NIP), wyłącznie w postaci elektronicznej jako załącznik do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości związane z nowym formularzem VAT-R

Aktualizacja VAT-R po nadaniu NIP 
Jednym z głównych pytań, jakie pojawiają się w kontekście nowego formularza, jest to, czy podatnik, który złożył VAT-R, a dopiero później otrzymał NIP, będzie musiał aktualizować swój formularz VAT-R. Z uzasadnienia do projektu rozporządzenia wynika, że proces rejestracji działalności kończy się z chwilą złożenia wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R. Można z tego wnioskować, że późniejsze nadanie NIP nie będzie wymagało aktualizacji formularza VAT-R.

Fakturowanie bez NIP 
Kolejna wątpliwość dotyczy fakturowania i składania JPK_V7. Po rejestracji na VAT przedsiębiorca może wystawiać faktury, ale do czasu uzyskania NIP, nie będzie mógł umieścić na nich tego numeru. Pojawia się pytanie, czy konieczne będzie uzupełnianie NIP w fakturach sprzedaży i czy wystarczy nota korygująca.

VAT-R (17) - wzór formularza

Poniżej wzór VAT-R (17), zgodnie z załącznikiem do do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz. U. poz. 1731)

Jak zarejestrować się do VAT?

Zgłoszenie rejestracyjne do VAT można złożyć w postaci PDF (tzw. "papierowej") bezpośrednio do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, listownie lub w formie elektronicznej. Dla podmiotów, które nie dokonują rejestracji działalności za pośrednictwem CEIDG, będzie możliwość pobrania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (17) w formie "papierowej" wraz z odpowiednim zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP w urzędzie skarbowym.

Podsumowując, wprowadzenie nowego formularza VAT-R ma na celu ułatwienie procesu rejestracji dla nowych przedsiębiorców. Niemniej jednak, pojawiają się pewne wątpliwości, które wymagają dodatkowego wyjaśnienia ze strony organów podatkowych. Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą i zarejestrować się jako podatnik VAT, warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami na ten temat.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA