REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet Slim VAT 3. Kluczowe zmiany i ich wpływ na przedsiębiorców

Pakiet Slim VAT 3. Kluczowe zmiany i ich wpływ na przedsiębiorców
Pakiet Slim VAT 3. Kluczowe zmiany i ich wpływ na przedsiębiorców
Jakie zmiany Slim VAT 3?

REKLAMA

Pakiet Slim VAT 3 przynosi wiele nowości, które mają na celu uproszczenie i usprawnienie systemu podatkowego dla przedsiębiorców. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich, które mogą mieć bezpośredni wpływ na działalność gospodarczą.
rozwiń >

Pakiet Slim VAT 3, Dziennik Ustaw pozycja 1059, wszedł w życie, z kilkoma wyjątkami, od 1 lipca 2023 roku. Jakie zmiany się pojawiły?

I. Wyższy limit dla małego podatnika

Już nie 1,2 mln EUR limitu sprzedaży dla małego podatnika, a 2 mln EUR. Nowy limit ma zastosowanie już od drugiego półrocza, wobec czego, jeśli podatnik w ubiegłym roku nie przekroczył nowej kwoty limitu, a chciałby korzystać z preferencji przewidzianych dla małego podatnika (metoda kasowa, rozliczenia kwartalne), powinien złożyć w tym zakresie aktualizację VAT-R.

II. Stosowanie kursu waluty dla faktur korygujących

Wprowadzono przepisy określające zasadę stosowania kursu waluty, w przypadku ewidencji dokumentów korygujących. Zasada ta stanowi, że należy stosować kurs historyczny, czyli kurs zastosowany przy ewidencji dokumentu korygowanego. 

III. Zmiany dotyczące wewnątrzwspólnotowych transakcji

W przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) w późniejszym terminie, transakcja będzie podlegać wykazaniu w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dotychczas był to okres, w którym transakcja została dokonana. Nie będzie też obowiązku posiadania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) przy odliczeniu podatku naliczonego z tego tytułu. 

IV. Konsolidacja WIS (wiążąca informacja o stawce VAT) i zniesienie opłaty

Zmiany w tym zakresie obejmują wyznaczenie jednego organu do wydawania: WIA (wiążącej informacji akcyzowej), WIT (wiążącej informacji taryfowej), WIP (wiążącej informacji o pochodzeniu) oraz WIS (wiążącej informacji o stawce VAT). Organem tym będzie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Ponadto zmiany przepisów znoszą opłatę za wydanie WIS (dotychczas 40 zł). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

V. Okres ważności WIS oraz zakres mocy wiążącej

Wiążąca informacja stawkowa będzie ważna przez 5 lat, licząc do dnia następującego po jej doręczeniu, jeśli wcześniej nie doszłoby do jej zmiany, uchylenia lub wygaśnięcia z innego powodu. Wydana wiążąca informacja o stawce VAT będzie wiązać zarówno podatnika któremu wydano WIS, jak i organy podatkowe.   

VI. Zmiany u podatników stosujących współczynnik lub pre-współczynnik w podatku VAT

Bardzo istotna zmiana dla podatników którzy prowadzą sprzedaż zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną, u których wskaźnik proporcji przekracza 98%. Dotychczas jeżeli różnica w podatku VAT między ustaloną proporcją przekraczającą 98%, a pełnym 100% odliczeniem, wynosiła mniej niż 500 zł, podatnik mógł odliczyć w całości VAT naliczony. Wprowadzono zmianę tego limitu i zamiast 500 zł, ustanowiono kwotę 10.000 zł. 

VII. Rezygnacja z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych

Dotychczas przepisy stanowiły, że do faktury dokumentującej sprzedaż ewidencjonowaną za pomocą kasy fiskalnej, należy dołączyć paragon z kasy fiskalnej (w przypadku faktur elektronicznych taki paragon trzeba było zachować). Po zmianach w pakiecie SLIM VAT 3 tego obowiązuj już nie ma, a zamiast przechowywania paragonu należy w dokumentacji pozostawić numer dokumentu oraz unikatowy numer kasy rejestrującej zawarte na paragonie fiskalnym w postaci elektronicznej (dotyczy kas fiskalnych online). 

VIII. Zniesienie odpowiedzialności solidarnej dla faktoringu

Wyłączenia w zakresie odpowiedzialności solidarnej podatnika zostały rozszerzone o wskazanych w umowie o nabyciu wierzytelności, tzw. faktorów, w zakresie kwoty otrzymanej przez nich na rachunek techniczny VAT.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

IX. Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności

Tutaj również zmiany dotyczą faktoringu i chodzi o niestosowanie sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości w sytuacji zapłaty z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności przez podatnika innego niż wskazany na fakturze.

X. Ustalanie sankcji w VAT

Przy ustalaniu dodatkowego zobowiązania podatkowego, naczelnik urzędu skarbowego oraz celno-skarbowego będzie musiał wziąć pod uwagę: okoliczności, rodzaj i stopień naruszenia oraz jego częstotliwość, kwotę stwierdzonych nieprawidłowości, a także działań podjętych przez podatnika po stwierdzeniu nieprawidłowości, celem usunięcia jego skutków. Wobec powyższego, przy ustalaniu sankcji w podatku VAT, naczelnicy będą musieli uwzględniać sytuację ekonomiczną podatnika, co spowoduje że charakter sankcji stanie się bardziej zindywidualizowany.

XI. Doprecyzowanie składania korekt w ramach OSS i IOSS

Wprowadzone zostają przepisy umożliwiające składanie korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS w określonych przypadkach np. zaprzestania stosowania tych procedur. Korekty należy składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego. 

XII. Szybszy zwrot podatku VAT

Zmieniono warunki uprawniające do otrzymania szybszego zwrotu podatku VAT, w terminie 15 dni. Najważniejsze z tych zmian to: 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

- obniżenie udziału procentowego łącznej wartości sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas online w całkowitej wartości sprzedaży brutto, z 80% do 70%,

- obniżenie udziału procentowego dokonanych płatności bezgotówkowych z 65% do 55%,

Autopromocja

- obniżenie z 12 do 6 miesięcy okresu, w którym łączna wartość sprzedaży brutto, zaewidencjonowanej przez podatnika na kasie online, za każdy okres rozliczeniowy musi wynosić co najmniej, i tu też zmiana z 50.000 zł na 40.000 zł.

XIII. Podwyższenie kwot wolnych od podatku w podatku od spadków i darowizn

Ustawa wprowadza nowe limity w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn:

- 36 120 zł – I grupa podatkowa (np. dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, dzieci)

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

- 27 090 zł – II grupa podatkowa (np. wujkowie, ciocie)

- 5 733 zł – III grupa podatkowa (pozostali)

XIV. Likwidacja opodatkowania zrzutek (zbiórki charytatywne)

Przepisy, które miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 roku, nie wejdą w ogóle w życie. W związku z tym, planowane opodatkowanie „zbiórek charytatywnych”, na razie nie będzie miało miejsca.

XV. Rozszerzenie możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na technicznym rachunku bankowym VAT

Zmiany w zakresie ustawy prawo bankowe, wprowadzają możliwość dokonywania zapłaty z rachunku technicznego VAT następujących podatków i należności:

- podatek od wydobycia niektórych kopalin oraz odsetki

- podatek od sprzedaży detalicznej oraz odsetki 

- opłaty od środków spożywczych oraz dodatkowej opłaty

- zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji oraz odsetki

- podatek tonażowy oraz odsetki

- opłata za tzw. małpki oraz odsetki 

XVI. Wyższy limit dla niższej stawki w przypadku najmu prywatnego u małżonków

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmianie uległ zapis art. 12 ust. 13, który brzmi teraz: „W przypadku małżonków, którzy złożyli oświadczenie określone w ust. 6, kwota przychodów, o której mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 200 000 zł.”. Co oznacza, że w przypadku małżonków, stawka 8,5% z najmu prywatnego może być stosowana do limitu 200.000 zł, a nie 100.000 zł jak było dotychczas.

XVII. Ulga prorodzinna niezależna od dochodu (dziecko z niepełnosprawnością)

Przepisy zmieniają zasady korzystania z ulgi prorodzinnej w takim zakresie, że rodzic samotnie wychowujący dziecko z niepełnosprawnością będzie mógł skorzystać z ulgi, nawet po przekroczeniu 56.000 zł dochodu.

XVIII. Zmiany w tzw. procedurze TAX FREE

Wprowadzono możliwość dokonania korekty podatku należnego w przypadku dostawy towarów dokonanej na rzecz podróżnego w ramach systemu TAX FREE, w sytuacji, kiedy zwrot podatku nastąpił w formie wypłaty gotówki, a po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której dana dostawa została rozliczona. 

XIX. Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

Z usługi Twój e-PIT będą mogli korzystać również przedsiębiorcy, w celu rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. 

XX. Przesunięcie terminu JPK_PIT i JPK_CIT

Przesunięto o rok obowiązek przesyłania kolejnych struktur plików:

- JPK_PIT i JPK_CIT po 31.12.2025 - w przypadku podatników CIT innych niż tworzących grupy kapitałowe i nieprzekraczających 50 mln EUR przychodu, ale obowiązanych przesyłać ewidencje JPK_VAT oraz podatników PIT obowiązanych przesyłać ewidencje JPK_VAT (podatnicy VAT czynni)

- JPK_PIT i JPK_CIT po 31.12.2026 – w przypadku pozostałych podatników PIT i CIT (podatnicy VAT zwolnieni)

Ciekawostka - dotyczy faktur zaliczkowych

Z pakietu Slim VAT 3 zniknęły przepisy upraszczające system wystawiania faktur zaliczkowych, w przypadku kiedy obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstał w tym samym miesiącu, w którym doszło do wykonania umowy czy dostawy towaru. W takiej sytuacji nie trzeba już będzie wystawiać faktury zaliczkowej oraz faktury rozliczeniowej, wystarczy jedna – rozliczeniowa. Natomiast przepisy w tym zakresie przeniesiono do ustawy o KSeF i mają obowiązywać od 1 września 2023 roku.

Jacek Dziuba

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA