REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet Slim VAT 3. Kluczowe zmiany i ich wpływ na przedsiębiorców

Pakiet Slim VAT 3. Kluczowe zmiany i ich wpływ na przedsiębiorców
Jakie zmiany Slim VAT 3?

REKLAMA

REKLAMA

Pakiet Slim VAT 3 przynosi wiele nowości, które mają na celu uproszczenie i usprawnienie systemu podatkowego dla przedsiębiorców. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich, które mogą mieć bezpośredni wpływ na działalność gospodarczą.
rozwiń >

Pakiet Slim VAT 3, Dziennik Ustaw pozycja 1059, wszedł w życie, z kilkoma wyjątkami, od 1 lipca 2023 roku. Jakie zmiany się pojawiły?

Autopromocja

I. Wyższy limit dla małego podatnika

Już nie 1,2 mln EUR limitu sprzedaży dla małego podatnika, a 2 mln EUR. Nowy limit ma zastosowanie już od drugiego półrocza, wobec czego, jeśli podatnik w ubiegłym roku nie przekroczył nowej kwoty limitu, a chciałby korzystać z preferencji przewidzianych dla małego podatnika (metoda kasowa, rozliczenia kwartalne), powinien złożyć w tym zakresie aktualizację VAT-R.

II. Stosowanie kursu waluty dla faktur korygujących

Wprowadzono przepisy określające zasadę stosowania kursu waluty, w przypadku ewidencji dokumentów korygujących. Zasada ta stanowi, że należy stosować kurs historyczny, czyli kurs zastosowany przy ewidencji dokumentu korygowanego. 

III. Zmiany dotyczące wewnątrzwspólnotowych transakcji

W przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) w późniejszym terminie, transakcja będzie podlegać wykazaniu w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dotychczas był to okres, w którym transakcja została dokonana. Nie będzie też obowiązku posiadania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) przy odliczeniu podatku naliczonego z tego tytułu. 

IV. Konsolidacja WIS (wiążąca informacja o stawce VAT) i zniesienie opłaty

Zmiany w tym zakresie obejmują wyznaczenie jednego organu do wydawania: WIA (wiążącej informacji akcyzowej), WIT (wiążącej informacji taryfowej), WIP (wiążącej informacji o pochodzeniu) oraz WIS (wiążącej informacji o stawce VAT). Organem tym będzie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Ponadto zmiany przepisów znoszą opłatę za wydanie WIS (dotychczas 40 zł). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

V. Okres ważności WIS oraz zakres mocy wiążącej

Wiążąca informacja stawkowa będzie ważna przez 5 lat, licząc do dnia następującego po jej doręczeniu, jeśli wcześniej nie doszłoby do jej zmiany, uchylenia lub wygaśnięcia z innego powodu. Wydana wiążąca informacja o stawce VAT będzie wiązać zarówno podatnika któremu wydano WIS, jak i organy podatkowe.   

VI. Zmiany u podatników stosujących współczynnik lub pre-współczynnik w podatku VAT

Bardzo istotna zmiana dla podatników którzy prowadzą sprzedaż zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną, u których wskaźnik proporcji przekracza 98%. Dotychczas jeżeli różnica w podatku VAT między ustaloną proporcją przekraczającą 98%, a pełnym 100% odliczeniem, wynosiła mniej niż 500 zł, podatnik mógł odliczyć w całości VAT naliczony. Wprowadzono zmianę tego limitu i zamiast 500 zł, ustanowiono kwotę 10.000 zł. 

VII. Rezygnacja z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych

Dotychczas przepisy stanowiły, że do faktury dokumentującej sprzedaż ewidencjonowaną za pomocą kasy fiskalnej, należy dołączyć paragon z kasy fiskalnej (w przypadku faktur elektronicznych taki paragon trzeba było zachować). Po zmianach w pakiecie SLIM VAT 3 tego obowiązuj już nie ma, a zamiast przechowywania paragonu należy w dokumentacji pozostawić numer dokumentu oraz unikatowy numer kasy rejestrującej zawarte na paragonie fiskalnym w postaci elektronicznej (dotyczy kas fiskalnych online). 

VIII. Zniesienie odpowiedzialności solidarnej dla faktoringu

Wyłączenia w zakresie odpowiedzialności solidarnej podatnika zostały rozszerzone o wskazanych w umowie o nabyciu wierzytelności, tzw. faktorów, w zakresie kwoty otrzymanej przez nich na rachunek techniczny VAT.

IX. Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności

Tutaj również zmiany dotyczą faktoringu i chodzi o niestosowanie sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości w sytuacji zapłaty z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności przez podatnika innego niż wskazany na fakturze.

X. Ustalanie sankcji w VAT

Przy ustalaniu dodatkowego zobowiązania podatkowego, naczelnik urzędu skarbowego oraz celno-skarbowego będzie musiał wziąć pod uwagę: okoliczności, rodzaj i stopień naruszenia oraz jego częstotliwość, kwotę stwierdzonych nieprawidłowości, a także działań podjętych przez podatnika po stwierdzeniu nieprawidłowości, celem usunięcia jego skutków. Wobec powyższego, przy ustalaniu sankcji w podatku VAT, naczelnicy będą musieli uwzględniać sytuację ekonomiczną podatnika, co spowoduje że charakter sankcji stanie się bardziej zindywidualizowany.

XI. Doprecyzowanie składania korekt w ramach OSS i IOSS

Wprowadzone zostają przepisy umożliwiające składanie korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS w określonych przypadkach np. zaprzestania stosowania tych procedur. Korekty należy składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego. 

XII. Szybszy zwrot podatku VAT

Zmieniono warunki uprawniające do otrzymania szybszego zwrotu podatku VAT, w terminie 15 dni. Najważniejsze z tych zmian to: 

- obniżenie udziału procentowego łącznej wartości sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas online w całkowitej wartości sprzedaży brutto, z 80% do 70%,

- obniżenie udziału procentowego dokonanych płatności bezgotówkowych z 65% do 55%,

- obniżenie z 12 do 6 miesięcy okresu, w którym łączna wartość sprzedaży brutto, zaewidencjonowanej przez podatnika na kasie online, za każdy okres rozliczeniowy musi wynosić co najmniej, i tu też zmiana z 50.000 zł na 40.000 zł.

XIII. Podwyższenie kwot wolnych od podatku w podatku od spadków i darowizn

Ustawa wprowadza nowe limity w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn:

- 36 120 zł – I grupa podatkowa (np. dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, dzieci)

- 27 090 zł – II grupa podatkowa (np. wujkowie, ciocie)

- 5 733 zł – III grupa podatkowa (pozostali)

XIV. Likwidacja opodatkowania zrzutek (zbiórki charytatywne)

Przepisy, które miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 roku, nie wejdą w ogóle w życie. W związku z tym, planowane opodatkowanie „zbiórek charytatywnych”, na razie nie będzie miało miejsca.

XV. Rozszerzenie możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na technicznym rachunku bankowym VAT

Zmiany w zakresie ustawy prawo bankowe, wprowadzają możliwość dokonywania zapłaty z rachunku technicznego VAT następujących podatków i należności:

- podatek od wydobycia niektórych kopalin oraz odsetki

- podatek od sprzedaży detalicznej oraz odsetki 

- opłaty od środków spożywczych oraz dodatkowej opłaty

- zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji oraz odsetki

- podatek tonażowy oraz odsetki

- opłata za tzw. małpki oraz odsetki 

XVI. Wyższy limit dla niższej stawki w przypadku najmu prywatnego u małżonków

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmianie uległ zapis art. 12 ust. 13, który brzmi teraz: „W przypadku małżonków, którzy złożyli oświadczenie określone w ust. 6, kwota przychodów, o której mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 200 000 zł.”. Co oznacza, że w przypadku małżonków, stawka 8,5% z najmu prywatnego może być stosowana do limitu 200.000 zł, a nie 100.000 zł jak było dotychczas.

XVII. Ulga prorodzinna niezależna od dochodu (dziecko z niepełnosprawnością)

Przepisy zmieniają zasady korzystania z ulgi prorodzinnej w takim zakresie, że rodzic samotnie wychowujący dziecko z niepełnosprawnością będzie mógł skorzystać z ulgi, nawet po przekroczeniu 56.000 zł dochodu.

XVIII. Zmiany w tzw. procedurze TAX FREE

Wprowadzono możliwość dokonania korekty podatku należnego w przypadku dostawy towarów dokonanej na rzecz podróżnego w ramach systemu TAX FREE, w sytuacji, kiedy zwrot podatku nastąpił w formie wypłaty gotówki, a po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której dana dostawa została rozliczona. 

XIX. Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

Z usługi Twój e-PIT będą mogli korzystać również przedsiębiorcy, w celu rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. 

XX. Przesunięcie terminu JPK_PIT i JPK_CIT

Przesunięto o rok obowiązek przesyłania kolejnych struktur plików:

- JPK_PIT i JPK_CIT po 31.12.2025 - w przypadku podatników CIT innych niż tworzących grupy kapitałowe i nieprzekraczających 50 mln EUR przychodu, ale obowiązanych przesyłać ewidencje JPK_VAT oraz podatników PIT obowiązanych przesyłać ewidencje JPK_VAT (podatnicy VAT czynni)

- JPK_PIT i JPK_CIT po 31.12.2026 – w przypadku pozostałych podatników PIT i CIT (podatnicy VAT zwolnieni)

Ciekawostka - dotyczy faktur zaliczkowych

Z pakietu Slim VAT 3 zniknęły przepisy upraszczające system wystawiania faktur zaliczkowych, w przypadku kiedy obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstał w tym samym miesiącu, w którym doszło do wykonania umowy czy dostawy towaru. W takiej sytuacji nie trzeba już będzie wystawiać faktury zaliczkowej oraz faktury rozliczeniowej, wystarczy jedna – rozliczeniowa. Natomiast przepisy w tym zakresie przeniesiono do ustawy o KSeF i mają obowiązywać od 1 września 2023 roku.

Jacek Dziuba

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA