| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów
i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), podatnikami, którzy są obowiązani rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu dostawy złomu są podatnicy nabywający złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem przedmiotowym dla towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 2 ww. ustawy.

W związku z powyższym, podatnik, który sprzedaje złom, nie opodatkowuje dostawy. Natomiast nabywca w odniesieniu do tej transakcji staje się podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy, sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT, stwierdzającej dokonanie dostawy złomu.

W fakturze tej sprzedawca nie wykazuje danych dotyczących stawki podatku, kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Zamiast tego na podstawie § 5 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) faktura taka powinna zawierać:
- adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub
- wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
- oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Polecamy: Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

W deklaracji VAT sprzedawca wykazuje jedynie podstawę opodatkowania z tytułu dostawy złomu w pozycji 41, natomiast nie wykazuje kwoty podatku w pozycji 42.

Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić.

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, podatnik (w omawianym przypadku) nabywca złomu, wystawia fakturę wewnętrzną. Zgodnie z przepisem § 5 i § 24 ww. rozporządzenia, faktura taka powinna zawierać m.in. nazwę towaru, wartość towaru, stawkę i kwotę podatku.

Faktura ta może być wystawiona w jednym egzemplarzu i może nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

W deklaracji VAT-7 nabywca podstawę opodatkowania z tytułu dostawy złomu wykazuje
w pozycji 41, podatek należny w pozycji 42.

Co do zasady nabywca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego,
o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b ww. ustawy.

Polecamy: Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy złomu powstaje na zasadach ogólnych. W związku
z tym, że przedmiotowa dostawa powinna być potwierdzona fakturą, w myśl przepisu art. 19 ust. 4 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

A zatem, u nabywcy obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury VAT przez sprzedawcę, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania przez sprzedawcę złomu.

Natomiast sprzedawca ujmuje tę dostawę w deklaracji VAT w okresie rozliczeniowym,
w którym wystawił fakturę VAT lub jeśli faktura została wystawiona później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania złomu, w okresie rozliczeniowym, w którym przypada 7. dzień, licząc od dnia wydania złomu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK