reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów
i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), podatnikami, którzy są obowiązani rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu dostawy złomu są podatnicy nabywający złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem przedmiotowym dla towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 2 ww. ustawy.

W związku z powyższym, podatnik, który sprzedaje złom, nie opodatkowuje dostawy. Natomiast nabywca w odniesieniu do tej transakcji staje się podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy, sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT, stwierdzającej dokonanie dostawy złomu.

W fakturze tej sprzedawca nie wykazuje danych dotyczących stawki podatku, kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Zamiast tego na podstawie § 5 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) faktura taka powinna zawierać:
- adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub
- wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
- oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Polecamy: Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

W deklaracji VAT sprzedawca wykazuje jedynie podstawę opodatkowania z tytułu dostawy złomu w pozycji 41, natomiast nie wykazuje kwoty podatku w pozycji 42.

Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić.

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, podatnik (w omawianym przypadku) nabywca złomu, wystawia fakturę wewnętrzną. Zgodnie z przepisem § 5 i § 24 ww. rozporządzenia, faktura taka powinna zawierać m.in. nazwę towaru, wartość towaru, stawkę i kwotę podatku.

Faktura ta może być wystawiona w jednym egzemplarzu i może nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

W deklaracji VAT-7 nabywca podstawę opodatkowania z tytułu dostawy złomu wykazuje
w pozycji 41, podatek należny w pozycji 42.

Co do zasady nabywca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego,
o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b ww. ustawy.

Polecamy: Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy złomu powstaje na zasadach ogólnych. W związku
z tym, że przedmiotowa dostawa powinna być potwierdzona fakturą, w myśl przepisu art. 19 ust. 4 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

A zatem, u nabywcy obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury VAT przez sprzedawcę, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania przez sprzedawcę złomu.

Natomiast sprzedawca ujmuje tę dostawę w deklaracji VAT w okresie rozliczeniowym,
w którym wystawił fakturę VAT lub jeśli faktura została wystawiona później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania złomu, w okresie rozliczeniowym, w którym przypada 7. dzień, licząc od dnia wydania złomu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama