reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego

Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego

W natłoku codziennych spraw jakie należy wykonać prowadząc działalność gospodarczą nieraz zdarza się zapomnieć wystawić w terminie dokument potwierdzający sprzedany towar lub wykonaną usługę. Przedsiębiorcy zwracający uwagę na kwestie podatkowe mogą wtedy zacząć się zastanawiać kiedy należy wykazać podatek VAT należny w deklaracji podatkowej.

Moment obowiązku podatkowego przy sprzedaży towarów lub wykonanie usługi zgodnie z art. 19 ust. 1. i 4. ustawy o podatku VAT

Zgodnie z art. 19 ust 1. Ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniami licznych wyjątków. W tym artykule skupimy się na jednym z nich. Wyjątek ten jest opisany w art. 19 ust 4. mówi on o tym, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą to moment obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia licząc od wydania towaru lub wykonania usługi.  Gdy faktura zostanie wystawiona w ciągu siedmiu dni obowiązek podatkowy powstaje więc tego dnia. Szczególne znaczenie będzie temu przypisywane na przestrzeni miesiąca gdzie podatnik może przesunąć moment zapłaty podatku o cały miesiąc lub kwartał.

Zobacz również: Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Niedotrzymanie terminu na wystawienie faktury a obowiązek podatkowy

Co jednak kiedy nie dochowa terminu wystawienia faktury? Czy moment obowiązku podatkowego w tym momencie powstanie w dniu wydania towaru lub wykonania usługi? Otóż nie. Pomimo iż podatnik nie dotrzyma terminu wystawienia faktury określonego w art. 19 ust. 4 to moment obowiązku podatkowego powstanie w terminie 7 dni od momentu określonego w ust. 1 czyli wydania towaru lub wykonania usługi. Daje to możliwość, pomimo niedotrzymania ustawowego 7. dniowego terminu, na przesunięcie momentu podatkowego o cały okres rozliczeniowy z tytułu podatku od wartości dodanej. Jednak za nie dotrzymanie terminu wystawienia faktury, zgodnie z art. 62 paragraf 1 Kodeksu Karno Skarbowego, podatnik w ciągu kontroli podatkowej może zostać ukarany mandatem w wysokości 180 stawek dziennych za niedochowanie ustawowego terminu wystawiania dokumentów sprzedaży.

Przewidywane zmiany w 2013 roku

Pomimo iż niektóre źródła podawały że 7-dniowy termin wystawienia faktur zostanie wydłużony do 15. dnia następnego miesiąca a obowiązek podatkowy powstanie w terminie wydania towaru lub wykonania usługi niezależnie od tego to na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie m. in. wystawiania faktur. W projekcie tym utrzymano obecnie obowiązującą zasadę, że fakturę wystawia się w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym wprowadzono możliwość wystawiania zbiorczych faktur dokumentujących transakcje dokonane w ciągu miesiąca. W takim przypadku jednak faktura dokumentująca transakcje będzie musiała zostać wystawiona do końca miesiąca którego transakcje te będą dotyczyły.

Polecamy serwis: VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Faktura VAT, biuro rachunkowe.
Faktura VAT, biuro rachunkowe.

VAT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama