REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin złożenia deklaracji VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
terminy składania deklaracji podatkowych
terminy składania deklaracji podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość podatników podatku od towarów i usług rozlicza VAT w terminach miesięcznych. W takim przypadku deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują też możliwość rozliczania się za okresy kwartalne.

Autopromocja

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza się kwartalnie z podatku VAT – złożenie deklaracji powinno nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Mówiąc o terminie do złożenia deklaracji w pierwszej kolejności należy się odnieść do tego jaki termin lub raczej jaki okres rozliczeniowy deklaracja powinna obejmować. Deklaracja podatkowa odnosi się do konkretnego, zamkniętego okresu rozliczeniowego – miesiąca lub kwartału.

W konsekwencji musi ona uwzględniać stan prawny obowiązujący w okresie podlegającym rozliczeniu.

Jeśli więc przykładowo mamy do czynienia z usługą, co do której nastąpiło podwyższenie stawki podatku VAT, pomimo, iż jej rozliczenie następuje w okresie po zmianie, w deklaracji uwzględniamy stawkę zastosowaną – należy bowiem stosować przepisy obowiązujące w czasie, którego deklaracja dotyczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co grozi za brak zeznania podatkowego?

Jak liczyć termin do złożenia deklaracji?

Jeśli 25 dzień miesiąca, będący terminem do złożenia rozliczenia w podatku VAT, przypada na dzień roboczy – nie ma wątpliwości płatność oraz złożenie zeznania podatkowego powinna nastąpić najpóźniej tego dnia.

Co powinien zrobić podatnik, gdy ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy np. sobotę bądź święto? W takiej sytuacji termin do złożenia deklaracji podatkowej przesuwa się na pierwszy, kolejny dzień roboczy następujący po tym dniu wolnym. Wynika to z przepisów Ordynacji podatkowej, która ma w tym zakresie zastosowanie.

Warto tez wspomnieć o tym, że termin złożenia deklaracji uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem rozliczenie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

W świetle powyższego unikać należy przesyłania deklaracji chociażby pocztą kurierska. W takim bowiem przypadku deklarację uzna się za złożona w dniu w którym otrzyma ją urząd skarbowy.

Termin do złożenia deklaracji ma charakter materialny, co oznacza, że nie można go przywrócić. Podatnik nie może więc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia deklaracji.

W praktyce, w sytuacjach wątpliwych, zdecydowanie korzystniejszą będzie złożenie deklaracji w terminie, a potem dokonania ewentualnej jej korekty.

Druga ewentualność to złożenie wniosku o odroczenie terminu do złożenia deklaracji.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT- 7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

Wniosek taki podlega rozpatrzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, który rozstrzyga w jego zakresie w drodze decyzji.

Pamiętać jedynie należy o tym, że powodzenie wniosku uzależnione jest od rodzaju argumentacji przemawiającej za odroczeniem terminu do złożenia deklaracji. Błahy powód z pewnością nie zostanie uwzględniony i podatnik spotka się z decyzja odmowną.

Sankcje karne za niezłożenie deklaracji Vat-7

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA