reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Termin złożenia deklaracji VAT

Termin złożenia deklaracji VAT

Zdecydowana większość podatników podatku od towarów i usług rozlicza VAT w terminach miesięcznych. W takim przypadku deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują też możliwość rozliczania się za okresy kwartalne.

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza się kwartalnie z podatku VAT – złożenie deklaracji powinno nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Mówiąc o terminie do złożenia deklaracji w pierwszej kolejności należy się odnieść do tego jaki termin lub raczej jaki okres rozliczeniowy deklaracja powinna obejmować. Deklaracja podatkowa odnosi się do konkretnego, zamkniętego okresu rozliczeniowego – miesiąca lub kwartału.

W konsekwencji musi ona uwzględniać stan prawny obowiązujący w okresie podlegającym rozliczeniu.

Jeśli więc przykładowo mamy do czynienia z usługą, co do której nastąpiło podwyższenie stawki podatku VAT, pomimo, iż jej rozliczenie następuje w okresie po zmianie, w deklaracji uwzględniamy stawkę zastosowaną – należy bowiem stosować przepisy obowiązujące w czasie, którego deklaracja dotyczyła.

Co grozi za brak zeznania podatkowego?

Jak liczyć termin do złożenia deklaracji?

Jeśli 25 dzień miesiąca, będący terminem do złożenia rozliczenia w podatku VAT, przypada na dzień roboczy – nie ma wątpliwości płatność oraz złożenie zeznania podatkowego powinna nastąpić najpóźniej tego dnia.

Co powinien zrobić podatnik, gdy ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy np. sobotę bądź święto? W takiej sytuacji termin do złożenia deklaracji podatkowej przesuwa się na pierwszy, kolejny dzień roboczy następujący po tym dniu wolnym. Wynika to z przepisów Ordynacji podatkowej, która ma w tym zakresie zastosowanie.

Warto tez wspomnieć o tym, że termin złożenia deklaracji uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem rozliczenie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

W świetle powyższego unikać należy przesyłania deklaracji chociażby pocztą kurierska. W takim bowiem przypadku deklarację uzna się za złożona w dniu w którym otrzyma ją urząd skarbowy.

Termin do złożenia deklaracji ma charakter materialny, co oznacza, że nie można go przywrócić. Podatnik nie może więc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia deklaracji.

W praktyce, w sytuacjach wątpliwych, zdecydowanie korzystniejszą będzie złożenie deklaracji w terminie, a potem dokonania ewentualnej jej korekty.

Druga ewentualność to złożenie wniosku o odroczenie terminu do złożenia deklaracji.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT- 7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

Wniosek taki podlega rozpatrzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, który rozstrzyga w jego zakresie w drodze decyzji.

Pamiętać jedynie należy o tym, że powodzenie wniosku uzależnione jest od rodzaju argumentacji przemawiającej za odroczeniem terminu do złożenia deklaracji. Błahy powód z pewnością nie zostanie uwzględniony i podatnik spotka się z decyzja odmowną.

Sankcje karne za niezłożenie deklaracji Vat-7

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama