REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli

Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli
Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli

REKLAMA

REKLAMA

Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli. Dokonanie zmian w rozliczeniu VAT wymaga sporządzenia odpowiedniej korekty deklaracji. Uprawnienie do korekty ulega jednak zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej w zakresie objętym tą kontrolą. Jeżeli kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości, a podatnik zgadza się z jej ustaleniami, ewentualnej korekty może dokonać zatem dopiero po zakończeniu kontroli. Istotne jest, aby odpowiednich zmian dokonać jeszcze przed wszczęciem postępowania podatkowego. Wtedy możemy uniknąć sankcji.

Jak sporządzić korektę deklaracji po zakończeniu kontroli?

Podatnik, który złożył nieprawidłową deklarację VAT, powinien dokonać jej zmiany poprzez sporządzenie odpowiedniej korekty rozliczenia.
Sposób korekty zależy od tego, jaki okres korygujemy. Jeśli przedmiotem korekty są okresy:

Autopromocja
 • do rozliczenia za wrzesień albo III kwartał 2021 r. - podatnik składa korektę VAT-7/VAT-7K lub JPK_VAT,
 • od rozliczenia za październik albo IV kwartał 2021 r. - podatnik składa korektę JPK_V7 części ewidencyjnej lub deklaracyjnej, w zależności od tego, co jest przyczyną korekty.

Korekta deklaracji przed kontrolą

Uprawnienie do korygowania deklaracji, w tym deklaracji dla podatku od towarów i usług, wynika generalnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Korekta deklaracji realizowana jest poprzez złożenie deklaracji korygującej (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej). W tym celu należy:

 • gdy korekta dotyczy pliku JPK_V7 - wypełnić pozycję Celzlożenia, wpisując cyfrę 2, niezależnie od liczby korekt za ten okres,
 • gdy korekta dotyczy deklaracji VAT-7/VAT-7K - zaznaczyć w poz. 7 kwadrat 2.

Możliwość korygowania deklaracji ulega jednak zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą (art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zasady wszczynania kontroli i dokonywania korekt po tym fakcie są uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z kontrolą celno-skarbową czy podatkową.

Korekta deklaracji po wszczęciu kontroli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego dotyczy

Kontrola celno-skarbowa

Kontrola podatkowa

Data wszczęcia kontroli

Dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.

Dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej oraz okazania legitymacji służbowej; kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

Możliwość złożenia korekty po zawiadomieniu o wszczęciu kontroli

Tak. Kontrolowanemu przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą. Korekta deklaracji złożona po upływie tego terminu, a przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej, nie wywołuje skutków prawnych.

Gdy skorzysta z tego prawa, zostanie mu wymierzone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 15% (zamiast 30%) kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Nie. Kontrolowanemu nie przysługuje prawo do złożenia korekty po wszczęciu kontroli. Może to jednak zrobić w okresie od doręczenia mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli do dnia następującego przed dniem wszczęcia kontroli.

Autopromocja

Przykład

U podatnika VAT została wszczęta 18 sierpnia 2021 r. kontrola podatkowa, obejmująca swym zakresem sprawdzenie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do czerwca 2021 r. W toku czynności kontrolnych ujawniono nieprawidłowości dotyczące odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego. Podatnik stwierdził, że w analogiczny sposób dokonywał odliczenia VAT już w okresie od stycznia 2021 r. i chciałby dokonać odpowiedniej korekty.

W takiej sytuacji, bez względu na trwającą kontrolę, podatnik może złożyć korekty JPK_V7M za miesiące od stycznia do marca 2021 r. Zakres kontroli podatkowej nie dotyczy bowiem tych okresów rozliczeniowych. Korekta winna obejmować zarówno część ewidencyjną, jak i część deklaracyjną JPK_V7M. Za okresy objęte kontrolą podatkową, tj. kwiecień, maj i czerwiec 2021 r., uprawnienie do korekty podatnikowi nie będzie przysługiwało do czasu zakończenia kontroli.

W stanie faktycznym przedstawionym w przykładzie złożenie ewentualnej korekty w zakresie VAT za okresy rozliczeniowe objęte kontrolą podatkową, czyli miesiące od kwietnia do czerwca 2021 r., będzie bezskuteczne. Korekta złożona w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, za okres objęty tym postępowaniem bądź kontrolą, nie wywołuje bowiem skutków prawnych. Organ podatkowy jest wówczas obowiązany do pisemnego zawiadomienia składającego korektę o jej bezskuteczności.

Korekta deklaracji po zakończeniu kontroli

Według art. 81b § 1 pkt 2 lit. a Ordynacji podatkowej zawieszone na czas trwania kontroli podatkowej uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało ponownie dopiero po jej zakończeniu. Doręczenie podatnikowi protokołu kontroli podatkowej, skutkujące jej zakończeniem, umożliwia tym samym złożenie odpowiedniej korekty rozliczenia w zakresie objętym prowadzoną kontrolą. Natomiast kontrolę celno-skarbową kończy doręczenie wyniku kontroli.

(…)

Ewa Kowalska, Ekspert w zakresie VAT

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA