REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku

Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku
Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak sprzedawcy i nabywcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus"? Czy od stycznia 2022 r. uległy zmianie zasady rozliczania faktur korygujących za energię, powodujących obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego, np. z tytułu przyznanego rabatu lub pomyłki w kwocie podatku. W jakim okresie rozliczeniowym nabywca powinien rozliczyć podatek naliczony z tej korekty?

Faktura korygująca za energię - rozliczenie VAT

Ważne!
Sprzedawcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus" zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia. Natomiast w przypadku nabywców energii elektrycznej okres rozliczeniowy zmniejszenia kwoty podatku naliczonego zależy od tego, kiedy zostały spełnione uzgodnione warunki obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Korekta VAT

Obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. Z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji musi wynikać, że:

 • uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz
 • warunki te zostały spełnione,

a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Faktury korygujące "in minus" za energię - rozliczenie VAT

Warunku posiadania dokumentacji nie stosuje się jednak w przypadku sprzedaży energii elektrycznej oraz usług dystrybucji energii elektrycznej (art. 29a ust. 15 pkt 2 ustawy o VAT). Powoduje to, że sprzedawcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus" zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia. W tym zakresie nic się nie zmieniło również w 2022 r. Dotyczy to zarówno "zwykłych" faktur, jak i faktur ustrukturyzowanych.

Ważne!
Sprzedawcy energii elektrycznej rozliczają faktury korygujące "in minus" w okresie ich wystawienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika, że w przypadku:

 1. obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług albo kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
 2. gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione,
 3. gdy podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

A zatem nabywcy energii elektrycznej powinni dokonywać zmniejszeń kwoty podatku naliczonego - o ile nie ma zastosowania punkt 3 - w okresach rozliczeniowych spełnienia uzgodnionych ze sprzedawcą energii elektrycznej warunków obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku. Za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie, należy uznać najczęściej moment otrzymania faktury korygującej. Może to być również wcześniejszy lub późniejszy okres rozliczeniowy.

Ważne!
W przypadku korekty "in minus" faktury dotyczącej nabycia energii elektrycznej obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie. Zazwyczaj jest to dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej.

Przykład
Podatnik X (rozliczający VAT miesięcznie) nabywa energię elektryczną od zakładu energetycznego Y. W styczniu 2022 r. podatnik X otrzymał od zakładu energetycznego wystawioną 3 stycznia 2022 r. fakturę korygującą obniżającą ilość sprzedanej energii, wystawioną do faktury pierwotnej dokumentującej sprzedaż energii oraz usług dystrybucji energii w okresie od 15 września do 14 listopada 2021 r. (VAT z tej faktury podatnik odliczył w ramach pliku JPK_V7M przesłanego za listopad 2021 r.).

Scenariusz A
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt złożonej przez podatnika X w listopadzie 2021 r. i uznanej przez zakład energetyczny w grudniu 2021 r. reklamacji. W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w grudniu 2021 r., a w konsekwencji zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie przedmiotowej faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za grudzień 2021 r.

Scenariusz B
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt stwierdzenia przez zakład energetyczny błędu, którego podatnik X nie zauważył. W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w styczniu 2022 r., o ile podatnik X zgadza się z otrzymaną fakturą korygującą. W konsekwencji w przypadku tego scenariusza zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie przedmiotowej faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za styczeń 2022 r.

Scenariusz C
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt stwierdzenia przez zakład energetyczny błędu, którego podatnik X nie zauważył. Przy czym początkowo podatnik X przez pomyłkę nie zgadzał się z treścią otrzymanej faktury korygującej i zaakceptuje ją dopiero w lutym 2022 r. (informując o tym zakład energetyczny). W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w lutym 2022 r., a w konsekwencji w przypadku tego scenariusza zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za luty 2022 r.
Niezależnie od scenariusza zakład energetyczny Y powinien rozliczyć wystawioną fakturę korygującą w styczniu 2022 r. (tj. w okresie rozliczeniowym wystawienia faktury korygującej).

Podstawa prawna:

Autopromocja

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ju
  2022-02-21 08:35:50
  Witam dostałam korektę za prąd ale nic z niej nie rozumie czy właściwą kwota to ta z faktury zmniejszającej czy ta z faktury korygującej niema tam też kwot comiesięcznych wpłat za prąd proszę o pomoc Dostałam książeczkę ale tam wpłaty przed korektą Czy dostane nową książeczke
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

REKLAMA