REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku

Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku
Korekta faktury za energię - rozliczenie VAT w 2022 roku
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak sprzedawcy i nabywcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus"? Czy od stycznia 2022 r. uległy zmianie zasady rozliczania faktur korygujących za energię, powodujących obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego, np. z tytułu przyznanego rabatu lub pomyłki w kwocie podatku. W jakim okresie rozliczeniowym nabywca powinien rozliczyć podatek naliczony z tej korekty?

Faktura korygująca za energię - rozliczenie VAT

Ważne!
Sprzedawcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus" zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia. Natomiast w przypadku nabywców energii elektrycznej okres rozliczeniowy zmniejszenia kwoty podatku naliczonego zależy od tego, kiedy zostały spełnione uzgodnione warunki obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Autopromocja

Korekta VAT

Obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. Z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji musi wynikać, że:

  • uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz
  • warunki te zostały spełnione,

a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Faktury korygujące "in minus" za energię - rozliczenie VAT

Warunku posiadania dokumentacji nie stosuje się jednak w przypadku sprzedaży energii elektrycznej oraz usług dystrybucji energii elektrycznej (art. 29a ust. 15 pkt 2 ustawy o VAT). Powoduje to, że sprzedawcy energii elektrycznej powinni rozliczać faktury korygujące "in minus" zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia. W tym zakresie nic się nie zmieniło również w 2022 r. Dotyczy to zarówno "zwykłych" faktur, jak i faktur ustrukturyzowanych.

Ważne!
Sprzedawcy energii elektrycznej rozliczają faktury korygujące "in minus" w okresie ich wystawienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wynika, że w przypadku:

  1. obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług albo kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
  2. gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione,
  3. gdy podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

A zatem nabywcy energii elektrycznej powinni dokonywać zmniejszeń kwoty podatku naliczonego - o ile nie ma zastosowania punkt 3 - w okresach rozliczeniowych spełnienia uzgodnionych ze sprzedawcą energii elektrycznej warunków obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku. Za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie, należy uznać najczęściej moment otrzymania faktury korygującej. Może to być również wcześniejszy lub późniejszy okres rozliczeniowy.

Ważne!
W przypadku korekty "in minus" faktury dotyczącej nabycia energii elektrycznej obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie. Zazwyczaj jest to dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej.

Przykład
Podatnik X (rozliczający VAT miesięcznie) nabywa energię elektryczną od zakładu energetycznego Y. W styczniu 2022 r. podatnik X otrzymał od zakładu energetycznego wystawioną 3 stycznia 2022 r. fakturę korygującą obniżającą ilość sprzedanej energii, wystawioną do faktury pierwotnej dokumentującej sprzedaż energii oraz usług dystrybucji energii w okresie od 15 września do 14 listopada 2021 r. (VAT z tej faktury podatnik odliczył w ramach pliku JPK_V7M przesłanego za listopad 2021 r.).

Scenariusz A
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt złożonej przez podatnika X w listopadzie 2021 r. i uznanej przez zakład energetyczny w grudniu 2021 r. reklamacji. W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w grudniu 2021 r., a w konsekwencji zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie przedmiotowej faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za grudzień 2021 r.

REKLAMA

Scenariusz B
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt stwierdzenia przez zakład energetyczny błędu, którego podatnik X nie zauważył. W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w styczniu 2022 r., o ile podatnik X zgadza się z otrzymaną fakturą korygującą. W konsekwencji w przypadku tego scenariusza zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie przedmiotowej faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za styczeń 2022 r.

Scenariusz C
Wystawienie faktury korygującej stanowi efekt stwierdzenia przez zakład energetyczny błędu, którego podatnik X nie zauważył. Przy czym początkowo podatnik X przez pomyłkę nie zgadzał się z treścią otrzymanej faktury korygującej i zaakceptuje ją dopiero w lutym 2022 r. (informując o tym zakład energetyczny). W tej sytuacji uzgodnienie i spełnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w lutym 2022 r., a w konsekwencji w przypadku tego scenariusza zmniejszenia kwoty podatku naliczonego na podstawie faktury korygującej podatnik X powinien dokonać w ramach rozliczenia za luty 2022 r.
Niezależnie od scenariusza zakład energetyczny Y powinien rozliczyć wystawioną fakturę korygującą w styczniu 2022 r. (tj. w okresie rozliczeniowym wystawienia faktury korygującej).

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA