| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 28 maja 2014 r. (IPPP1/443-551/14-2/AW).

Sprawa dotyczyła spółki, która w celu objęcia swojego personelu prywatną opieką medyczną, planowała zawarcie umowy z podmiotem, który miał w tym pośredniczyć. W  praktyce spółka miała być co miesiąc obciążana fakturą VAT, w której zostaną wyszczególnione pakiety medyczne wykupione dla konkretnych pracowników. Spółka planuje wprowadzić częściową odpłatność za pakiety po stronie pracowników, co będzie dokumentowane fakturami na nich wystawianymi. Ponadto w przypadku części nieodpłatnej dla pracowników i ponadobowiązkowej dla spółki jako pracodawcy, zamierza ona wystawiać faktury wewnętrzne VAT.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT przysługuje jej prawo do wystawienia faktur VAT, dokumentujących odsprzedaż zakupionych od pośrednika pakietów oraz wystawienia faktur wewnętrznych na część nieodpłatną, z zastosowaniem zwolnienia z VAT?

Zdaniem spółki ww. przepis będzie miał zastosowanie w opisanej sytuacji. Nabywane przez pośrednika usługi są z zakresu opieki medycznej oraz pochodzą bezpośrednio od zakładów opieki zdrowotnej, które te usługi świadczą. Spółka będzie zbywcą tych usług, zaś jej pracownicy - finalnymi beneficjentami. Spółka będzie zatem mogła więc zastosować zwolnienie w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT. Analogicznie, będzie uprawniona do zwolnienia w fakturach wewnętrznych, dokumentujących nieodpłatne przekazanie na rzecz pracowników części przedmiotowych usług. Na poparcie swojego stanowiska spółka przytoczyła potwierdzającą ją interpretację indywidualną.

Odliczenie VAT z faktur wysyłanych w formie elektronicznej

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za prawidłowe. Organ potwierdził, że w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki medycznej będzie przysługiwało zwolnienie z podatku VAT, nawet jeżeli między świadczeniodawcą, a odbiorcą usługi, będzie podmiot pośredniczący. Spółka, kupując pakiety medyczne dla swoich pracowników i przenosząc na nich część kosztów zakupu, będzie miała więc prawo do zwolnienia na mocy omawianego przepisu. Z kolei w przypadku usług nieodpłatnie przekazywanych na rzecz pracowników spółka będzie mogła dokumentować je dowolnym dokumentem wewnętrznym zawierającym dane, które dotychczas zawierała faktura wewnętrzna.

Michał Jędrasiak jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »