reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 28 maja 2014 r. (IPPP1/443-551/14-2/AW).

Sprawa dotyczyła spółki, która w celu objęcia swojego personelu prywatną opieką medyczną, planowała zawarcie umowy z podmiotem, który miał w tym pośredniczyć. W  praktyce spółka miała być co miesiąc obciążana fakturą VAT, w której zostaną wyszczególnione pakiety medyczne wykupione dla konkretnych pracowników. Spółka planuje wprowadzić częściową odpłatność za pakiety po stronie pracowników, co będzie dokumentowane fakturami na nich wystawianymi. Ponadto w przypadku części nieodpłatnej dla pracowników i ponadobowiązkowej dla spółki jako pracodawcy, zamierza ona wystawiać faktury wewnętrzne VAT.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT przysługuje jej prawo do wystawienia faktur VAT, dokumentujących odsprzedaż zakupionych od pośrednika pakietów oraz wystawienia faktur wewnętrznych na część nieodpłatną, z zastosowaniem zwolnienia z VAT?

Zdaniem spółki ww. przepis będzie miał zastosowanie w opisanej sytuacji. Nabywane przez pośrednika usługi są z zakresu opieki medycznej oraz pochodzą bezpośrednio od zakładów opieki zdrowotnej, które te usługi świadczą. Spółka będzie zbywcą tych usług, zaś jej pracownicy - finalnymi beneficjentami. Spółka będzie zatem mogła więc zastosować zwolnienie w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT. Analogicznie, będzie uprawniona do zwolnienia w fakturach wewnętrznych, dokumentujących nieodpłatne przekazanie na rzecz pracowników części przedmiotowych usług. Na poparcie swojego stanowiska spółka przytoczyła potwierdzającą ją interpretację indywidualną.

Odliczenie VAT z faktur wysyłanych w formie elektronicznej

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za prawidłowe. Organ potwierdził, że w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki medycznej będzie przysługiwało zwolnienie z podatku VAT, nawet jeżeli między świadczeniodawcą, a odbiorcą usługi, będzie podmiot pośredniczący. Spółka, kupując pakiety medyczne dla swoich pracowników i przenosząc na nich część kosztów zakupu, będzie miała więc prawo do zwolnienia na mocy omawianego przepisu. Z kolei w przypadku usług nieodpłatnie przekazywanych na rzecz pracowników spółka będzie mogła dokumentować je dowolnym dokumentem wewnętrznym zawierającym dane, które dotychczas zawierała faktura wewnętrzna.

Michał Jędrasiak jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama