REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26

Marta Szczepkowska
Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu / Fot. Fotolia
Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma dokonująca zakupu samochodu, który będzie wykorzystywany wyłącznie w celach gospodarczych musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ustalić regulamin wewnętrzny zakazujący korzystania z pojazdu w celach prywatnych oraz złożyć w terminie VAT-26. Dopiero po dokonaniu tych czynności może odliczyć 100% VAT. W przypadku natomiast, gdy nie dotrzyma terminu złożenia informacji VAT-26, poda informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dokona odliczenia niezgodnego z przepisami, podlega stosownej karze na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.

Ustawodawca w art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, określił kiedy samochody są używane wyłącznie do celów gospodarczych, tj.:

Autopromocja

- kiedy sposób wykorzystywania tych pojazdów, określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania, potwierdzony przez prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów innych niż gospodarcze;

- kiedy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Odliczenie VAT od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu

Co jeżeli firma nie złoży w terminie VAT-26?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast zgodnie z art. 86a ust.12 ustawy o VAT podatnik, wykorzystujący samochody wyłącznie do celów gospodarczych, prowadzący ewidencję przebiegu pojazdów, zobowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Ustawa o VAT nie definiuje jakiego rodzaju wydatek musi być poniesiony. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 15 lipca 2014 r. (sygn. ILPP5/443-86/14-4/PG) wyjaśnia: „ Przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.”

Jeżeli informacja VAT-26 zostanie złożony po ustawowym terminie, ale w miesiącu, w którym podatnik, poniósł pierwsze koszta związane z pojazdem, dalej ma możliwość otrzymania pełnego zwrotu VAT. Np. Jeżeli kupiliśmy samochód 15 maja 2015 r. Od dnia zapłaty prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu, został ustalony regulamin wewnętrzny zakazujący używania pojazdu do celów prywatnych, ale wniosek VAT-26 złożyliśmy 25 maja 2015 r. dalej mamy prawo do odliczenia 100% VAT, ponieważ w tym samym okresie rozliczeniowym co auto kupiliśmy, złożyliśmy VAT-26.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy w jednym miesiącu został nabyty pojazd, a w innym została złożona informacja VAT-26. Wtedy do czasu złożenia wniosku można ubiegać się o odliczenie 50% VAT. Całość odliczenia nastąpi od dnia złożenia VAT-26. Reguluje to art. 86a ust. 13, który mówi, że w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

Podatnik, który spóźnił się ze złożeniem wniosku może dokonać korekty rozliczenia. Zasady wyjaśnia art. 90b ust. 3 ustawy. Jeżeli podatnik posiada samochód o wartości większej niż 15 000 zł i nabył go z ograniczonym do 50% prawem do odliczania jest uprawniony do korekty części nieodliczonego podatku VAT w terminie 60 miesięcy od nabycia. Jeżeli wartość pojazdu jest mniejsza, termin ustalono na 12 miesięcy od dnia nabycia do sporządzenia korekty. Np. Jeżeli samochód został nabyty 15 maja 2015 r., a wniosek złożono 15 czerwca 2015 r. za maj zostanie odliczone 50% podatku. W drodze korekty, w zależności od wartości pojazdu (15 000 zł czy mniej), będzie można podwyższyć kwotę odliczonego podatku za czerwiec.

Zgodnie z ustawą, co do zasady korekta dotyczy nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Odliczanie pozostałych wydatków odbywa się na bieżąco. Zatem osoba prowadząca działalność gospodarczą musi na bieżąco sprawdzać prawo do odliczania VAT, żeby otrzymać zwrot.

Zobacz wzór: Informacja VAT-26

Co z odpowiedzialnością karną skarbową za naruszenie terminu VAT-26?

Co do zasady Kodeks Karny Skarbowy, uznaje winę  podatnika, który nie składa wniosku, robi to w nieodpowiednim terminie, podaje informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dokonuje odliczenia niezgodnego z przepisami. Podatnik podlega wtedy karze grzywny 720 stawek dziennych. Natomiast jeżeli złożono właściwemu organowi informację o pojeździe, po terminie, ale przed dniem rozpoczęcia czynności sprawdzających w zakresie od podatków i usług, wszczęciem postępowania podatkowego, doręczeniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego w ramach kontroli skarbowej, nie podlega w/w karze ( k.k.s. art. 56a ust. par. 3).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA