reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26

Konsekwencje niezłożenia informacji VAT-26

Firma dokonująca zakupu samochodu, który będzie wykorzystywany wyłącznie w celach gospodarczych musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ustalić regulamin wewnętrzny zakazujący korzystania z pojazdu w celach prywatnych oraz złożyć w terminie VAT-26. Dopiero po dokonaniu tych czynności może odliczyć 100% VAT. W przypadku natomiast, gdy nie dotrzyma terminu złożenia informacji VAT-26, poda informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dokona odliczenia niezgodnego z przepisami, podlega stosownej karze na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.

Ustawodawca w art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, określił kiedy samochody są używane wyłącznie do celów gospodarczych, tj.:

- kiedy sposób wykorzystywania tych pojazdów, określony w ustalonych przez podatnika zasadach ich używania, potwierdzony przez prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów innych niż gospodarcze;

- kiedy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Odliczenie VAT od samochodu, gdy firma prowadzona jest w domu

Co jeżeli firma nie złoży w terminie VAT-26?

Natomiast zgodnie z art. 86a ust.12 ustawy o VAT podatnik, wykorzystujący samochody wyłącznie do celów gospodarczych, prowadzący ewidencję przebiegu pojazdów, zobowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Ustawa o VAT nie definiuje jakiego rodzaju wydatek musi być poniesiony. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 15 lipca 2014 r. (sygn. ILPP5/443-86/14-4/PG) wyjaśnia: „ Przez poniesienie wydatku należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.”

Jeżeli informacja VAT-26 zostanie złożony po ustawowym terminie, ale w miesiącu, w którym podatnik, poniósł pierwsze koszta związane z pojazdem, dalej ma możliwość otrzymania pełnego zwrotu VAT. Np. Jeżeli kupiliśmy samochód 15 maja 2015 r. Od dnia zapłaty prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu, został ustalony regulamin wewnętrzny zakazujący używania pojazdu do celów prywatnych, ale wniosek VAT-26 złożyliśmy 25 maja 2015 r. dalej mamy prawo do odliczenia 100% VAT, ponieważ w tym samym okresie rozliczeniowym co auto kupiliśmy, złożyliśmy VAT-26.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy w jednym miesiącu został nabyty pojazd, a w innym została złożona informacja VAT-26. Wtedy do czasu złożenia wniosku można ubiegać się o odliczenie 50% VAT. Całość odliczenia nastąpi od dnia złożenia VAT-26. Reguluje to art. 86a ust. 13, który mówi, że w przypadku niezłożenia w terminie informacji uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama