reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Aktualizacja informacji VAT-26 po sprzedaży samochodu

Aktualizacja informacji VAT-26 po sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży firmowego samochodu, od którego przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT, konieczna jest aktualizacja informacji VAT-26.

Zbycie samochodu osobowego to zaprzestanie wykorzystywania go w działalności gospodarczej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Chodziło o pojazd przeznaczony wyłącznie do działalności gospodarczej. Chcąc odliczyć cały VAT od ceny zakupu i wydatków eksploatacyjnych, podatnik musiał złożyć informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 4 i ust. 12 ustawy o VAT).

Jego wątpliwość dotyczyła ewentualnej sprzedaży auta – czy w tym wypadku należy złożyć aktualizację informacji VAT-26. Obowiązek taki nakłada art. 86a ust. 14 ustawy w przypadku zmiany sposobu wykorzystywania samochodu. Podatnik uważał jednak, że na skutek sprzedaży nie dojdzie do takiej zmiany, tylko do całkowitego wyłączenia go z działalności.

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie podzielił zdania podatnika (nr IBPP2/443-1078/14/IK). Stwierdził, że w świetle art. 86a ust. 14 ustawy przez zmianę wykorzystania auta należy rozumieć także zaprzestanie wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia sprzedaży pojazd nie jest już wykorzystywany w tym celu. Skoro więc druk VAT-26 stanowi informację o samochodzie wykorzystywanym w prowadzonej działalności, to w razie sprzedaży należy tę informację zaktualizować.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Podobnie uznał WSA w Krakowie. Orzekł, że przesłanką do aktualizacji druku VAT-26 jest nie tylko wykorzystanie samochodu osobowego w sposób mieszany, a więc do celów służbowych i prywatnych. Zdaniem sądu przy interpretacji art. 86a ust. 14 należy się posiłkować wykładnią literalną i celowościową. Skoro więc podatnik zadeklarował wykorzystanie auta wyłącznie do działalności gospodarczej, to na skutek sprzedaży nastąpi wyłączenie z tej działalności. Wyrok jest nieprawomocny.

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

Jolanta Rajewska

konsultant w 8Tax Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Krakowie z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 890/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama