reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe wzory dokumentów związanych z rejestracją podatników VAT

Nowe wzory dokumentów związanych z rejestracją podatników VAT

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R(13) oraz pozostałych dokumentów związanych z rejestracją podatników, tj. VAT-5(2), VAT-5UE(2), VAT-Z(5).

Zmiana wzorów ma związek z nowelizacją ustawy o VAT, która także weszła w życie w tym samym terminie. Ustawa nowelizująca zlikwidowała rozliczenia za okresy kwartalne dla podatników, którzy nie mają statusu małego podatnika, oraz rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie 12 miesięcy (okresów rozliczeniowych), począwszy od miesiąca, w którym dokonali rejestracji jako podatnicy VAT czynni.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dotychczasowa wersja wzoru zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R(12)) uwzględniała informację o deklaracji VAT-7D, która była dedykowana podatnikom innym niż mali. W związku z tym konieczne stało się dostosowanie wzoru zgłoszenia VAT-R do wskazanej zmiany.

Ponadto we wzorze VAT-R wprowadzono również zmiany o charakterze technicznym, umożliwiające podmiotom, które występują o zarejestrowanie dla celów VAT, jednoczesne wnioskowanie o wydanie, na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy, potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT czynnego albo podatnika VAT zwolnionego. Dotychczas obowiązujący wzór VAT-R nie stwarzał takiej możliwości, w związku z czym podmiot, który wnioskował o wydanie potwierdzenia, był zmuszony złożyć w tej sprawie odrębny wniosek.

Pozostałe zmiany mają charakter techniczno-porządkowy.

Rozporządzenie określające nowe wzory dokumentów obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Jednak wzory obowiązujące do końca 2016 r. mogą być stosowane również w przyszłym roku, nie dłużej niż do 30 czerwca 2017 r.

oprac. Magdalena Miklewska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama