REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Split payment – nowe rozwiązanie w walce z oszustami

Rafał Romanek
Split payment – nowe rozwiązanie w walce z oszustami /fot.Shutterstock
Split payment – nowe rozwiązanie w walce z oszustami /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Metoda podzielnej płatności (MPP), czyli inaczej split payment, to kolejny instrument w rękach fiskusa w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Stosowanie go jest na razie fakultatywne, a przedsiębiorcy którzy zdecydują się na ten rodzaj odprowadzania podatku od wartości dodanej mogą liczyć na korzyści w postaci zwrotu VAT na rachunek VAT w terminie 25 dni od daty złożenia rozliczenia, bez dodatkowych warunków czy obniżenie podatku od zapłaty w przypadku kiedy przedsiębiorca opłaci VAT przed ustawowym terminem zapłaty.

Należy podkreślić iż split payment będzie możliwy tylko w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami (B2B). Zmiany w ustawie o VAT dotyczące podzielnej płatności mają wejść od 1 lipca 2018 roku, podatnicy którzy zdecydują się na tę metodę płatności będą zobowiązani po otrzymaniu faktury z wykazaną kwotą podatku dokonać zapłaty:

Autopromocja

• Wartości netto – na rachunek rozliczeniowy dostawcy towarów lub usługodawcy

• Kwoty podatku – na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy

Rachunek VAT bank będzie otwierał wraz z rachunkiem rozliczeniowym, nie będzie wymagana oddzielna umowa na otwarcie rachunku VAT, nie będą również pobierane opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku VAT. Środki na rachunku VAT będą mogły być wypłacane w kilku sytuacjach:

• W celu dokonania płatności kwoty podatku VAT na rachunek VAT dostawcy towarów bądź usługodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Przy zwrocie kwoty od podatku od towarów i usług w wyniku wystawienia faktury korygującej

• Podczas wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego

• Przy przelewie z rachunku VAT na rachunek VAT podatnika posiadającego konto w innym banku albo SKOKu

• Po wydaniu zgody przez naczelnika urzędu skarbowego na przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek bankowy albo rachunek SKOK dla których prowadzony jest ten rachunek VAT

Warto podkreślić, że środki na rachunku VAT nie podlegają zajęciu sądowemu lub administracyjnemu innemu niż egzekucja z tytułu należności podatkowych.

W przypadku zamknięcia rachunku rozliczeniowego bank wypłaca środki z rachunku VAT na inny rachunek VAT, bądź w przypadku nie posiadania takiego na rachunek wskazany pisemnie przez właściwego dla posiadacza rachunku VAT naczelnika urzędu skarbowego.

Potencjalne korzyści płynące z wykorzystania split payment:

• Brak stosowania podwyższonych odsetek od zaległości w VAT

• Odstąpienie od solidarnej odpowiedzialności

• Wcześniejszy zwrot VAT – już po 25 dniach (zamiast 60)

Split payment od lipca 2018 będzie fakultatywny, natomiast od 2019 roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie go jako obligatoryjnego dla branż wrażliwych na wyłudzenia.

W Europie najbardziej popularnym narzędziem w walce z wyłudzeniami jest reverse charge czyli odwrócone obciążenia podatkiem VAT, w którym to nabywca towarów lub usług jest zobowiązany go odprowadzić, a następnie odliczyć od dochodu. Split payment stosowany jest we Włoszech jako obowiązkowy dla wybranych gałęzi gospodarki, w Czechach w postaci dobrowolnej, w Turcji również jako sposób fakultatywny.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Głównymi obawami przed wprowadzeniem tego rodzaju rozwiązania w Polsce są zaburzenia płynności finansowej, środki na rachunku VAT będą mogły być rozporządzane przez przedsiębiorcę tylko za pisemną zgodą naczelnika skarbowego, ustawodawca nie precyzuje jednak w jakich sytuacjach taka zgoda ma być wydawana.

Jak pokazuje przykład włoski, tamtejszy rząd chwali sobie to rozwiązanie i planuje przedłużyć stosowanie podzielnej płatności do 2022 roku, należy jednak dodać, że liczne stowarzyszenia właścicieli firm we Włoszech protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu ze względu na utratę płynności finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA