| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Split payment wyłącza solidarną odpowiedzialność w VAT

Split payment wyłącza solidarną odpowiedzialność w VAT

Ustawodawcy zadbali, aby wprowadzenie split payment przyniosło przedsiębiorcom pewne korzyści. Jedną z najistotniejszych jest fakt, że zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności powoduje wyłączenie tak zwanej solidarnej odpowiedzialności.

Dotychczas – jeśli mieliśmy nieszczęście trafić na takiego kontrahenta – zgodnie z tą zasadą odpowiadalibyśmy solidarnie za dokonane przez niego uchybienia, np. zaległości podatkowe. W praktyce oznacza to, że jeśli dostawca usługi albo sprzedawca nie zapłacą VAT w wymaganym terminie – a w międzyczasie firma np. zakończy swoją działalność – to właśnie my, choć działaliśmy w dobrej wierze, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i ponownie zostać zmuszeni do zapłacenia podatku.

Tymczasem, jeśli zdecydujemy się na płatność w modelu split payment, organy kontrolne uznają, że dochowaliśmy wszelkiej możliwej staranności i z tej racji nie dotkną nas żadne sankcje. To jedna z zachęt do tego, aby split payment – choć jest rozwiązaniem opcjonalnym – było stosowane. Warto pamiętać, że dzięki zastosowaniu systemów IT do zarządzania firmą, obsłużenie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie stanowiło dla naszej firmy żadnego wyzwania.

Wioletta Golda

Główny projektant systemu Comarch ERP Optima

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Ostatnio na forum

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »