Podwyżki podatków 2023 [żywność, prąd, paliwa]
REKLAMA
REKLAMA
- Podwyżki podatku VAT – co zdrożeje?
- Czy żywność zdrożeje?
- Jaki VAT na nawozy?
- Paliwo – jaka stawka VAT?
- Czy energia dla gospodarstw domowych zdrożeje?
Podwyżki podatku VAT – co zdrożeje?
Wraz z początkiem 2023 roku gospodarstwa domowe mogą odczuć podwyżki podatku VAT na niektóre dobra, w tym przede wszystkim:
REKLAMA
• gaz ziemny – z 0 do 23%,
• energia elektryczna – z 5 do 23%,
• ciepło systemowe – z 5 do 23%,
• paliwa – z 8 do 23%.
Co więcej, w bieżącym roku nie obowiązują już obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy prądu dla gospodarstw domowych.
Czy żywność zdrożeje?
Ministerstwo Finansów na podstawie rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT na 2023 rok zdecydowało się pozostawić zerowy podatek VAT na żywność. Wyjątkiem jest import żywności spoza UE, w sytuacji gdy trafi do Polski w drodze sprzedaży wysyłkowej w przesyłkach o wartości do 150 euro.
Towary i usługi przekazywane nieodpłatnie na pomoc Ukrainie także są objęte zerowym podatkiem VAT, ale tylko do czerwca 2023 r. Warunkiem koniecznym do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT jest przekazywanie towarów i usług Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, szpitalom oraz samorządom.
Jaki VAT na nawozy?
Środki ochrony roślin, nawozy oraz inne środki wspomagające produkcje rolniczą opodatkowane będą stawką sprzed wejścia w życie tarczy antyinflacyjnej, tj. 8%. Nową kategorią produktów o podobnym przeznaczeniu są produkty mikrobiologiczne, które także objęte są stawką 8%.
Paliwo – jaka stawka VAT?
W związku z podwyżką stawki VAT na paliwo z 8 do 23% ceny podróży wzrosną (chyba że jednocześnie spadną ceny hurtowe paliw). Natomiast do końca czerwca 2023 roku przedłużone zostało zwolnienie paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.
Czy energia dla gospodarstw domowych zdrożeje?
Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z mechanizmów osłonowych przed podwyższoną stawką podatku VAT (maksymalne ceny energii elektrycznej i gazu, dodatek elektryczny, dodatek gazowy, zamrożenie cen). Mechanizmy te nie były do tej pory stosowane.
Dodatek gazowy – zwrot wartości podatku VAT skierowany jest do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest piec gazowy. Warunkiem otrzymania zwrotu podatku jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków oraz spełnienie kryterium dochodowego.
Wzrost cen energii będzie prawdopodobnie najbardziej odczuwalny dla gospodarstw domowych, gdyż tylko niektóre z nich spełniające wskazane warunki będą mogły skorzystać z mechanizmów osłonowych.
Początek 2023 roku to dotkliwe podwyżki podatków dla Polaków. Kończą się przywileje podatkowe związane z tarcza antyinflacyjną. Oprócz podatków wzrośnie także ZUS, maksymalne stawki podatków lokalnych czy opłaty za mieszkania. Zgodnie z analizą ekspertów jesienią 2023 roku ceny wzrosną o około 30% w porównaniu z jesienią 2021.
Autor: Sławomir Buszko, Partner ID Advisory
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat