REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki podatków 2023 [żywność, prąd, paliwa]

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
podwyżki podatków 2023
podwyżki podatków 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. obowiązywała tarcza antyinflacyjna, której celem było obniżenie podatku VAT na podstawowe dobra. W 2023 r. kończą się jednak niektóre przywileje podatkowe tj. obniżony VAT dla paliw, gazu i energii elektrycznej. Rozporządzenie utrzymuje jednak zerową stawkę na pomoc dla Ukrainy.

Podwyżki podatku VAT – co zdrożeje?

Wraz z początkiem 2023 roku gospodarstwa domowe mogą odczuć podwyżki podatku VAT na niektóre dobra, w tym przede wszystkim:

REKLAMA

Autopromocja

•             gaz ziemny – z 0 do 23%,

•             energia elektryczna – z 5 do 23%,

•             ciepło systemowe – z 5 do 23%,

•             paliwa – z 8 do 23%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, w bieżącym roku nie obowiązują już obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy prądu dla gospodarstw domowych.

Czy żywność zdrożeje?

Ministerstwo Finansów na podstawie rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT na 2023 rok zdecydowało się pozostawić zerowy podatek VAT na żywność. Wyjątkiem jest import żywności spoza UE, w sytuacji gdy trafi do Polski w drodze sprzedaży wysyłkowej w przesyłkach o wartości do 150 euro.

Towary i usługi przekazywane nieodpłatnie na pomoc Ukrainie także są objęte zerowym podatkiem VAT, ale tylko do czerwca 2023 r. Warunkiem koniecznym do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT jest przekazywanie towarów i usług Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, szpitalom oraz samorządom.

Jaki VAT na nawozy?

Środki ochrony roślin, nawozy oraz inne środki wspomagające produkcje rolniczą opodatkowane będą stawką sprzed wejścia w życie tarczy antyinflacyjnej, tj. 8%. Nową kategorią produktów o podobnym przeznaczeniu są produkty mikrobiologiczne, które także objęte są stawką 8%.

Paliwo – jaka stawka VAT?

W związku z podwyżką stawki VAT na paliwo z 8 do 23% ceny podróży wzrosną (chyba że jednocześnie spadną ceny hurtowe paliw). Natomiast do końca czerwca 2023 roku przedłużone zostało zwolnienie paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Czy energia dla gospodarstw domowych zdrożeje?

Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z mechanizmów osłonowych przed podwyższoną stawką podatku VAT (maksymalne ceny energii elektrycznej i gazu, dodatek elektryczny, dodatek gazowy, zamrożenie cen). Mechanizmy te nie były do tej pory stosowane.

Dodatek gazowy – zwrot wartości podatku VAT skierowany jest do gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest piec gazowy. Warunkiem otrzymania zwrotu podatku jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków oraz spełnienie kryterium dochodowego.

Wzrost cen energii będzie prawdopodobnie najbardziej odczuwalny dla gospodarstw domowych, gdyż tylko niektóre z nich spełniające wskazane warunki będą mogły skorzystać z mechanizmów osłonowych.

Początek 2023 roku to dotkliwe podwyżki podatków dla Polaków. Kończą się przywileje podatkowe związane z tarcza antyinflacyjną. Oprócz podatków wzrośnie także ZUS, maksymalne stawki podatków lokalnych czy opłaty za mieszkania. Zgodnie z analizą ekspertów jesienią 2023 roku ceny wzrosną o około 30% w porównaniu z jesienią 2021.

Autor: Sławomir Buszko, Partner ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA