reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 października 2013 r. (nr IPTPP4/443-508/13-5/OS) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składające się na całość należności pobieranych przez spółdzielnię od posiadających spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz posiadających odrębną własność lokalu użytkowego podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółdzielnia mieszkaniowa jako osoba prawna sprawująca zarząd nad budynkami wielolokalowymi zobowiązana jest do składania deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przekazywanie ww. opłat na konto gminy. Spółdzielnia ma podpisaną umowę cywilnoprawną z kontrahentem, który korzysta z altany śmieciowej i odprowadza za niego opłatę za gospodarowanie odpadami śmieciowymi. Od 1 lipca 2013r. spółdzielnia obciąża właścicieli i najemców lokali użytkowych opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi w następujący sposób:

• posiadających spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego: stawka opłaty za gospodarowanie odpadami ze stawką VAT „zw” - jako refakturowanie daniny publicznej zwolnione na podstawie art. 15 ust 6 ustawy o VAT;

• posiadających odrębną własność lokalu użytkowego: stawka opłaty za gospodarowanie odpadami ze stawką VAT „zw”- jako refakturowanie daniny publicznej zwolnione na podstawie art. 15 ust 6 ustawy o VAT;

• będących najemcami lokali użytkowych: stawka opłaty za gospodarowanie odpadami + VAT w stawce 23% jak dla usługi najmu; opłata nie jest zawarta w kwocie najmu ale wykazywana jako odrębna pozycja;

• kontrahenta zewnętrznego: stawka opłaty za gospodarowanie odpadami ze stawką VAT „zw” - jako refakturowanie daniny publicznej zwolnione na podstawie art. 15 ust 6 ustawy o VAT.

Polecamy: Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT- PDF

Jakie wymagania muszą spełniać przedsiębiorcy odbierający odpady komunalne

Pytanie dotyczyło kwestii, czy spółdzielnia postępuje prawidłowo nie naliczając właścicielom posiadających odrębną własność lokalu użytkowego oraz właścicielom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego podatku VAT od opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko spółdzielni za nieprawidłowe.  W uzasadnieniu wskazał, że działalność spółdzielni, polegająca na wykonywaniu czynności, za które uiszczane są opłaty przez podmioty posiadające tytuł prawny do lokali użytkowych niewątpliwie wypełnia dyspozycję art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Realizowane przez spółdzielnię czynności stanowią świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składające się na całość należności pobieranych przez spółdzielnię od posiadających spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz posiadających odrębną własność lokalu użytkowego, podlegają więc opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy.

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Zdjęcia

VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. /Fot. Fotolia
VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. /Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama