reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Usługi transportu międzynarodowego – kiedy można stosować stawkę 0% VAT

Usługi transportu międzynarodowego – kiedy można stosować stawkę 0% VAT

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej często niemal mechanicznie stosują stawkę VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego. Tymczasem zawsze pamiętać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) określa szczególne przypadki zastosowania stawki 0 %.

Stawkę 0 % VAT stosuje się między innymi do usług transportu międzynarodowego, ale tylko w przypadku spełnienia wszystkich wymogów zastosowania tej stawki. Jakie przemieszczenia na gruncie ustawy o VAT traktować należy jako transport międzynarodowy? Co warunkuje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki VAT 0 % w przypadku transportu międzynarodowego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

W świetle ustawy o VAT za usługi transportu międzynarodowego należy uznać przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  • z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, np. z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA),
  • z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju, np. z Rosji do Polski,
  • z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt), np. z Rosji do Szwajcarii przez terytorium Polski,
  • z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju, np. z Francji do Rosji, lub z Rosji do Francji przez Polskę.

Biuletyn VAT

Za usługi transportu międzynarodowego uznać należy także przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju (członkowskiego lub trzeciego), np. z Polski do Niemiec,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju (członkowskiego lub trzeciego) do miejsca przyjazdu na terytorium kraju, np. z Ukrainy do Polski,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju (członkowskiego lub trzeciego), jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt), np. z Czech na Litwę przez Polskę.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dodatkowo za usługi transportu międzynarodowego uznaje się usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z ww. usługami transportu.

Usługą transportu międzynarodowego nie jest przewóz osób lub towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu (nadania) i miejsce przyjazdu (przeznaczenia) tych osób lub towarów znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu, np. z Krakowa do Szczecina, gdy trasa przebiega częściowo przez Niemcy lub z Krakowa na Litwę gdy trasa częściowo przebiega przez Białoruś.

Warunkiem stosowania stawki 0 % VAT jest posiadanie przez podmiot świadczący usługi transportu międzynarodowego stosownych dokumentów, które będą stanowiły dowód świadczenia tych usług. Tak więc w przypadku przemieszczania towarów ww. podmiot powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę (wystawioną przez przewoźnika lub spedytora).

W przypadku przemieszczania towarów importowanych, podmiot świadczący usługi transportu międzynarodowego, oprócz ww. dokumentów powinien posiadać także dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Monitor Księgowego

Dokumentem potwierdzającym świadczenie usług międzynarodowych, których przedmiotem jest przemieszczanie towarów przez eksportera jest dowód wywozu towarów.

W przypadku przewozu osób, podmiot świadczący usługi transportu międzynarodowego będzie mógł skorzystać ze stawki 0 % VAT pod warunkiem posiadania międzynarodowego biletu lotniczego, promowego, okrętowego lub kolejowego, wystawionego przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Spółka świadczy na rzecz firmy polskiej usługi transportu towarów z USA do Polski. Spółka posiada odpowiednie listy przewozowe, fakturę oraz dokumenty potwierdzone przez urząd celny, z których wynika jednoznacznie fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Dokumentami tymi będą poświadczone zgłoszenia celne (PZC). Posiadane dokumenty pozwalają Spółce zastosować stawkę 0 % VAT dla świadczonych usług związanych z transportem międzynarodowym.

Marcelina Fabia, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama