Stawka VAT w zakresie wstępu na obiekty sportowe
REKLAMA
REKLAMA
Organy podatkowe w interpretacjach nakazywały ściśle interpretować słowo „wstęp”, co prowadziło do absurdalnego wniosku, że preferencyjna 8-proc. stawka VAT dotyczy jedynie samego wstępu, rozumianego jako możliwość wejścia do obiektu.
REKLAMA
W batalii na argumenty sięgano więc do językowego znaczenia rekreacji i parku rozrywki. Na tej podstawie podatnicy podnosili, że rekreacja to aktywny wypoczynek, a park rozrywki to teren służący odprężeniu i wypoczynkowi, na którym znajdują się określone atrakcje. Zatem skoro mowa o usługach związanych z rozrywką czy rekreacją, nie sposób twierdzić, że dotyczą one jedynie biernego uczestnictwa. W rzeczywistości trudno wyobrazić sobie, że kupujemy karnet na siłownię czy bilet do parku rozrywki tylko po to, aby przyglądać się innym i spacerować po obiekcie. Takie stanowisko potwierdził także Minister Finansów, wydając w tym zakresie ogólną interpretację.
W wyroku z 3 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 567/15 NSA również stanął po stronie podatnika, zwracając przy tym uwagę, że celem wprowadzenia 8% stawki VAT było w tym wypadku rozpowszechnienie zdrowego trybu życia. Nieracjonalnym postępowaniem byłoby zatem preferowanie usług rekreacyjnych polegających jedynie na biernym uczestnictwie. Ponadto sformułowanie „wyłącznie w zakresie wstępu” ma wskazywać, że pozostałe usługi niezwiązane z normalnym i typowym użytkowaniem takich obiektów jak siłownia czy parki rozrywki nie są objęte stawką preferencyjną. Dla parków rozrywki usługami nietypowymi są np. usługi restauracyjne. Natomiast w przypadku karnetu na siłownię będzie to sprzedaż napojów czy odżywek.
W przypadku siłowni czy klubów fitness, ostatnio bardzo modnej formy aktywnego spędzania czasu, ustalenie czy mamy do czynienia z usługą typową czy nie, nie jest oczywiste i może zaskakiwać. Kupując karnet uprawniający do uczestnictwa w typowych zajęciach fitness, prowadzonych przez wykwalifikowanego trenera, płacimy w cenie 8% VAT. Natomiast jeśli ten sam trener poprowadzi dla klubowicza indywidualne zajęcia jako trener personalny, cena będzie zawierała już 23% VAT. W tym przypadku dla klienta to usługa trenera będzie istotna, a samo korzystanie z klubu fitness czy siłowni ma znaczenie drugorzędne, gdyż zajęcia równie dobrze mogłyby odbywać się na świeżym powietrzu.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Ostatecznie wszystko to po to, aby sądy doszły do zaskakujących konkluzji, że rekreacja to aktywny wypoczynek, a park rozrywki to miejsce, które służy do odprężania się, zaś grupowe zajęcia w klubie fitness są typową usługą dla tego miejsca. Logika zwyciężyła!
Autor: Marta Mikosz, doradca podatkowy w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat