REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT dla montażu oświetlenia i sprzętu AGD

Stawka VAT dla montażu oświetlenia i sprzętu AGD/ Fot. Fotolia
Stawka VAT dla montażu oświetlenia i sprzętu AGD/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Montaż lamp podtynkowych, podobnie jak montaż sprzętu AGD w zabudowie, nie stanowi usługi modernizacji w rozumieniu ustawy o VAT. Elementy te należy zaliczyć do wyposażenia lokalu, jako że nie stanowią one – po ich zamontowaniu – trwałego elementu konstrukcyjnego budynku. Nie mogą być zatem elementem modernizacji. Usługa ta nie może więc korzystać z obniżonej stawki VAT.

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 587/15.

Stan faktyczny

Spółka zamierza wynajmować lokale mieszkalne na cele mieszkaniowe. Zawiera w związku z tym umowy o dzieło z wykonawcami, których przedmiotem są prace wykończeniowe, jak również dostarczenie i zamontowanie sprzętu i wyposażenia.

Spółka wystąpiła o interpretację, jaką stawkę VAT zastosować do czynności polegających na wykonaniu prac wykończeniowych w lokalu mieszkalnym z użyciem dostarczonych materiałów oraz czynności polegających na dostarczeniu i zamontowaniu sprzętu i wyposażenia (lampy podtynkowe i wiszące, szafy, meble, drzwi, sprzęt AGD, tzw. biały montaż).

Zdaniem spółki zastosowanie ma stawka 8%. Istotne jest bowiem, że przedmiotem świadczenia jest realizacja prac wykończeniowych z użyciem dostarczonych materiałów, jak również dostarczenie i zamontowanie sprzętu i wyposażenia, za które określono jedną cenę. Świadczenie to nie ogranicza się jedynie do instalacji czy montażu towarów, lecz obejmuje wykonanie poszczególnych rodzajów prac, jak również nie ogranicza się do dostawy i montażu poszczególnych części (lamp, mebli, itd.), ale należy je łączyć z ww. pracami. Całość świadczenia powoduje trwałe ulepszenie lokali, zwiększając ich wartość użytkową. Organ uznał stanowisko spółki za:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● prawidłowe – w części dotyczącej usług parkieciarskich, malarskich, elektrycznych, dostawy i montażu tzw. białego montażu i drzwi,

● nieprawidłowe – w zakresie dotyczącym usług polegających na dostawie i montażu lamp podtynkowych i wiszących, mebli i szaf w kuchni, łazience, pomieszczeniach gospodarczych, sprzętu AGD.

Stanowisko sądu

Spółka wniosła skargę do WSA w Krakowie, który uznał ją za zasadną. Za istotę sporu WSA uznał to, czy usługa polegająca na dostawie i montażu lamp podtynkowych i wiszących, mebli i szaf w kuchni, łazience oraz sprzętu AGD powinna być kwalifikowana dla potrzeb VAT jako usługa modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, i opodatkowana stawką obniżoną, czy też jako dostawa towaru opodatkowana stawką podstawową. Sąd zwrócił uwagę na uchwałę siedmiu sędziów NSA z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13, dotyczącą wykonania trwałej zabudowy meblowej jako usługi modernizacji obiektu budowlanego. Sąd zauważył, że wykładnia trwałości zabudowy zaprezentowana przez organ odpowiada argumentacji zaprezentowanej w zdaniu odrębnym do ww. uchwały, podczas gdy ze względu na moc wiążącą uchwały organowi nie wolno powoływać się na zdanie odrębne i na nim opierać interpretację.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Sąd przyznał rację skarżącej, że usługa polegająca na dostawie i montażu mebli i szaf w kuchni, łazience, w sytuacji gdy mamy do czynienia z trwałą zabudową meblową, stanowi modernizację obiektu budowlanego w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Jeśli zaś chodzi o montaż lamp oraz sprzętu AGD, to nie można mówić o modernizacji. Wymienione elementy można bez szkody dla ich funkcjonalności oraz dla elementów konstrukcyjnych lokalu w każdym czasie zdemontować.

Wyrok został zaskarżony w całości zarówno przez organ, jak i przez skarżącą.


Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Stanowisko NSA

NSA stwierdził, że obie skargi kasacyjne nie zawierają usprawiedliwionych podstaw. Odnosząc się do zarzutów organu, NSA zauważył, że uchwała składu siedmiu sędziów posiada ogólną moc wiążącą. Wiąże ona sądy administracyjne we wszystkich sprawach, w których miałby być stosowany interpretowany przepis. Z tych też względów zarzuty podniesione w skardze kasacyjnej organu nie mogą wywołać skutku w postaci uchylenia zaskarżonego wyroku.

Na uwzględnienie nie zasługuje również sposób wykładni art. 41 ust. 12 ustawy o VAT zaprezentowany w skardze kasacyjnej spółki. W ocenie sądu montaż lamp podtynkowych, podobnie jak montaż sprzętu AGD w zabudowie, nie stanowi usługi modernizacji w rozumieniu powołanego przepisu. Jak trafnie wskazał sąd pierwszej instancji w zaskarżonym wyroku, ww. elementy nie mogą być elementem modernizacji. Wymiana uszkodzonej lub przestarzałej lampy, nawet zamontowanej podtynkowo, jest możliwa bez zmian konstrukcyjnych w budynku.

Autopromocja

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie rachunkowości i podatków, praktyk, autorka licznych publikacji w prasie specjalistycznej, wykładowca na wyższych uczelniach, kursach i szkoleniach

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Od redakcji:

Wyrok NSA jest korzystny dla podatników. NSA uznał wprawdzie, że montaż sprzętu AGD oraz oświetlenia (w tym montaż lamp podtynkowych) nie jest modernizacją i nie może korzystać z preferencyjnej stawki VAT. Potwierdził jednak, że pozostałe usługi obejmujące m.in. dostawę i montaż mebli i szaf w kuchni i łazience może korzystać z preferencyjnej stawki VAT, ponieważ taką wykładnię zaprezentował NSA w swojej uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów. Przypomnijmy, że po uchwale NSA Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której wyraził stanowisko, iż meble muszą być odpowiednio „silnie połączone konstrukcyjnie z obiektem budowlanym lub lokalem”, aby mogły korzystać z preferencyjnej stawki VAT. MF jako przykład takiego połączenia podał wykonanie zabudowy kuchennej z cegły klinkierowej zespolonej zaprawą murarską ze ścianą i podłogą lokalu (por. interpretację ogólną Ministra Finansów z 31 marca 2014 r., sygn. PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577). W praktyce interpretacja ogólna MF była zatem sprzeczna z uchwałą NSA. Po prawie trzech latach od uchwały widać, że praktyka MF nadal nie uległa zmianie. Wskazuje na to spór rozstrzygnięty omawianym wyrokiem NSA. Mimo uchwały NSA Minister Finansów nadal forsuje stanowisko, że montaż mebli nie jest modernizacją. Podatnicy wykonujący tego rodzaju prace i stosujący preferencyjną stawkę VAT muszą się liczyć z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Na pozytywne rozwiązanie sporu mogą liczyć dopiero przed sądem.

Bezsporne jest natomiast, że z preferencyjnej stawki mogą korzystać usługi parkieciarskie, malarskie, elektryczne, dostawa i montaż tzw. białego montażu i drzwi. Nie ma też wątpliwości (co potwierdza wyrok NSA), że montaż oświetlenia i sprzętu AGD nie może z takiej preferencyjnej stawki korzystać.

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

    Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

    WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

    Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

    Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

    Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

    Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

    Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

    PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

    PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

    MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

    Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

    MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

    Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

    Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

    W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

    Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

    REKLAMA