reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.

Zaświadczenie VAT-25 nie jest potrzebne do rejestracji jeżeli kupiliśmy pojazd w Polsce od podatnika VAT, prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami, który wystawił nam fakturę VAT na ten pojazd.

Zaświadczenie VAT-25 potwierdza:
1. uiszczenie przez podatnika VAT - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT (nabycie samochodu z zagranicy albo tzw. wewnątrzwspólnotowe nabycie), lub
2. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju (art. 105 ust. 1 ustawy o VAT). 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Przykład procedur wydawania zaświadczenia VAT-25 w Urzędzie Skarbowym w Skierniewicach – rekomendowanych przez Izbę Skarbową w Łodzi

I. Procedura wydawania zaświadczenia VAT-25 o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu.

Dotyczy to np. osób sprowadzających z UE używane pojazdy. Przywóz takich pojazdów do Polski z innego kraju UE nie powoduje konieczności uiszczenia VAT. Jednak jeżeli pojazdy te mają być dopuszczone do ruchu (zarejestrowane) w Polsce, konieczne jest przedłożenie we właściwym organie rejestrującym zaświadczenia VAT-25.

Nowe formularze VAT-25, VAT-24, VAT-23, VAT-22 od lipca 2012

A. Podatnik wypełnia wniosek VAT-24 (wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu) oraz oświadczenie do wniosku.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

B. Do wniosku VAT-24 należy załączyć kserokopie następujących dokumentów:
- umowy lub faktury zakupu,
- tłumaczenia (dokonanego przez tłumacza przysięgłego) umowy lub faktury (w przypadku, gdy umowa lub faktura sporządzona jest wyłącznie w języku obcym),
- dowodu rejestracyjnego, bądź innych dokumentów, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
(np. czynny podatnik podatku od towarów i usług winien złożyć pisemne oświadczenie, iż nabyty używany środek transportu nie będzie służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika).

C. W kasie urzędu miasta, gminy lub starostwa powiatowego należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 160 zł z tytułu wydania zaświadczenia VAT-25.

Podatnik otrzyma dwa dowody zapłaty. Jeden z nich należy załączyć do wniosku. Dowód zapłaty powinien być wystawiony na osobę, która figuruje na złożonym wniosku VAT-24 jako zainteresowany (wnioskodawca).

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Komplet Podatki 2015

D. Komplet dokumentów (wymienionych w punktach od A do C) należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Podczas składania dokumentów należy okazać oryginały dokumentów wymienionych w punkcie B.

E. Odbiór zaświadczenia następuje w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

F. Sprawy związane z nabyciem środka transportu w kraju członkowskim Unii Europejskiej można załatwiać w urzędzie skarbowym i w urzędzie celnym w tym samym czasie.

G. Wymagane dokumenty może złożyć, w imieniu wnioskującego, każda osoba. Natomiast odbioru zaświadczenia VAT-25 może dokonać wnioskujący lub osoba przez niego upoważniona na piśmie po uprzednim okazaniu dowodu tożsamości.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Upoważnienie do odbioru zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej jeżeli jest udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, a także w innych przypadkach szczegółowo uregulowanych w ustawie z dnia 16 listopada 2006 o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635).
W innych wypadkach opłata skarbowa z tego tytułu wynosi 17 zł.

Jak rozliczyć nabycie używanego samochodu w innym kraju UE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama