REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Ewa Sokołowska - Strug
Karolina Gierszewska
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2010 r.

REKLAMA

Autopromocja

Przepis art. 42 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 12 ustawy o VAT, od 1 stycznia 2010 r. brzmi następująco.


,,Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że (…) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju" (art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Jeżeli powyższy warunek nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:
1) okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2) okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 (art. 42 ust. 12 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, że brak wymaganych dokumentów na dzień upływu terminu do złożenia deklaracji za miesiąc dokonania WDT nie obliguje jeszcze podatnika do opodatkowania realizowanej transakcji według krajowej stawki VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przepisy wydłużają bowiem okres oczekiwania podatnika na otrzymanie wymaganych dokumentów o dwa miesiące (w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie) bądź o jeden kwartał (w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie).

Przepisy pozwalają podatnikowi na niewykazywanie danej transakcji ze stawką właściwą dla dostawy krajowej (w braku zgromadzenia dokumentów do czasu złożenia odpowiedniej deklaracji) co nie oznacza jednak, iż Podatnik jest uprawniony do zastosowania preferencyjnej stawki VAT gdy nie dysponuje wymaganymi dokumentami. 

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Prawo do wykazania danej dostawy ze stawką 0% przysługuje bowiem podatnikowi dopiero z chwilą uzyskania odpowiednich dokumentów. W przypadku ich braku podatnik początkowo jest uprawniony do niewykazywania danej transakcji przez określony w przepisach okres, a następnie powinien zastosować do danej transakcji właściwą „krajową” stawkę podatku VAT.

Co więcej, otrzymanie dokumentów uprawniających do zastosowania stawki 0 % obliguje do wykazania transakcji WDT zawsze w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie ma również znaczenia, w jakim miesiącu kwartału kalendarzowego Spółka dokonała transakcji WDT.

Rozliczenie WDT u podatnika rozliczającego się miesięcznie

Spółka dokonała WDT w dniu 20 marca 2010 r. Jeżeli Spółka otrzyma przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc marzec 2010 r. (a więc do dnia 25 kwietnia 2010 r.) wymagane dokumenty, wówczas wykazuje tą dostawę w miesiącu marcu 2010 r. z wykorzystaniem preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT.

Natomiast w przypadku, gdy Spółka nie uzyska przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc marzec 2010 r. (a więc do dnia 25 kwietnia 2010 r.) wymaganych dokumentów – nie wykazuje tej dostawy w miesiącu marcu 2010 r. ze stawką właściwą dla dostawy krajowej (np. 22%). Spółka nie jest jednak uprawniona ujęcia tej transakcji w miesiącu marcu 2010 r. ze stawką 0%. Spółka czeka na dokumenty jeszcze przez 2 okresy rozliczeniowe. Dokładnie do dnia upływu złożenia deklaracji za miesiąc maj 2010 r. (czyli do dnia 25 czerwca 2010 r.).

W sytuacji, gdy do dnia upływu terminu na założenie deklaracji za maj 2010 r. (czyli do dnia 25 czerwca 2010 r.) Spółka będzie w posiadaniu niezbędnych dokumentów, wówczas jest uprawniona do skorygowania deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2010 r. i wykazania dostawy ze stawką 0% (Spółka winna również dokonać korekty informacji podsumowującej). Nieprawidłowym jest wykazanie ww. dostawy ze stawką 0 % w miesiącu otrzymania dokumentów (np. w deklaracji za maj 2010 r.).

Natomiast w sytuacji, gdy do dnia 25 czerwca 2010 r. Spółka przedmiotowych dokumentów nie uzyska, wówczas winna ww. dostawę wykazać (w deklaracji za maj 2010 r.) stosując stawkę właściwą dla dostawy krajowej.

Rozliczenie WDT u podatnika rozliczającego się kwartalnie

Spółka dokonała WDT w dniu 20 marca 2010 r. (w pierwszym kwartale 2010 r.). Jeżeli Spółka otrzyma przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za I kwartał 2010 r. (a więc do dnia 25 kwietnia 2010 r.) wymagane dokumenty, wówczas wykazuje tą dostawę w I kwartale 2010 r. z wykorzystaniem preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT.

Natomiast w przypadku, gdy Spółka nie uzyska przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za I kwartał 2010 r. (a więc do dnia 25 kwietnia 2010 r.) wymaganych dokumentów – nie wykazuje tej dostawy w rozliczeniu za I kwartał ze stawką właściwą dla dostawy krajowej (np. 22%). Spółka nie jest jednak uprawniona ujęcia tej transakcji w ze stawką 0%. Spółka czeka na dokumenty jeszcze przez 1 okres rozliczeniowy (jeden kwartał). Dokładnie do dnia upływu złożenia deklaracji za II kwartał 2010 r. (czyli do dnia 25 lipca 2010 r.).

W sytuacji, gdy do dnia upływu terminu na założenie deklaracji za II kwartał 2010 r. (czyli do dnia 25 lipca 2010 r.) Spółka będzie w posiadaniu niezbędnych dokumentów, wówczas koryguje ewidencję i deklarację VAT za I kwartał 2010 r. wykazując WDT opodatkowane stawką 0% (Spółka winna również dokonać korekty informacji podsumowującej). Nieprawidłowym jest wykazanie ww. dostawy ze stawką 0 % w miesiącu otrzymania dokumentów (w deklaracji za II kwartał 2010 r.).

Natomiast w sytuacji, gdy do dnia 25 lipca 2010 r. Spółka przedmiotowych dokumentów nie uzyska, wówczas winna ww. dostawę wykazać (w deklaracji za II kwartał 2010 r.) stosując stawkę właściwą dla dostawy krajowej.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Korekta obrotu po otrzymaniu dokumentacji

Otrzymanie dowodów w późniejszych niż wskazano powyżej terminach (czyli po wykazaniu w deklaracji VAT WDT jako dostawy krajowej), upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 % w ewidencji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej) – art. 42 ust. ustawy o VAT.

Zatem otrzymanie przez Podatnika dowodów potwierdzających dokonanie WDT w terminie późniejszym niż:
- termin do złożenia deklaracji podatkowej za dwa kolejne miesiące licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego w WDT (w przypadku rozliczeń miesięcznych),
- termin do złożenia deklaracji podatkowej za następny kwartał licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego w WDT (w przypadku rozliczeń kwartalnych) upoważnia podatnika do wykazania WDT ze stawką 0% za okres powstania obowiązku podatkowego (i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej).

Powyższe wymaga korekt dwóch deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących (jeżeli informacje składane są miesięcznie):
1. deklaracji za miesiąc, w którym wykazano transakcję jako sprzedaż krajową (korekta in minus) oraz
2. deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT (deklaracja in plus ze stawką 0 %).
Dotyczy to zarówno rozliczeń miesięcznych jak i kwartalnych.

W przykładach wskazanych w dwóch poprzednich punktach rozdziału korekty będą wymagały następujące deklaracje:
- przy rozliczaniu miesięcznym:
1. korekta deklaracji za maj 2010 r. (korekta sprzedaży krajowej in minus),
2. korekta deklaracji za marzec 2010 r. (wykazanie WDT ze stawką 0 %).
- przy rozliczeniach kwartalnych:
1. korekta deklaracji za II kw 2010 r. (korekta sprzedaży krajowej in minus),
2. korekta deklaracji za I kwartał 2010 r. (wykazanie WDT ze stawką 0 %).


Spółka dokonała WDT w dniu 2 czerwca 2010 r. Nie otrzymała dokumentów potwierdzających, że towar dotarł do nabywcy aż do końca miesiąca września. W konsekwencji, zobowiązana była wykazać ww. dostawę w deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2010 r. (składaną do 25 września 2010 r.) stosując stawkę właściwą dla dostawy krajowej. Dokumenty ostatecznie wpłynęły do Spółki 20 grudnia 2010 r. Spółka winna zatem dokonać:
1. korekty deklaracji za sierpień 2010 r. (korekta sprzedaży krajowej in minus) oraz
2. korekty deklaracji za czerwiec 2010 r. (wykazanie WDT ze stawką 0 %).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA