Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe
REKLAMA
REKLAMA
Ponieważ paleta taka ma swoją określoną wartość, to częstokroć brak palety na wymianę skutkuje albo koniecznością zapłacenia za nią, albo obowiązkiem wpłaty kaucji, która zwracana jest po terminowym zwrocie palet. Sytuacja ta jest powszechna i dotyczy również obrotu wewnątrzwspólnotowego.
REKLAMA
Jak wynika z treści indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPP2/443-604/10-4/ISN z dnia 21 lipca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, pojawiają się problemy z właściwym zidentyfikowaniem i rozliczeniem charakteru rachunków (faktur) za nie oddanie palet oraz z notami uznaniowymi za zwrócone palety.
Jak wynika z powyższej interpretacji, w przypadku gdy zagraniczny podatnik VAT UE obciąży polskiego podatnika rachunkiem za nie oddanie właściwej ilości palet, to w takim przypadku, w myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, miejscem dostawy palet objętych takim rachunkiem (czyli palet faktycznie nie dostarczonych), jest terytorium kraju, gdyż przedmiotowe palety w momencie dokonania ich dostawy nie były transportowane ani wysyłane.
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
REKLAMA
W konsekwencji powyższego, to polski przedsiębiorca jest podatnikiem z tytułu powyższej dostawy palet i to właśnie polski podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu ich dostawy. Tym samym, polski podatnik dokonaną dostawę towarów, winien udokumentować wystawiając fakturę wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.
Powyższe oznacza, iż wbrew poglądom niektórych podatników, takiej transakcji „zakupu” palet nie można kwalifikować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), o czym również świadczy fakt, iż nie dochodzi tu do fizycznego przemieszczenia towarów pomiędzy państwami członkowskimi, a zatem brak jest również spełnienia jednego z podstawowych warunków WNT.
Polecamy: Podatki 2011
Kolejny problem sprawia wystawienie przez podmiot zagraniczny not uznaniowych za zwrócone palety, za które wcześniej podmiot ten wystawił polskiemu przedsiębiorcy opisywany wcześniej rachunek za niezwrócone w terminie palety.
Ponieważ opisana powyżej transakcja „nabycia” palet była dostawą palet na terytorium kraju, to w przypadku faktycznego zwrotu kontrahentowi zagranicznemu palet objętych daną fakturą, polski podatnik powinien udokumentować tą czynność wystawiając korektę do wcześniejszej faktury wewnętrznej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat