REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja wywozu towaru a stawka 0% przy WDT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dokumentacja wywozu towaru a stawka 0% przy WDT
Dokumentacja wywozu towaru a stawka 0% przy WDT

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie zdarza się, że podatnik nie posiada listu przewozowego, który potwierdzałby dokonanie wywozu towaru poza terytorium kraju. Przechowuje jednak faktury czy też korespondencję mailową z zagranicznym kontrahentem. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% do dokonanej na terytorium Unii Europejskiej dostawy towarów?

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT), wewnątrzwspolnotowa dostawa towarów (dalej jako WDT) to wywóz towarów z terytorium kraju do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu wykonania dostawy towarów. Jednocześnie ustawodawca przewiduje w takim przypadku możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT po spełnieniu określonych przesłanek. W myśl art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, WDT podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT pod warunkiem, że:

REKLAMA

Autopromocja
  • polski podatnik dokonał dostawy towarów na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierające dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (VAT UE),
  • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska,
  • podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Łączne spełnienie powyższych warunków uprawnia podatnika do zastosowania stawki 0% podatku VAT do zrealizowanej dostawy. Obowiązkiem, który sprawia podatnikom najwięcej problemów jest konieczność posiadania dokumentu, który potwierdza dostarczenie towaru do kontrahenta na terytorium UE. Ustawodawca w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, wskazał jakie konkretnie dokumenty potwierdzają wywóz i dostarczenie towaru. Są to:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi) oraz
  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie ustawodawca nie precyzuje jakie elementy powinny zawierać dokumenty przewozowe. Organy podatkowe wskazują, że nie jest ważna forma tych dokumentów, a ich treść, to żeby faktycznie stanowiły potwierdzenie dostarczenia określonego towaru do kontrahenta na terytorium Unii Europejskiej. Na przykład Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3.04.2017 r., znak: 2461-IBPP1.4512.95.2017.2.JN stwierdził, że: „dokumentem przewozowym może być każdy dokument otrzymany od przewoźnika (spedytora), podpisany przez niego osobiście, potwierdzający powierzenie przewoźnikowi lub spedytorowi przewozu lub spedycji towaru, zgodnego ze specyfikacją i fakturą, z którego jednoznacznie wynika, że towary będące przedmiotem dostawy zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia (do nabywcy) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju”.

Z kolei w odniesieniu do specyfikacji załadowczej organy podatkowe stwierdzają, że powinna ona zawierać rodzaj, ilość, kubaturę a także zapakowanie towaru. Nie musi przy tym mieć formy dokumentu, może to być nawet faktura, jeżeli zawiera dane niezbędne do prawidłowej identyfikacji towaru. Stanowisko takie potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10.03.2015 r., znak: ILPP4/443-646/14-2/BA.

Zasadniczo zatem posiadanie ww. dokumentów stanowi podstawę do zastosowania stawki 0% podatku VAT. Jednak nawet w przypadku ich braku przedsiębiorca może skorzystać z tej preferencyjnej stawki. Ustawodawca, w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, przewidział bowiem możliwość uzupełnienia dokumentacji wymienionej w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, innymi dokumentami. Stosownie do art. 42 ust. 4 ustawy o VAT, taka możliwość istnieje w sytuacji, w której ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy z innego państwa członkowskiego UE. W myśl tego przepisu posiadana dokumentacja musi łącznie potwierdzać fakt wywozu towarów i odbioru ich przez kontrahenta na terenie Unii Europejskiej (poza Polską). Katalog przykładowych dokumentów zawiera:

  • korespondencję handlową z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  • dokument potwierdzający zapłatę;
  • dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Prawo do zastąpienia dokumentów wskazanych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT (dokument przewozowy oraz specyfikacja załadowcza) potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. W uchwale z 11.10.2010 r., sygn. akt I FSP 1/10, stwierdził: „zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 u.p.t.u., uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 u.p.t.u. lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju”. Powyższe stanowisko nadal jest aktualne, co potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4.09.2018 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.415.2018.1.WH.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że katalog dokumentów, które potwierdzają, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy z innego państwa członkowskiego jest niezwykle szeroki. Nawet, jeżeli polski przedsiębiorca nie posiada dokumentacji przewozowej czy też specyfikacji załadowczej może zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT. Posiadane faktury, maile, protokoły zdawczo-odbiorcze czy innego rodzaju dokumentu muszą jednoznacznie wskazywać, że towary zostały dostarczone do nabywcy i opuściły kraj. W innym wypadku bowiem, dostawa dokonana na rzecz zagranicznego kontrahenta powinna zostać opodatkowana stawką 23% podatku VAT.

Tobiasz Olczak, młodszy konsultant podatkowy w ECDP SP. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA