| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 6 marca 2019 r.

Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 6 marca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM) oraz załącznika do niej, czyli informacji o dokonanym imporcie towarów (VAT-IM/A). Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem 6 marca 2019 r.

Nowe deklaracja importowa VAT

Nową deklarację wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 27 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług, opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 5 marca 2019 r. - Dz.U. z 2019 r., poz. 415. Rozporządzenie weszło w życie 6 marca 2019 r.

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie przepisu art. 33b ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.). Dokonuje ono zmiany w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 417). Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM oraz załącznika, tj. informacji o dokonanym imporcie towarów VAT-IM/A, zawiera załącznik tego nowego rozporządzenia.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Modyfikacja deklaracji ma związek z niedawną nowelizacją ustawy o VAT. Otóż od początku 2019 r. obowiązują nowe regulacje, które wprowadziła ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2392). Przepis art. 1 pkt 1 ustawy dodał art. 146aa pkt 1 i 2 i wpłynął na zakres obowiązywania stawek podatku VAT w wysokości 8 i 23 proc.

Obowiązek składania deklaracji

Wyjaśnijmy, że deklarację importową VAT-IM zobowiązani są składać podatnicy posiadających i stosujących pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej w odniesieniu do składanego zgłoszenia celnego. W przypadku gdy towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny.

Formularz VAT-IM należy składać w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy.

Deklarację importową VAT-IM wypełnia się wraz z załącznikiem VAT-IM/A, który stanowi szczegółową informację na temat dokonanego importu, rozliczanego w tej deklaracji.

Miejscem właściwy dla składania deklaracji jest urząd celno-skarbowy, przy pomocy którego wykonuje swoje zadania naczelnik urzędu celno-skarbowego, w którym towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli celnej.

Wzór deklaracji VAT-IM(5) i załącznika VAT-IM/A(3)

Oto wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług - VAT-IM(5) oraz informacji o dokonanym imporcie towarów - VAT-IM/A(3), zgodnie z załącznikiem do nowego rozporządzenia.

Zobacz: Wzory deklaracji VAT

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z 27 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 415);

- ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2392).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »