| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy po zwolnieniu z długu trzeba skorygować rozliczenie z tytułu WNT

Czy po zwolnieniu z długu trzeba skorygować rozliczenie z tytułu WNT

Podatnik VAT czynny dokonuje w Niemczech zakupów stanowiących u niego wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. W związku z trudną sytuacją finansową podatnika jeden z niemieckich kontrahentów zwolnił go z zapłaty wynagrodzenia za nabyte od niego towary. Czy w tej sytuacji podatnik powinien skorygować podatek należny lub naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Nie, zwolnienie spółki z długu nie wywołuje żadnych skutków w VAT. Nie wiąże się także z obowiązkiem korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczegóły poniżej.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zatem wyłącznie odpłatne (dokonywane za wynagrodzeniem) wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Nie podlegają opodatkowaniu VAT nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2016 r., sygn. IBPP4/4512-34/16/LG).

Zwolnienie z długu nie działa wstecznie. Wywołuje skutki dopiero w momencie zwolnienia z długu. Jednak nie powoduje także, że dokonane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nastąpiło bez wynagrodzenia. Zwolnienie z długu, tj. z dokonania płatności za nabyte towary, nastąpiło w wyniku porozumienia między Państwem a niemieckim kontrahentem. Zatem nie spowoduje żadnych skutków w VAT. Nie mają Państwo obowiązku korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie wystąpi także obowiązek korekty odliczonego VAT na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten nie ma zastosowania m.in. do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2018.1.SM), w której czytamy, że:

(…) art. 89b ust. 1 ustawy nie ma zastosowania w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, czy importu usług, zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy. Z uwagi zatem na fakt, że Spółka jest dłużnikiem Spółki matki z tytułu zobowiązań dotyczących sprzedaży towarów - stanowiących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenia usług - będących importem usług (czynności innych niż dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju), Spółka nie ma obowiązku dokonania korekty podatku w związku z umorzeniem tych zobowiązań.

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »