Czy po zwolnieniu z długu trzeba skorygować rozliczenie z tytułu WNT
REKLAMA
REKLAMA
Nie, zwolnienie spółki z długu nie wywołuje żadnych skutków w VAT. Nie wiąże się także z obowiązkiem korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczegóły poniżej.
REKLAMA
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zatem wyłącznie odpłatne (dokonywane za wynagrodzeniem) wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Nie podlegają opodatkowaniu VAT nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2016 r., sygn. IBPP4/4512-34/16/LG).
Zwolnienie z długu nie działa wstecznie. Wywołuje skutki dopiero w momencie zwolnienia z długu. Jednak nie powoduje także, że dokonane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nastąpiło bez wynagrodzenia. Zwolnienie z długu, tj. z dokonania płatności za nabyte towary, nastąpiło w wyniku porozumienia między Państwem a niemieckim kontrahentem. Zatem nie spowoduje żadnych skutków w VAT. Nie mają Państwo obowiązku korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie wystąpi także obowiązek korekty odliczonego VAT na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten nie ma zastosowania m.in. do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2018.1.SM), w której czytamy, że:
(…) art. 89b ust. 1 ustawy nie ma zastosowania w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, czy importu usług, zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy. Z uwagi zatem na fakt, że Spółka jest dłużnikiem Spółki matki z tytułu zobowiązań dotyczących sprzedaży towarów - stanowiących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenia usług - będących importem usług (czynności innych niż dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju), Spółka nie ma obowiązku dokonania korekty podatku w związku z umorzeniem tych zobowiązań.
Podstawa prawna:
-
art. 5 ust. 1 pkt 4 oraz art. 89b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2433
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat