REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT w handlu elektronicznym w UE – nowelizacja przepisów

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
VAT w handlu elektronicznym w UE – nowelizacja przepisów
VAT w handlu elektronicznym w UE – nowelizacja przepisów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska nowelizuje VAT w handlu elektronicznym (e-handlu). Nowe przepisy, dyrektywy 2017/2455 oraz 2019/1995, mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku. Zmiany przepisów mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu rozliczenia podatku VAT oraz poprawienie konkurencyjności unijnych firm na wspólnym rynku.

Zmiany dotyczące podatku VAT w handlu elektronicznym

Powodem nowelizacji dyrektyw w zakresie VAT mają na celu usunięcie barier w transgranicznym handlu elektronicznym (e-handlu), które wynikają z braku neutralności podatkowej oraz z uciążliwych zobowiązań dotyczących podatku VAT.  W przypadku neutralności podatkowej chodzi o sytuację, w której przedsiębiorstwa unijne są w mniej korzystnej sytuacji, niż podmioty spoza UE, które mogą dostarczać towary, lub świadczyć usługi w Unii Europejskiej bez płacenia VAT. Dodatkowo, złożoność istniejącego systemu oraz zwolnienie z VAT przywozu małych przesyłek powodują utratę istotnych dochodów podatkowych przez podmioty unijne.

Autopromocja

Drugim powodem wprowadzonych zmian jest złożoność rozliczeń podatku VAT. Skutkuje to zmniejszeniem podejmowanych działań transgranicznych przez przedsiębiorców w zakresie handlu elektronicznego.

Najważniejsze zmiany w nowelizacji dyrektywy 2017/2455 dotyczą:

 • usunięcia istniejących progów dotyczących wewnątrzwspólnotowej sprzedaży elektronicznej,
 • zniesienie istniejącego zwolnienia z VAT przywozu małych przesyłek z państw spoza Unii Europejskiej,
 • umożliwienie przedsiębiorcom z UE stosowania przepisów z kraju pochodzenia (dotyczących np. fakturowania),
 • wprowadzenie uproszczonych przepisów identyfikacji nabywców,
 • wprowadzenie wewnątrzwspólnotowego środka upraszczającego, obejmującego próg VAT dla sprzedaży na odległość w ramach UE,
 • zwiększenie koordynacji państw członkowskich w zakresie kontroli podmiotów transgranicznych,
 • rozszerzenie zakresu systemu MOSS (czyli mały punkt kompleksowej obsługi w zakresie podatku VAT – to mechanizm ułatwiający rozliczanie podatku VAT należnego w różnych krajach UE w jednym kraju UE) o sprzedaż na odległość rzeczy materialnych oraz usług (poza telekomunikacyjnymi, nadawczymi i elektronicznymi) – w ramach UE; oraz sprzedaż na odległość towarów z państw trzecich – spoza UE,
 • wprowadzenie uproszczonych postanowień dotyczących deklarowania z zapłaty VAT (jeżeli VAT nie został opłacony przez MOSS).

Dyrektywy uzupełniające VAT

Wprowadzenie dyrektywy 2019/1995 jest niejako uzupełnieniem powyżej opisanej dyrektywy dotyczącej VAT i wprowadza dodatkowe przepisy konieczne z punktu widzenia zmian wprowadzonych w dyrektywie 2017/2455. Wprowadzana ona:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • umożliwienie korzystania z kompleksowych punktów obsługi, w przypadkach dotychczas wyłączonych (dotyczy podatników prowadzących interfejsy elektroniczne),
 • uregulowanie kwestii dostaw pomiędzy podmiotami gospodarczymi, przede wszystkim zwolnienie z podatku dostaw między interfejsami elektronicznymi i możliwość odliczenia podatku,
 • zamianę regulacji dotyczących deklarowania i zapłaty podatku VAT z tytułu importu (w przypadku niekorzystania z punktu kompleksowej obsługi (sprzedaż na odległość spoza UE)).

Na kształt unijnych przepisów będzie miało również wpływ rozporządzenie wykonawcze 2019/2026, będące uzupełnieniem dyrektywy 2019/1995, dotyczące dostaw towarów lub świadczenia usług ułatwianych przez użycie interfejsów elektronicznych oraz procedur szczególnych dla podatników świadczących usługi na rzecz osób niebędącymi podatnikami, prowadzących sprzedaż towarów na odległość oraz dokonujących niektórych krajowych dostaw towarów.

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim zagwarantowanie jednakowego stosowania przepisów dotyczących handlu elektronicznego przez wszystkie państwa członkowskie, ograniczenie rozbieżności interpretacyjnych przepisów oraz ułatwienie podatnikom prowadzenia działalności w zakresie handlu elektronicznego i rozliczeń podatku VAT.

Terminy wprowadzenia zmian w e-handlu

Większość przepisów miała być stosowana już od 1 stycznia 2020 roku, jednak ze względu na nieprzewidziany rozwój pandemii w większości państw Unii Europejskiej zdecydowano o przesunięciu wprowadzenia zmian.

Nowelizacja przepisów dotyczących handlu elektronicznego wymaga aktualizacji systemów informatycznych wszystkich krajów członkowskich, dlatego 20 lipca 2020 roku Rada UE zdecydowała o przeniesieniu wszelkich obowiązków wynikających z nowelizacji dyrektyw dla poszczególnych krajów członkowskich na 1 lipca 2020 roku.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA