REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura OSS - czy na fakturach trzeba umieścić numer BDO?

Procedura OSS - czy na fakturach trzeba umieścić numer BDO?
Procedura OSS - czy na fakturach trzeba umieścić numer BDO?

REKLAMA

REKLAMA

Procedura OSS a numer BDO na fakturze. Obowiązek wpisu do rejestru BDO mają m.in. dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, przedsiębiorcy wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe oraz przedsiębiorcy wytwarzający odpady. Czy na fakturach w procedurze OSS trzeba umieszczać numer BDO?

Ważne!
Tak, numer BDO powinien być umieszczany również na fakturach dokumentujących czynności rozliczane w ramach unijnej procedury OSS. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

Jakie podmioty podlegają wpisowi do rejestru BDO?

W związku z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wiele firm ma obowiązek rejestracji w systemie BDO. Przepisami art. 49 i nast. ustawy o odpadach określone są zasady prowadzenia przez marszałka województwa rejestru podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową, oraz gospodarujących odpadami. Jest to tzw. rejestr BDO.

Z art. 57 ust. 1 ustawy o odpadach wynika przy tym, że wpis do rejestru dla:

 1. wprowadzających sprzęt i autoryzowanych przedstawicieli,
 2. wprowadzających baterie lub akumulatory,
 3. wprowadzających pojazdy,
 4. producentów, importerów i wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań,
 5. wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach,
 6. wprowadzających na terytorium kraju opony,
 7. wprowadzających na terytorium kraju oleje smarowe

- podlega opłacie rejestrowej.

Z procesem rejestracji wiążą się również inne obowiązki. Artykuł 63 ustawy o odpadach stanowi, że podmiot wpisywany do rejestru BDO jest obowiązany umieszczać numer rejestrowy (numer BDO) na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!
Podmioty zarejestrowane w rejestrze BDO są obowiązane umieszczać numer rejestrowy (numer BDO) na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością.

W tym miejscu powstaje pytanie, jakie to będą dokumenty. Niestety, żadne przepisy nie regulują tej kwestii. Jednak wydaje się, że ten zapis powinien być interpretowany szeroko. Mianowicie numer BDO powinien pojawiać się na wszystkich dokumentach, które mają związek z prowadzoną firmą, a takimi są również faktury.

Jakie są obowiązkowe elementy faktury?

Przepisy ustawy o VAT w sposób szczegółowy wymieniają w przepisie niezbędne elementy, jakie muszą się znaleźć na fakturze VAT. Obowiązkowe elementy faktur określają przepisy art. 106e ust. 1-3 ustawy o VAT.

Obowiązkowe elementy faktur

Obowiązkowe elementy, jakie powinna zawierać większość faktur

1.

data wystawienia

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub kilku serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem PL - zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT), czyli NIP

5.

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem państwa członkowskiego nabywcy - zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. b ustawy o VAT), czyli najczęściej NIP albo numer VAT UE unijnego kontrahenta

6.

data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty (data otrzymania zapłaty dotyczy tzw. faktur zaliczkowych), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury

7.

nazwa (rodzaj) towaru lub usługi

8.

miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług

9.

cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto)

10.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto

11.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)

12.

stawka podatku albo stawka podatku od wartości dodanej

13.

suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku

14.

kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku

15.

kwota należności ogółem

Jak widać, nie znajdziemy tam informacji o numerze BDO. Z drugiej strony żaden przepis nie zabrania umieszczania na fakturach innych informacji, a zatem może to być np. numer BDO.

Ważne!
Żaden przepis ustawy o VAT nie wskazuje na obowiązek umieszczania na fakturach numeru z rejestru BDO, a jednocześnie nie zabrania jego zamieszczania.

 

Czy stosować numer BDO na fakturach OSS?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy na fakturach krajowych VAT powinien być zamieszczany ten numer, czy też nie, ale rozsądnym wydaje się jednak wpisywanie numeru, żeby nie łamać sobie głowy, czy faktura jest dokumentem, o którym mówi ustawa o odpadach, czy też nie.

Dotyczy to również faktur dokumentujących czynności rozliczane w ramach unijnej procedury OSS, którą określają przepisy art. 130a-130d ustawy o VAT. Nie ma bowiem przepisu wyłączającego w takich przypadkach obowiązek umieszczania numeru BDO na fakturach.

Autopromocja

Podstawa prawna:

 • art. 57 ust. 1 oraz art. 63 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 779; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz.1648

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aga
  2023-09-19 14:32:35
  Dzień dobry, Jak poprawić fakturę na której nie umieściłam numeru BDO. Niedopatrzenie przy ustawieniach nowego programu do fakturowania. Takich faktur bez BDO jest kilkanaście, wszystkie wysłane do klientów. Mogę wystawić Notę korygującą, czy musi być faktura korygująca?
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA